Dzisiaj:
Piątek, 27 grudnia 2024 roku
Cezary, Fabiola, Fabia, Jan, Radomysł

Przedsiębiorco skorzystaj z „Ulgi na start”

20 kwietnia 2018 | Brak komentarzy

Jeśli planujesz rozpocząć działalność gospodarczą wstrzymaj się z jej rozpoczęciem do 30 kwietnia. Od tej daty wchodzą w życie nowe przepisy dla przedsiębiorców, które tworzą „Konstytucję biznesu”.

Na czym polega „ulga na start” i kto z niej może skorzystać.


• Jeśli podejmiesz działalność po raz pierwszy albo ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy kalendarzowych od dnia ostatniego zawieszenia lub zakończenia działalności gospodarczej,
• nie będziesz jej wykonywać na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywałeś w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności, będziesz mógł skorzystać z „ulgi na start”. Uprawnienie to polega na zwolnieniu z obowiązku ubezpieczeń społecznych przez 6 miesięcy kalendarzowych od dnia podjęcia działalności gospodarczej. Z „ulgi na start” będziesz mógł skorzystać także jako wspólnik spółki cywilnej.

Ważne! Zwolnienie z ubezpieczeń społecznych dotyczy tyko Ciebie jako osoby prowadzącej działalność gospodarczą. W okresie „ulgi na start” ubezpieczeniami społecznymi będą objęte osoby z Tobą współpracujące oraz zatrudnieni przez Ciebie pracownicy czy zleceniobiorcy.

Jak obliczać okres 6 miesięcy „ulgi na start”
„Ulga na start” może trwać maksymalnie 6 miesięcy kalendarzowych. Początek stanowi dzień faktycznego rozpoczęcia wykonywania działalności. Jeżeli dzień ten przypada pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, miesiąc ten wlicz do 6 miesięcy trwania ulgi. Jeśli działalność gospodarczą rozpoczniesz w trakcie miesiąca kalendarzowego, miesiąca tego nie wliczaj.
Ważne! „ulga na start” nie dotyczy ubezpieczenia zdrowotnego. W okresie, w którym skorzystasz z „ulgi na start” ubezpieczenie zdrowotne będzie dla Ciebie obowiązkowe, o ile nie zawiesisz wykonywania działalności w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będziesz podlegał temu ubezpieczeniu od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia jej zaprzestania, z wyjątkiem okresu zawieszenia działalności. Ponieważ ulga nie dotyczy ubezpieczenia zdrowotnego będziesz mógł zgłosić także członków swojej rodziny.

Kiedy skończy się okres 6 miesięcy
Po upłynie 6 miesięcy ulgi na start, przez 24 miesiące kalendarzowe będziesz opłacał składki
od zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia. Podobnie, gdy zrezygnujesz z „ulgi na start” przed upływem 6 miesięcy.

Co jeszcze wprowadza „Konstytucja biznesu”
Przepisy „Konstytucji biznesu” przewidują zwolnienie z obowiązku rejestracji osoby prowadzącej działalność, jeżeli przychód z niej należny w żadnym miesiącu nie przekracza kwoty 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Będzie ona dotyczyć m.in. drobnej działalności zarobkowej, np. dorywczego handlu lub okazjonalnych usług. Taka działalność nie może być objęta wymogiem uzyskania koncesji, pozwolenia czy licencji. Dodatkowo osoba ją prowadząca nie może w okresie ostatnich 60 miesięcy wykonywać działalności gospodarczej. Działalność „nierejestrowana” nie może być stosowana do działalności wykonywanej w ramach spółki cywilnej.

Po przekroczeniu w danym miesiącu 50% minimalnego wynagrodzenia, działalność uznawana będzie za działalność gospodarczą od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie, a prowadzący będzie musiał się zarejestrować.
Wykonujący działalność nieewidencjonowaną nie będą podlegali ani ubezpieczeniom społecznym, ani zdrowotnemu. Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie jest właściwy w zakresie zasad i warunków wykonywania „działalności nieewidencjonowanej”.

Bożena Bielawska
p.o. rzecznika regionalnego ZUS w Małopolsce


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)