Dzisiaj:
Niedziela, 12 stycznia 2025 roku
Antoni, Arkadiusz, Arkady, Benedykt, Czesław, Czech, Czechasz, Czechoñ, Czesława, Ernest, Ernestyn, Greta, Reinhold, Tycjan

Rocznica „krwawej niedzieli” na Wołyniu

27 czerwca 2013 | 1 komentarz

Obywatelskie Porozumienie Osób i Organizacji na rzecz Tradycji i Niepodległości zaprasza do uczestnictwa w tarnowskich obchodach 70. rocznicy ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich morderców – szowinistów na cywilnej ludności polskiej i przedstawicielach innych narodowości zamieszkujących województwa południowo-wschodnie II Rzeczpospolitej.

Obchody, rozpoczynające się już w piątek 28 czerwca, obejmują organizację wykładów wybitnych historyków i twórców, seanse filmowe, spotkania autorskie, nabożeństwa w intencji ofiar oraz Apel Pamięci pod Kurhanem Kresowym na Starym Cmentarzu (9 lipca).

Obchody zakończy w dniu 11 lipca wyjazd do Warszawy, na organizowany tam – po raz pierwszy w historii – ogólnopolski Marsz Pamięci o ofiarach kresowych rzezi. To jedna z największych, do dziś nie tylko nierozliczona ale wciąż zakłamywana, zbrodnia na naszych rodakach w ponad tysiącletniej historii Polski. Na podkreślenie zasługuje fakt, że polegała ona na uśmiercaniu – z bezprecedensowym, bestialskim okrucieństwem – całych rodzin, głównie kobiet, dzieci i starców. Ludobójstwo dokonane zostało w ramach planu całkowitej zagłady „polskiego żywiołu”, zaplanowanej przez ukraińskich faszystów z OUN a potem przeprowadzonej z premedytacją przez sotnie sadystów z UPA wspieranych przez sterroryzowanych ukraińskich chłopów.

Realizacja tego zbrodniczego planu pochłonęła też śmierć tysięcy sprawiedliwych Ukraińców – prawdziwych bohaterów, którzy nie poddali się terrorowi, ratując swoich bliźnich. W wyniku „antypolskiej akcji” OUN UPA na Wołyniu i w Galicji Wschodniej pomordowanych zostało od 130 do ponad 200 tysięcy niewinnych ludzi. W ostatnich latach z godnością udało się pochować szczątki jedynie niewielkiej części tych ofiar. Z przestrzeni przedwojennych Kresów południowo-wschodnich na zawsze i dosłownie zniknęło tysiące miejscowości i wszelkie dotychczasowe przejawy nie rzadko wielkich osiągnięć tworzonej tu przez wieki europejskiej kultury – wszystko , co o niej świadczyło, w tym kościoły, dwory, szkoły i inne budynki. Również w tym sensie, poza wymyślnymi, okrutnymi metodami zadawania śmierci, Zagłada zgotowana przez faszystów ukraińskich, pozostaje ewenementem w skali świata.

Bolesny jest fakt, że po 70 latach prawda o tej tragedii, wciąż chowana jest przez rządzących Polską polityków w imię „strategicznych” stosunków dyplomatycznych z niepodległą Ukrainą, a godne i pełne upamiętnienie ofiar kresowych rzezi, odwlekane.

O pamięć ofiar nie upominała się demokratyczna opozycja w PRL i znaczące ośrodki politycznej emigracji. Przez ponad dwie dekady wolnej Polski, elity polityczne naszego kraju nie brały czynnego, aktywnego udziału w obchodach rocznicy „krwawej niedzieli” (11 lipca) – czyli apogeum ludobójstwa na Wołyniu. Dziś rządzący sprzeciwiają się nadaniu tym obchodom rangi Narodowego Dnia Pamięci o Meczeństwie Kresowian, o co zabiegają wszystkie środowiska kresowe i wiele innych organizacji patriotycznych. Nadal relatywizowane są fakty historyczne, a wielu polskich polityków i „intelektualistów” szuka usprawiedliwień dla niewyobrażalnych zbrodni na własnych rodakach.

Konsekwencją tej swoistej polityki niepamięci jest brak świadomości kresowego ludobójstwa wśród ponad połowy Polaków. W tym samym czasie na Ukrainie zbrodniarzom stawiane są pomniki, nadawane są odznaczenia i nazwy ulic, odradza się ruch banderowski…

Dlatego tak ważne jest dawanie świadectwa o męczeństwie naszych rodaków, przywoływanie faktów o zbrodniczej ideologii i działalności Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów.

Nie chodzi o żaden odwet, chodzi o pamięć.

Jak można zapomnieć ofiarę dziesiątków bestialsko pomordowanych niewinnych rodaków ? Jak można przejść do porządku dziennego nad ludobójstwem ?

Program obywatelskich obchodów w Tarnowie

28 czerwca (piątek)

godz. 17:00 – Msza Święta w intencji ofiar ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, Kościół pw. św. Maksymiliana, ul. Urszulańska 9

godz. 18:00 – seanse filmów „Zapomnij o Kresach” (20 minut) i „Sahryń” (reż. Ewa Szakalicka, 23 minuty) a po nich spotkanie z dr Lucyną Kulińską.

Nasz gość to jedna najwybitniejszych badaczek stosunków polsko-ukraińskich w XX wieku oraz nacjonalizmu ukraińskiego, prezes Społecznej Fundacji Pamięci Narodu Polskiego i członek kilkuosobowej grupy inicjatywnej ogólnopolskiego Społecznego Komitetu Obchodów 70. rocznicy Ludobójstwa na Kresach, autorka m.in. trzytomowego zbioru „Dzieci Kresów”, opracowań: „Przebieg eksterminacji ludności polskiej Kresów Wschodnich w latach czterdziestych XX wieku” oraz „Antypolska akcja nacjonalistów ukraińskich w Małopolsce Wschodniej i na Wołyniu w świetle dokumentów Rady Głównej Opiekuńczej 1943-1944. Zestawienie ofiar” (współautor Adam Roliński) a także monografii „Działalność terrorystyczna i sabotażowa nacjonalistycznych organizacji ukraińskich w Polsce w latach 1922-1939”.

Aula Starostwa Powiatowego, ul. Narutowicza 38, wstęp wolny

1 lipca (poniedziałek)

godz. 17:00 – seans filmu „Było sobie miasteczko” (reż.T.Arciuch, M.Wojciechowski, 49 minut) a po nim otwarte spotkanie z trójką znakomitych, zasłużonych popularyzatorów wiedzy o ludobójstwie na Kresach. Będą to:

dr Joanna Wieliczka – Szarkowa – historyk, autorka książek: III Rzesza. Narodziny i zmierzch szaleństwa (Kraków 2006); Józef Piłsudski 1867-1935. Ilustrowana biografia (Kraków 2007); Czarna księga Kresów (Kraków 2012); Żołnierze Wyklęci. Niezłomni bohaterowie (Kraków, 2013). Współautorka książki W cieniu czerwonej gwiazdy. Zbrodnie sowieckie na Polakach (1917-1956) (Kraków 2010) oraz serii książek historycznych dla dzieci Kocham Polskę.

W Tarnowie pani Joanna promować będzie wydaną kilkanaście dni temu książkę „Wołyń we krwi 1943”.

dr Paweł Naleźniak – historyk, inspektor Biura Edukacji Publicznej w Oddziale IPN w Krakowie, badacz ludobójstwa na Kresach, stosunków polsko-ukraińskich i popularyzator wiedzy o tej tragicznej historii wśród młodziezy.

Maciej Wojciechowski, dokumentalista, m.in. współautor filmu „Zapomniane zbrodnie na Wołyniu” i prezentowanego podczas spotkania filmu „Było sobie miasteczko” – opowieści o Kisielinie, miasteczku na Wołyniu, w którym do czasów II wojny światowej żyło w zgodzie kilka narodowości: Polacy, Ukraińcy, Żydzi, Niemcy, Czesi. O oprawę muzyczną filmu zadbał współbohater filmu, kompozytor Krzesimir Dębski (wykorzystano m.in. fragmenty Oratorium Kres Kresów, skomponowanego dla uczczenia pamięci ofiar mordów na Wołyniu).

Aula Starostwa Powiatowego, ul. Narutowicza 38, wstęp wolny

9 lipca (wtorek)

godz. 16:30 – główne obywatelskie uroczystości pod Kurhanem Kresowym na Starym Cmentarzu (modlitwa, odczytanie Apelu Pamięci, złożenie kwiatów, zapalenie zniczy)

godz. 17:00 – Msza Święta o spokój duszy okrutnie pomordowanych rodaków w 70. rocznicę rzezi na Wołyniu, Kościół pw. św. Maksymiliana, ul. Urszulańska 9

godz. 17:50 – spotkanie z ks. prof. Józefem Mareckim, historykiem, archiwistą, pracownikiem naukowym IPN i Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II, badaczem historii Kościoła na Kresach, członkiem kilkunastu komisji historycznych w procesach beatyfikacyjnych męczenników, byłym wicepostulatorem procesu Sługi Bożego o. Serafina Kaszuby, autorem blisko 30 książek i 200 artykułów.

Tematem spotkania będzie „Postawa Kościoła wobec ludobójstwa na Kresach”.

Aula Starostwa Powiatowego, ul. Narutowicza 38, wstęp wolny

11 lipca (czwartek)

godz. 6:30 – wyjazd spod hotelu Tarnovia zorganizowanej grupy na ogólnopolski Marsz Pamięci o Ofiarach w Warszawie. Jak podkreślają organizatorzy, będzie to pierwszy po wojnie Marsz Pamięci, Jedności i Solidarności Kresów.

Koszt całodziennego wyjazdu na MARSZ w klimatyzowanym autokarze to ok. 50 złotych.

Zgłoszenia telefoniczne: 692 282 970, 608 807 004, kontakt@intarnet.pl

Zachęcamy do wzięcia udziału w pierwszym tego rodzaju Marszu Pamięci O Ofiarach Kresowych Rzezi w historii naszego kraju ! To już ostatnie chwile, aby – za życia ostatnich żyjących świadków tych wydarzeń, od lat upokarzanych, żebrających wręcz o miejsce w świadomości narodowej rodaków – upomnieć się o pamięć ofiar i zamanifestować swoją niezgodę na przemilczanie zbrodni. Wybierz się z nami na MARSZ PAMIĘCI !

Program uroczystości w Warszawie:

godz. 12.00 – Kościół pw. Św. Aleksandra w Warszawie (Plac Trzech Krzyży) -Msza św. w intencji ofiar ludobójstwa na Kresach II RP.

godz. 13.30 – Marsz Pamięci na trasie: Plac Trzech Krzyży – Nowy Świat – Krakowskie Przedmieście – Plac Zamkowy (Dom Polonii).

godz. 15.00 – Uroczysty Apel Pamięci, wystąpienia zaproszonych gości, koncert chórów.

godz. 16:00 – Koncert Pamięci – część artystyczna z udziałem kilkunastu twórców na zakończenie zgromadzenia publicznego. Tłem dla wykonania dzieła muzycznego będzie inscenizacja stworzona z przedwojennych fotografii Polaków, którzy w 1943 roku zostali pomordowani na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. W ten sposób pragniemy ożywić pamięć o ofiarach.

godz. 18:00 – zakończenie oficjalnych obchodów w Warszawie na Placu Zamkowym.

Obywatelskie Porozumienie Osób i Organizacji na rzecz Tradycji i Niepodległości


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 18 kwietnia 2016 o 14:26
    Zbyszek :
    Szanowi Państwo! Główne obchody rocznicy rzezi wołyńskiej w Tarnowie organizuje Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Tarnowie.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +1 (w sumie : 1)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)