„Przełamując bariery”
Powoli dobiega końca realizacja przez Dąbrowski Dom Kultury zadania, które zdobyło w konkursie grantowym dotację Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 7.000 zł (program – „Kultura Dostępna 2016”, całkowita wartość zadania – ponad 10.000 zł).
Zadanie połączyło 2 obszary: kultury wysokiej (transmisje baletowe z „Teatru Bolszoj” w Moskwie) z działaniami kulturotwórczymi poprzez przekaz emocji w utworach plastycznych i w tańcu.
Obydwa obszary bazują na uniwersalnym kodzie kultury, jakim jest muzyka. Partnerami w realizacji są: Stowarzyszenie „Pomocna Dłoń” (szczególnie 2 instytucje rekrutujące większość beneficjentów: Warsztaty Terapii Zajęciowej w Dąbrowie i Środowiskowy Dom Samopomocy w Oleśnicy), Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Stowarzyszenie Twórców Kultury Powiśla Dąbrowskiego.
Działania objęły: transmisje baletowe z „Teatru Bolszoj” w Moskwie (z fachowymi, dostosowanymi do specyfiki projektu i beneficjentów prelekcjami wprowadzającymi dyrektora DDK Pawła Chojnowskiego), zajęcia taneczno-ruchowe prowadzone przez doświadczonego choreografa Marynę Grygorjevę, w konsultacji z terapeutą na scenie Dąbrowskiego Domu Kultury, wykorzystujące emocje i doświadczenia z obcowania z profesjonalnym baletem (muzyka, taniec, kostium, scenografia) do aktywnego udziału w kulturze poprzez przekład emocji na język ruchu, prowadzone cyklicznie w okresie 5 miesięcy 2016 r., zajęcia plastyczne pod hasłem „Namaluj taniec” prowadzone w pracowni plastycznej Dąbrowskiego Domu Kultury przez Paulinę Bogula-Motyka, we współpracy ze Stanisławem Strońskim, wykorzystujące emocje i doświadczenia z obcowania z profesjonalnym baletem (muzyka, taniec, kostium, scenografia) do aktywnego udziału w kulturze poprzez przekład emocji na język plastyki (przy użyciu technik artystycznych: malarstwo, grafika, collage, technika pergaminowa, papierowa wiklina).
Uczestnicy i realizatorzy zajęć przygotowują się do Dnia Równouprawnienia w Kulturze, stanowiącego podsumowanie projektu z udziałem wszystkich beneficjentów, ich rodzin, realizatorów i zaproszonych gości – mieszkańców powiatu. Wypełnieniem tego święta integracji będzie wernisaż wystawy plastycznej „Namaluj taniec”, prezentacja układów choreograficznych na scenie DDK, występ muzyczny zespołu złożonego z podopiecznych WTZ.
Bezcennym kapitałem są wspaniałe wrażenia niepełnosprawnych widzów najpiękniejszych spektakli baletowych świata i spontaniczne, żywiołowe reakcje podczas zajęć tanecznych i plastycznych. Jak wynika z rozmów z opiekunami, pedagogami z WTZ i ŚDS, podopieczni chętnie przychodzili i przychodzą na zajęcia projektowe do DDK, pytają często, kiedy będzie następne wyjście i co tym razem będą robić!
DDK