PYŁOMIERZ ZNÓW FUNKCJONUJE
Zamontowany na Budynku Urzędu Miejskiego po chwilowej awarii wrócił do normalnego funkcjonowania. Pozwoli to na monitorowanie stanu zanieczyszczenia powietrza w Dąbrowie Tarnowskiej w czasie rzeczywistym.
Ponadto jakość powietrza można kontrolować na pośrednictwem strony internetowej Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Tarnowskiej w zakładce „Stacja monitorująca jakość powietrza” znajdującej się w menu po lewej stronie.
Zachęcamy do zainstalowania bezpłatnej aplikacji: Kanarek – pozwalającej na bieżąco monitorować stan jakości powietrza w Dąbrowie Tarnowskiej.
Link do aplikacji: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.tajchert.canary&hl=pl
Link do czujnika w Dąbrowie Tarnowskiej: http://looko2.com/tracker.php?search=a020a608405d
Link do mapy czujników zainstalowanych w Polsce: http://looko2.com/heatmap.php
Co pokazuje czujnik?
Stan jakości powietrza jest zobrazowany za pomocą Indeksu Jakości Powietrza (IJP)
Indeks jakości powietrza jest wskaźnikiem mającym w przystępny sposób zaprezentować poziom zanieczyszczenia powietrza dla kilku substancji jednocześnie. Przyjmuje on wartość najbardziej niekorzystnego w danym momencie stężenia ze wszystkich mierzonych substancji. Wartość indeksu prezentowana jest w postaci tekstowej i jest zależny od Skali Jakości Powietrza np. „bardzo dobry” lub „zły”.
Pył PM10 składa się z mieszaniny cząstek zawieszonych w powietrzu, będących mieszaniną substancji organicznych i nieorganicznych. Pył zawieszony może zawierać substancje toksyczne takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (np. benzo/a/piren), metale ciężkie oraz dioksyny i furany. Pył PM10 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych i płuc. Poziom dopuszczalny dla stężenia średniodobowego wynosi 50 µg/m3 i może być przekraczany nie więcej niż 35 dni w ciągu roku.
Pył PM2,5 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych, płuc oraz przenikać do krwi. Docelowa wartość średnioroczna dla pyłu PM2,5 wynosi 25 µg/m3, poziom dopuszczalny 25 µg/m3
Wchodzące w skład powietrza szkodliwe pyły i znaczna wilgotność są zagrożeniem dla zdrowia, są bowiem czynnikami alergizującymi i mogą wywołać astmę oraz jej napady, a także powodować zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, niewydolność oddechową lub paraliż układu krwionośnego.
źródło: UM w DT