Przekraczanie prędkości plagą na Powiślu Dąbrowskim
Pomimo zaostrzenia w ubiegłym roku przepisów kodeksu drogowego w wyniku, którego kierowcom, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym, prawo jazdy zostanie zatrzymane, nadal dąbrowscy policjanci notują wiele przypadków przekroczenia przepisów prawa w tym zakresie.
Od początku bieżącego roku do połowy czerwca policjanci zatrzymali łącznie 37 kierujących pojazdami, którzy w terenie zabudowanym pozwolili sobie na poruszanie się z prędkością powyżej 100 km/h. Blisko połowa z zatrzymanych kierujących to mieszkańcy spoza terenu Powiśla Dąbrowskiego.
W dwóch przypadkach kierujący, którym zatrzymano prawo jazdy przewozili nadmierną liczbę osób w pojeździe. Dwóch z zatrzymanych kierowców poruszało się motocyklem, natomiast pozostali pojazdami osobowymi. Dodatkową dolegliwością dla wspomnianych kierujących oprócz zatrzymania prawa jazdy za przekroczenie prędkości były wysokie grzywny – wszyscy ukarani zostali pięciusetzłotowymi mandatami karnymi i na każdego „konto” zostało przypisane 10 punktów karnych.
Jednak największe wrażenie z zakresu tych negatywnych robi zmierzona prędkość w jednym przypadku, gdzie w dniu 11 maja br. w miejscowości Słupiec 32-latek poruszał się z rekordową prędkością w terenie zabudowanym, mając na liczniku 147 km/h czyli przekraczając dopuszczalną prędkość w tym miejscu o 97 km/h. Ciekawostką jest fakt, że jednym z zatrzymanych kierowców za przekroczenia prędkości był 60-letni obywatel Niemiec, który w terenie zabudowanym jechał z prędkością 104 km/h.
Praktyka wskazuje, że ograniczenie prędkości faktycznie poprawia bezpieczeństwo, a wysoka prędkość może skrócić czas podróży. Do pierwszego twierdzenia trzeba się przekonać i nie podlega dyskusji, a drugie ma zastosowanie tylko na autostradach i to też w ograniczonym zakresie. To co jest najważniejsze w podróżowaniu na dłuższym dystansie, tym bardziej w kontekście zbliżających się wakacyjnych wyjazdów – to płynność jazdy. Dlatego warto w trasę wyruszyć po lekkostrawnym posiłku i z pełnym zbiornikiem paliwa. Warto natomiast wiedzieć, że najwięcej wypadków spowodowanych jest nadmierną prędkością i nie dostosowaniem się do warunków panujących na drodze.
Policja przypomina:
Policjant zatrzyma prawo jazdy w przypadku:
*kierowania pojazdem z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym,
W tym przypadku decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy wydaje starosta na okres 3 miesięcy.
Jeżeli dana osoba będzie kierowała pojazdem pomimo wydania takiej decyzji administracyjnej, albo gdy wcześniej za w/w naruszenie przepisów prawo jazdy zostało zatrzymane podczas kontroli drogowej, okres administracyjnego zatrzymania prawa jazdy zostaje wydłużony do 6 miesięcy.
Natomiast jeżeli dana osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w wydłużonym okresie zatrzymania prawa jazdy starosta wydaje decyzję administracyjną o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami.
Wobec powyższego apelujemy do wszystkich kierujących o rozważną i ostrożną jazdę. Kierujący są głównymi sprawcami wypadków – powodują oni niemal 80 % wszystkich zdarzeń. Natomiast średnio co 3 wypadek spowodowany jest przez nadmierną prędkość.
Konsekwencje prawne niestosowania się do obowiązujących przepisów są dotkliwe, ale znacznie bardziej dotkliwe są – jak pokazują statystyki, konsekwencje utraty życia i zdrowia!
KPP w DT