Przeciwdziałanie narkomanii w powiecie dąbrowskim
Dyrektorzy jednostek samorządowych i szkół, przedstawiciele władz lokalnych, a przede wszystkim uczniowie placówek gminnych i powiatowych uczestniczyli w debacie pod hasłem „Przeciwdziałanie narkomanii na terenie powiatu dąbrowskiego”.
Spotkanie zorganizowane przez komendę policji w Dąbrowie Tarnowskiej odbyło się w Centrum Polonii w Brniu, a honorowy patronat nad nim objął starosta dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski.
Celem debaty, jak zapewniali policjanci, było „podniesienie świadomości społecznej w zakresie zagrożeń, jakie niosą ze sobą narkotyki oraz kształtowanie wśród dzieci i młodzieży właściwych postaw oraz umiejętności spędzania wolnego czasu. Debata miała również za zadanie szerokie rozpowszechnienie informacji na temat instytucji niosących pomoc osobom uzależnionym lub też wchodzącym w nałóg oraz wypracowanie wspólnych standardów eliminowania zjawiska narkomanii z życia społecznego”.
Prowadzący spotkanie młodszy inspektor Andrzej Kupiec – zastępca komendanta Bogdana Tabisia (organizatora debaty), podkreślił rolę mediów w propagowaniu wiedzy o zagrożeniach związanych z narkotykami. Powitał wszystkich uczestników debaty i podziękował za ich obecność.
W spotkaniu udział wzięli dyrektorzy i przedstawiciele jednostek gminnych i powiatowych (zwłaszcza związanych z pomocą społeczną), samorządowcy, dyrektorzy szkół oraz, przede wszystkim, uczniowie.
Na wstępie Andrzej Kupiec podkreślił, że „zjawisko narkomanii jest jednym z podstawowych problemów na terenie powiatu dąbrowskiego”.
– Jeszcze kilkanaście lat temu myśleliśmy, że tego problemu tutaj nie ma; jest marginalny. Mimo podejmowanych działań to zjawisko się rozwija. Statystyki są zatrważające. Zwłaszcza ostatnie dwa lata. (…) Chodzi o tzw. profilaktykę. Ta debata ma nam pomóc w tym zakresie. (…) Chodzi tutaj też o władze samorządowe, by pomogły nam w tym działaniu. Nie mamy jeszcze problemu z leczeniem osób uzależnionych, ale powoli ten problem też się pojawi. Nie możemy traktować, że tego zjawiska nie ma.
Niestety w 2013 r. wyrosło nowe zjawisko – na miejscu produkowane są narkotyki. Nie zawsze odbywa się to w domu, coraz częściej w miejscach niezamieszkałych. Jest to niepokojące. Komenda policji powołała Zespół ds. Zwalczania Przestępczości Narkotykowej. Jesteśmy dzięki temu między 3., a 6. miejscem w województwie. – poinformował Andrzej Kupiec.
Multimedialną prezentację na temat zagrożeń narkotykowych poprowadził st. asp. Krzysztof Lechowicz – rzecznik prasowy dąbrowskiej policji.
Policjant wymienił najczęściej używane przez młodzież substancje uzależniające, a wśród nich: marihuanę, amfetaminę, haszysz, grzyby halucynogenne i dopalacze. Przedstawił także szczegółowo objawy wskazujące na zażywanie narkotyków, tj.: zmiana uwagi, brak snu, spadek wagi, zaniedbanie higieny osobistej i otoczenia, złe nawyki żywieniowe. W sferze emocjonalnej: myśli o samobójstwie, zmiany nastroju, brak autorytetów, skłonność do depresji, agresja, utrata motywacji, przebywanie w złym towarzystwie i ukrywanie nowych przyjaciół przed rodziną. W sferze prawa: wchodzenie w konflikt z prawem, zwłaszcza przestępstwa przeciwko mieniu, handel narkotykami, a nawet prostytucja. W sferze umysłowej: problemy z koncentracją, objawy paranoi, lęki i niepokój. W sferze rodzinnej: kłótnie, późne powroty do domu, zaniedbanie obowiązków domowych, izolacja, posiadanie pieniędzy z niewiadomego źródła, manipulacja rodzicami, wybuchy gniewu, niedotrzymywanie słowa.
Przyczyną sięgania po narkotyki jest: ciekawość, próba radzenie sobie ze stresem, chęć pozyskania akceptacji środowiska.
Polskie prawo, na mocy ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, przewiduje karę nawet 10 lat pozbawienia wolności za niektóre przestępstwa narkotykowe.
Swoją prelekcję Krzysztof Lechowicz zakończył słowami założyciela „Monaru”, Marka Kotańskiego:
„Narkomana się tworzy – w domu, szkole, uczelni, na podwórku i na kolonii, słowem wszędzie. Lepi się go z cudownej materii dziecięcej naiwności, chęci poznania świata, wrażliwości uczuć, porywów serca, najskrytszych tajemnic i szczerych łez.”
Ostatnim elementem spotkania była debata nad problemami narkotykowymi na terenie powiatu dąbrowskiego.
– Ja bym tutaj pochylił się nad pracą funkcjonariuszy, którzy rzetelnie spełniają swoje obowiązki. Trzeba również zauważyć, że problem jest niwelowany i zwalczany – powiedział Robert Pantera.
– Mamy uczucie takiego osamotnienia w walce z narkomanią. Brakuje nam odzewu z Państwa strony. Chodzi nam o informacje w tej sprawie. To są problemy, z którymi trzeba się wspólnie zmierzyć. Tylko wspólne działanie przynosi efekty. Liczę też na wzajemną wymianę informacji – apelował Andrzej Kupiec.
Padła również propozycja zapraszania policjantów na półroczne wywiadówki szkolne. Policjanci mieliby prowadzić krótkie prelekcje dla rodziców oraz informować ich o zagrożeniach związanych z narkotykami i miejscach, gdzie można zwrócić się o pomoc pozostając przy tym anonimowym.
Burmistrz Stanisław Początek zadeklarował pomoc finansową gminy w zwalczaniu narkomanii i przestępczości narkotykowej (m.in. pokrycie kosztów druku broszur informacyjnych dla rodziców i zakupu policyjnych narkotestów). Zwrócono również uwagę na istotne znaczenie profilaktyki i przeciwdziałania narkomanii. Dyrektor poradni psychologiczno – pedagogicznej zadeklarowała pomoc w postaci organizowania specjalnych zajęć w szkołach. Uczestnicy debaty podkreślili również, że w przeciwdziałaniu narkomanii bardzo istotne jest propagowanie zdrowego stylu życia i właściwa organizacja czasu wolnego. (us)
Tutaj można szukać pomocy:
Ogólnopolski Telefon Zaufania Narkotyki – Narkomania
0 801 199 990 (czynny codziennie w godzinach 16.00 – 21.00)
Anonimowa Policyjna Linia Specjalna
0 800 120 148 (czynna całą dobę; połączenie bezpłatne)
Infolinia Pogotowia Makowego Towarzystwa „Powrót z U”
0 801 109 696 (czynna codziennie pon.- pt. w godzinach 10.00-20.00, soboty 10.00-19.00)