Ratownicy kontra dyrekcja ZOZ
Komisja Zakładowa Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego w Dąbrowie Tarnowskiej. Analiza wypowiedzi Pani Dyrektor Teresy Kopczyńskiej zamieszczonej na łamach e-Kuriera Dąbrowskiego dnia 26.02.2014 roku.
Fakty i Mity
Analiza filmu Pani Dyrektor. Przyznajemy że osoba nie będąca w temacie ratownictwa medycznego oraz funkcjonowaniu zespołów opieki zdrowotnej jest w stanie uwierzyć że kolor czarny jest biały.
1. (0;26 ) cyt,,….wymusza na nas zmiany struktury organizacyjnej…”. Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym obowiązuje od 8.09.2006 do tej pory. Wcześniej nie wymuszała zmian organizacyjnych tylko wymusza je teraz. Przedstawiamy ustawę o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz Wojewódzki Plan Działania Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego proszę wskazać, w którym miejscu Pani Dyrektor zmuszona jest do zmian.
http://www2.mz.gov.pl/wwwmz/index?mr=m491&ms=0&ml=pl&mi=56&mx=0&mt&my=56&ma=07145
http://bip.malopolska.pl/muw/Article/get/id,14031.html
2. (1;05 ) cyt,,…teraz jeszcze po zabraniu dyspozytorni do Tarnowa…” Dyspozytorni w Dąbrowie Tarnowskiej nie ma od października 2012 roku ( strata finansowa to utrzymanie dyspozytorów, dla zobrazowania polecam zobaczyć analizę finansową http://www.nfz-krakow.pl/UserFiles/B-4-RTM-13-05-2013.pdf , swoją drogą kontrakt 2 366 295,00 to ogromne pieniądze, które wystarczają na funkcjonowanie karetki S i P w obecnym składzie, niestety będąc w strukturach ZOZ żaden kontrakt pogotowia nie pokryje funkcjonowania innych komórek.
3. (2:24 )cyt ,,…w Polsce nie ma już karetek S 4 osobowych…” Daleko nie szukajmy w Mielcu jest karetka ,,S” 4 osobowa (potwierdzenie Lek. Burkot Wojciech dyrektor ds. Medycznych Mieleckiego Pogotowia Rat. – zainteresowany może zapytać wojciechburkot@pogotowie-mielec.pl lub tel tel./fax 17 7800552), w Dębicy jest karetka ,,S” 4 osobowa (PR Dębica tel. 14 6703621). Brzesko zespół ,,S” 4 osobowy, Czchów zespół ,,S” 4 osobowy kontakt tel. Centrala 14 66 21 000 SPZOZ Brzesko.
4. (3;39 ) cyt ,, …w Krakowie jest wyjazd za wyjazdem…” Podobnym do Krakowa jest rejon operacyjny CPR Tarnów średnia liczba wyjazdów na terenie miasta Tarnów jest około 6 co ważne są to wyjazdy ,,bliskie” trwające około 20 min. W Szczucinie wyjazd może trwać ponad godzinę a nawet do dwóch godzin ze względu na rozległy rejon działania, dla porównania karetka w Szerzynach (należąca do Tarnowa) ma średnio 1 wyjazd na dobę, ale nikt tam nie zdecydował się na zespół 2 osobowy. Informacja do potwierdzenia w PSPR Tarnów tel. 14 621-77-91
5. ( 5:45) cyt,,… grupa ratowników chce więcej zarabiać i mieć większą obsadę…” Nowy proponowany regulamin płacy prezentowany przez Panią Dyrektor to obniżenie zarobków ratownika medycznego o 30 % i zabranie dodatku nocnego. Pytamy więc gdzie logika, obniża Pani pensję i zarazem daje Pani podwyżkę. Proponowany regulamin płac do wglądu po uprzednim kontakcie ze Związkami Zawodowymi Pracowników Ratownictwa Medycznego w Dąbrowie Tarnowskiej.
6. (6.15) cyt,,…chcieliby przy wyższych zarobkach utrzymać wyższy stan zatrudnienia chyba nie brzmi to logicznie albo chcemy jedno albo chcemy drugie...” Ratownik Medyczny pracujący w PSPR Tarnów w zespole podstawowym trzyosobowym z trzynastoletnim stażem zawodowym z wykształceniem wyższym średnio na rękę zarabia 2.600 zł, ratownik medyczny z 12 letnim stażem zawodowym z wykształceniem wyższym w zespole podstawowym trzyosobowym w Dąbrowie Tarnowskiej zarabia średnio 1.800 zł na rękę. Informacja do sprawdzenia po uprzednim kontakcie ze Związkami Zawodowymi Pracowników Ratownictwa Medycznego w Dąbrowie Tarnowskiej (styczniowe paski wypłat do wglądu).
7. (6;34) cyt,,… czy utrzymamy skład karetki podstawowej…” Zupełnie nielogiczne stwierdzenie. Karetka podstawowa przynosi zysk, słowa Pani Dyrektor w wywiadzie pt,, Nie tylko w spawie ZOL-u . ( 20:55 min filmu nr 3 tego reportażu).
8. (7;48)cyt,,… mamy tylko 2 karetki bo częstotliwość jest taka a nie inna...” Informacja dla Pani Dyrektor nie ważna jest ilość wyjazdów a mediana dojazdu, polecamy zainteresowanym zobaczyć artykuł Art. 24. http://www2.mz.gov.pl/wwwmz/index?mr=m491&ms=0&ml=pl&mi=56&mx=0&mt&my=56&ma=07145
9. (7.59) cyt,,… pozwala w sposób bezpieczny ratownikom w czasie swojego dyżuru być przygotowanym do udzielania pierwszej pomocy…” Ratownik medyczny nie udziela pierwszej pomocy tylko podejmuje medyczne czynności ratunkowe określone ustawą dla zainteresowanych rozdział 2 art. 10, art. 1. Wyżej wymienionej Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, Pani Dyrektor powinna o tym wiedzieć rozpoczynając reorganizację Ratownictwa Medycznego w Powiecie Dąbrowskim.
10. (8;45) ,,obsada… dlaczego miałoby tu być jakieś zagrożenie….” Proszę państwa milion słów już został wypowiedziany na temat obsady zespołów Podstawowych w dwie osoby i istniejące z tym zagrożenia przytoczymy jedynie dość trafną uwagę opublikowaną w Dzienniku Polskim cały artykuł http://www.dziennikpolski24.pl/artykul/3309450,karetki-wolaja-o-ratunek,1,id,t,sa.html )
DR HAB. MED. PROF. UJ LESZEK BRONGEL, WOJEWÓDZKI KONSULTANT DS. MEDYCYNY RATUNKOWEJ:
– Znam argumenty ratowników i uważam, że mają 100-procentową rację, ale obsada karetek zależy od szefów poszczególnych jednostek, a przepis ustawy dopuszcza zespoły 2-osobowe. To kompletny nonsens. Taki zespół może się owszem zająć, ale przetransportowaniem do domu pacjenta, który opuszcza szpital. Jednak nie do tego służy przecież ratownictwo medyczne. Dwie osoby to zespół transportowy, który zniesie np. pacjenta na noszach, a i tu czasem 2 osoby to za mało. W karetce, kiedy jedna osoba siedzi za kierownicą, to może być za mało, aby wykonać czynności ratownicze. W części przypadków może się to wiązać z narażeniem życia pacjenta.
Komentarz pozostawiamy Państwu.
11. (11:15) cyt,,… ratownicy sami chcą poszerzać swoją wiedzę pracując na izbie przyjęć…„. Proponowany regulamin pracy określony przez Panią Dyrektor PUNKT 1.2 – przyjmowania do magazynu odzieży pacjenta w tym przekazywanie rzeczy wartościowych do depozytu Izby Przyjęć. Utrzymanie higieny osobistej pacjenta, pomoc pracownikowi gospodarczemu w transportowaniu zwłok do budynku ,,Pro Morte” (prosektorium ). A oto oczekiwany rozwój zawodowy od ratowników medycznych określony przez ustawodawcę w rozporządzeniu o doskonaleniu zawodowym ratowników medycznych:
http://www2.mz.gov.pl/wwwmz/index?mr=b1&ms=250&ml=pl&mi=281&mx=0&mt=&my=182&ma=08797
12. (12;51) cyt,,… co ratownicy robią w wolnym czasie…„. Odpowiedź dla Pani Dyrektor:
uczą się podnosząc kwalifikacje zawodowe, robią obowiązkowe szkolenia w celu uzyskania lepszego kontraktu oraz by nieść pomoc na najwyższym poziomie oraz kilka innych czynności np. przygotowują różnorakiego rodzaju akcje:
http://www.kurierdabrowski.pl/ratownicy-medyczni-dzieciom
http://www.straz-dt.pl/aktualnosc/wypadek-masowy-na-drodze-73-cwiczenia
http://www.straz-dt.pl/aktualnosc/cwiczenia-sluzb-ratowniczych
http://www.kurierdabrowski.pl/cwiczenia-autostrada-2013-film
13. (13.28) cyt,,… nieopatrznie przypomniałam tym panom, że zgodnie z zakresem czynności, który funkcjonuje…” Zakres czynności obowiązujący nie mówi gdzie ma stacjonować ratownik medyczny będący w gotowości do podjęcia transportu. A problem polega na tym, że w świetle nowego zakresu czynności, który częściowe jest już wprowadzony ratownik medyczny będący na dyżurze w karetce transportowej jest odpowiedzialny za prace na izbie przyjęć, transport zwłok z oddziałów szpitalnych, realizowania transportów międzyszpitalnych, realizowanie transportów pacjentów do domu, transport pacjentów do pracowni RTG oraz CT, odprowadzanie pacjentów do oddziałów szpitalnych, realizowanie zleceń wyjazdowych Opieki Całodobowej oczywiście w czasie kiedy może być potrzebny transport pacjenta w stanie zagrożenia życia. Nasze pytanie, a gdzie gotowość na transport pacjenta będącego w stanie zagrożenia życia. Polecamy artykuł:
http://www.pracodawcyrp.pl/aktualnosci/art,1402,potrzeba-zmian-w-miedzyszpitalnym-transporcie-sanitarnym.html, który był wynikiem
http://www.rynekzdrowia.pl/Uslugi-medyczne/Transport-miedzyszpitalny-najslabsze-ogniwo-systemu-ratownictwa-medycznego,137796,8.html . Droga Pani Dyrektor kiedy zaczniemy uczyć się na błędach.
14. (16:10) cyt,,...bardzo przykro jest mi to powiedzieć i właśnie chciałam unikać czegoś takiego używania transportu zwłok przecież to jest też człowiek…” Hipokryzja Pani Dyrektor zaczyna nas zastanawiać. Przedstawiamy małą część zarządzenia dyrekcji numer 15A/2013 z dnia 23.12.2013 punkt 1 ppkt 2 Cytujemy ,,Transport zwłok z oddziałów do prosektorium” . Zarządzenie do wglądu po uprzednim kontakcie ze Związkami Zawodowymi Pracowników Ratownictwa Medycznego w Dąbrowie Tarnowskiej.
15. (16:32) cyt,,…dotyczy zwłok… to też pacjent, którego stan zdrowia nie pozwolił na wyleczenie…” Pani Dyrektor niezależnie jednak od miejsca wykonywania zawodu ratownika medycznego przedmiotem jego zawodowej aktywności jest wykonywanie wyłącznie świadczeń zdrowotnych. Zgodnie z orzecznictwem i doktryną prawa medycznego świadczenia wykonywane wobec osoby zmarłej nie maja charakteru świadczenia zdrowotnego.Całość opinii prawnej związana z zawodem ratownika medycznego dostępna po kontakcie ze Związkami Zawodowymi Pracowników Ratownictwa Medycznego w Dąbrowie Tarnowskiej.
16. (16:36) cyt ,,...ratownik medyczny jest pracownikiem medycznym…” Obawiamy się, że niedługo będziemy malarzami, tynkarzami gdyż tam będzie konieczność reorganizacji ZOZ Dąbrowa Tarnowska. Kolejny raz odniesiemy się do opinii prawnej.
17. (17:20) cyt,,… szacunek do zawodu ratownika medycznego i pielęgniarki...” Pytamy: dlaczego Pielęgniarki i Ratownicy są w sporze zbiorowym.
18. (17:52) cyt,,... spór zbiorowy czego ma dotyczyć?...” Pani Dyrektor proszę zapoznać się z ustawa z dnia 23 maja 1991 r.Dz.U. nr 55, poz. 236, z póź. zm.http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19910550236
Proponujemy jeden zapis tej ustawy Rozdział 1 Art. 1.
Spór zbiorowy pracowników z pracodawcą lub pracodawcami może dotyczyć warunków pracy, płac lub świadczeń socjalnych oraz praw i wolności związkowych pracowników lub innych grup, którym przysługuje prawo zrzeszania się w związkach zawodowych.
Oraz, krótki fragment pisma złożonego przez naszą organizację związkową:
KZZZPRM, której celem jest ochrona praw, godności oraz interesów członków Związku i ich rodzin, w nawiązaniu do zebrania związkowego z dnia 12.02.2014 domaga się od pracodawcy reprezentowanego przez Dyrektor Teresę Kopczyńską niżej wymienionych zmian. Motywujemy to znacznym pogorszeniem warunków pracy w związku z wprowadzonymi oraz proponowanymi zmianami dotyczącymi zakresu czynności oraz charakteru pracy w Zespole Ratownictwa Medycznego Podstawowego, Specjalistycznego i zespole transportowym, wykonywanych przez Ratowników Medycznych.
Oczywiście całość dostępna po uprzednim kontakcie ze Związkami Zawodowymi Pracowników Ratownictwa Medycznego w Dąbrowie Tarnowskiej.
19. (23.56)cyt,,… jeżeli cały punkt 2 jest negowany przez grupę ratowników medycznych…” W piśmie o sporze zbiorowym nie ma negacji punktu 2 lecz jest negacja punktu 3 ppkt. 1.2. Zasadniczo też Pani Dyrektor nie rozumiemy o czym Pani mówi i owszem nikomu Pani nie uchybia bo nie o ten punkt trwa spór zbiorowy.
Nowy regulamin pracy z punktem 2 jak i punktem 3 ppt.1.2 wraz z pismem naszej organizacji związkowej opieczętowane pieczęcią wpłynięcia do sekretariatu ZOZ Dąbrowa Tarnowska dostępne po kontakcie ze Związkami Zawodowymi Pracowników Ratownictwa Medycznego w Dąbrowie Tarnowskiej.
Poniżej krótki fragment tego pisma.
Zmiany proponowane będące przedmiotem sporu przedstawione na spotkaniu w dniu 18.02.2014 z Dyrektor Teresą Kopczyńską:
1. Redukcja Zespołu Ratownictwa Medycznego Podstawowego do obsady dwuosobowej,
2. Redukcja Zespołu Ratownictwa Medycznego Specjalistycznego do obsady trzyosobowej,
3. Zmianę zakresu czynności Ratownika Medycznego w pkt. III ppkt 1.2.
Drodzy Państwo, nie odniesiemy się w tym krótkim opracowaniu do poruszonego tematu podwójnych dyżurów lekarskich ze względu na możliwość zaszkodzenia procedurze kontraktowania Zespołów Ratownictwa Medycznego, które odbywa się w marcu 2014 roku oraz ze względu na postępowanie innych organów administracji publicznej wyjaśniających tą kwestię.
Od 38 minuty rozmowy z Panią Dyrektor temat dotyczy Zakładu Opiekuńczo Leczniczego choć bardzo bulwersujący ale w tej materii prosimy o wypowiedź personelu Pielęgniarskiego.
Wnioski z naszego pisma pozostawiamy Państwu.
Z poważaniem
Komisja Zakładowa Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego w Dąbrowie Tarnowskiej.
Opracowanie: Mateusz Wszół, Robert Żurawski