„RAPORT PILECKIEGO” JUŻ W DĄBROWSKIM KINIE
„Raport Pileckiego” to wysokobudżetowy dramat wojenny, oparty na faktach,, przedstawiający kryształową wręcz – i jak rzadko – nie wywołującą kontrowersji i skrajności politycznych postać jednego z największych polskich bohaterów II Wojny Światowej na tle bestialskich totalitaryzmów – niemieckiego i sowieckiego, które odcisnęły piętno na naszej Ojczyźnie, ale i na losach jednostki.
Brawurowo zagrana i oddana przez aktora Przemysława Wyszyńskiego postać rotmistrza Witolda Pileckiego jest pełnokrwista i „ożywa” na ekranie kin.
Nie tylko fizyczne podobieństwo, młodego, obiecująco debiutującego aktora, ale i sugestywna gra, przybliża odbiorców do poznania jednego z największych polskich bohaterów, których reżim radziecki chciał wymazać z kart polskiej historii, a nawet zrobić zeń wręcz zbrodniarza, jak robił to z innymi jego towarzyszami walki.
Chichotem historii wobec oprawców Pileckiego jest fakt, że o rotmistrzu mówi się w ostatnich latach coraz więcej i – jak zauważył dyrektor DDK, Paweł Chojnowski – jest wręcz krystalicznie czystą postacią, autorytetem godnym naśladowania, człowiekiem, któremu nic nie dało się zarzucić. Zgodni co do tego są przedstawiciele każdej ze stron sceny politycznej, co trudno powiedzieć np. o wszystkich żołnierzach wyklętych, co do których spierają się historycy. I o ile sprawiedliwość przyznano rotmistrzowi dopiero w 1990 r. a od kilku lat jego raporty z Auschwitz – samego jądra nazistowskiego piekła – są lekturą w szkołach średnich, o tyle o występkach i zbrodniczej działalności sowieckiego reżimu, który próbował go oskarżać, wiedzą już nawet uczniowie szkół podstawowych. „Raport Witolda” został na przestrzeni czasu przeredagowany przez samego autora (datowany na 1945 r.); przekazany do archiwów Studium Polski Podziemnej w Londynie z dokumentacji rządu londyńskiego i po raz pierwszy opublikowany dopiero w XXI w., w opracowaniu Adama Cyry w biografii Pileckiego („Witold Pilecki. Ochotnik do Auschwitz”). Wcześniejsza wersja z 1943 r. została przekazana w Warszawie do KG AK. Zakopano ją na Bielanach, a po wojnie przekazano do prokuratury.
Rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz AK, więzień i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz. Dziś powiedziało by się o nim – prawdziwy superbohater. Walczył w wojnie polsko – bolszewickiej, podczas kampanii wrześniowej i w Powstaniu Warszawskim. Podczas sfingowanego procesu oskarżony i skazany na karę śmierci przez władze Polski Ludowej. Poddany brutalnemu śledztwu. Zabity w 1948 r. Unieważnienie wyroku i sprawiedliwość dla Pileckiego nastąpiła w 1990 r.; w 2006 r. został odznaczony, pośmiertnie, Orderem Orła Białego.
Jego postać „ożyła” w filmie „Raport Pileckiego”, który niedawno miał swoją uroczystą premierę w dąbrowskim kinie „Sokół”. Pokaz został zorganizowany z inicjatywy starosty Lesława Wieczorka, burmistrza Krzysztofa Kaczmarskiego, dyrektora DDK, Pawła Chojnowskiego. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął proboszcz parafii M.B. Szkaplerznej, Stanisław Cyran.
Film można obejrzeć w dąbrowskim kinie „Sokół”. Warto go obejrzeć i promować!
us