Reaktywacja spotkań pokoleń w ZOL
Symboliczna wymiana – doświadczenie za witalność. Taki cel przyświeca wizytom wolontariuszy w Zakładzie Opiekuńczo Leczniczym w Dąbrowie Tarnowskiej. Uczniowie Zespołów Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 i nr 2, po okresie przerwy, rozpoczęli regularne odwiedzanie pensjonariuszy.
Pacjenci ZOL to często osoby samotne. Dlatego tak ważna jest dla nich możliwość spotkań z ludźmi spoza placówki. Uczniowie słowem i uśmiechem zajmują wolny czas i urozmaicają codzienność.
Słuchają wspomnień, ale też pomagają w zakupach. Mogą grać z pensjonariuszami w różne gry, czytać im książki lub prasę. Ważna jest także pomoc świadczona podopiecznym, którzy mają trudności z chodzeniem. Zdarza się, że wizyta wolontariuszy jest dla podopiecznych jedyną okazją do opuszczenia oddziału. Wolontariusze włączają się też w organizację spotkań okolicznościowych wszystkich pensjonariuszy. W styczniu byli obecni podczas wspólnego kolędowania. W lutym przygotowali muzyczne spotkanie ostatkowe. Podczas wizyty młodych ludzi wspólnie śpiewano piosenki biesiadne.
– Dla wielu naszych podopiecznych to ważne spotkania, na które czekają – mówi kierownik ZOL w Dąbrowie Tarnowskiej Piotr Dynak.
– Doświadczenia z odwiedzin w placówce są ważne także dla młodzieży. Sprzyjają przyspieszeniu dojrzewania społecznego – tłumaczy opiekująca się wolontariatem w ZSP nr 2 w Dąbrowie nauczyciel Agnieszka Piotrowska-Bukała.
Istotne jest także to, że po ukończeniu szkoły wolontariusze otrzymują zaświadczenia, które często są im przydatne na studiach czy podczas kolejnych etapów rozwoju zawodowego.
Warto dodać, że dąbrowski Zakład Opiekuńczo-Leczniczy rozpoczął też współpracę z placówkami szkolnictwa wyższego. W ZOL praktyki będą odbywać studenci pielęgniarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej z Tarnowa oraz przyszli opiekunowie medyczni ze szkół policealnych regionu. Obecnie w ZOL-u przebywa czterdziestu dziewięciu pensjonariuszy. To zazwyczaj osoby, które były już leczone szpitalnie i nie wymagają dalszej hospitalizacji. Podopieczni mają ukończony proces diagnozowania, jednak ze względu na stan zdrowia i brak możliwości samodzielnego funkcjonowania w domu potrzebują stałego nadzoru medycznego i rehabilitacji. W dąbrowskim ZOL-u pensjonariusze są systematycznie konsultowani przez lekarza. Mają zapewnioną całodobową opiekę pielęgniarską. Kontynuują rozpoczęte leczenie farmakologiczne. Specjaliści prowadzą u nich rehabilitację schorzeń narządu ruchu.
Warunki socjalne na oddziale znacznie poprawiły się po ostatnim remoncie. Prace modernizacyjne przeprowadziło Centrum Zdrowia Tuchów po tym, jak w maju 2015 r. przejęło prowadzenie realizacji świadczeń. W ramach inwestycji wyremontowano sale pacjentów, zainstalowano nowe węzły sanitarne i zwiększono o 12 liczbę miejsc dla podopiecznych. Remontowi poddano także służącą rehabilitacji salę ze specjalistycznymi urządzeniami i sprzętem.