Dzisiaj:
Sobota, 23 listopada 2024 roku
Adela, Erast, Felicyta, Klemens, Klementyn, Orestes, Przedwoj

Promocji książki dr Marii Żychowskiej

4 maja 2016 | komentarze 3

29 kwietnia 2016 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Kozaczkowej miała miejsce promocja szczególnej książki autorstwa dr Marii Żychowskiej pt. „Represje komunistyczne w Tarnowskiem w latach 1945-1956. T. 3, Miasto i powiat Dąbrowa Tarnowska”.

Autorka dokonała przeglądu obszernej dokumentacji pozostawionej po tarnowskim Urzędzie Bezpieczeństwa, którego efektem jest szczegółowe zestawienie represji i prześladowań jakim po zakończeniu II wojny światowej zostali poddani mieszkańcy Tarnowa i okolic. Wcześniej ukazały się dwa tomy, które dotyczyły miast i okolic Tarnowa oraz Brzeska.


W tych opracowaniach można znaleźć także informacje dotyczące osób pochodzących z Powiśla Dąbrowskiego. Autorka podzieliła się z uczestnikami spotkania informacjami i refleksjami z tamtego trudnego okresu, wzbudzając duże zainteresowanie słuchaczy, ponieważ przywoływane wydarzenia, fakty oraz osoby były związane z Dąbrową Tarnowską i okolicami. Pojawiło się wiele nazwisk osób, które w wyniku sowietyzacji Polski za swoją działalność w konspiracji i postawę patriotyczną, zapłaciło wysoką cenę. Uzupełnieniem refleksji autorki był wykład dra Marcina Chorązkiego z Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie pt. „Opór społeczny przeciwko komunistycznej władzy w Polsce w latach 1945-1956”.

Gościem wyjątkowym spotkania był hm. kpt. Władysław Zawiślak, żołnierz Armii Krajowej, harcmistrz Szarych Szeregów i żołnierz II konspiracji. Za swoją działalność niepodległościową był więziony w latach 1946-1949. Osobiście doświadczył represji i prześladowań ze strony komunistów. W sposób niezwykle porywający podzielił się swoimi wspomnieniami – jednak nie mówił dużo na swój temat, ale o kompanach broni, ludziach, którzy już odeszli w mrok historii. Podziękował także dr Żychowskiej za poświęcenie i trud zachowania pamięci o ofiarach sowieckiego systemu politycznego. Po wysłuchaniu żywego świadectwa tamtego okresu, można było zakupić poszczególne tomy publikacji oraz otrzymać autograf autorki. Była to także chwila na osobistą rozmowę z dr Marią Żychowską istotna dla wszystkich, których najbliżsi lub znajomi ucierpieli w skutek prześladowań.

W spotkaniu uczestniczyli: zastępca burmistrza Stanisław Ryczek, pierwszy po 1989 r. burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Mieczysław Pyrcz, Komendant Powiatowy Policji Andrzej Kupiec, córki patronki biblioteki Marii Kozaczkowej: Krystyna Ludwicka i Maria Pietracha, Prezes Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów Marian Łączyński oraz wszyscy, dla których pamięć o minionej trudnej przeszłości jest ważna. Budującym jest fakt, że na widowni znaleźli się także młodzi ludzie, dla których wysłuchanie tych cennych relacji było z pewnością wartościowym doświadczeniem. Uświetnieniem wieczoru były tematyczne utwory muzyczne w wykonaniu bibliotekarki Anny Gąsieckiej.

MBP w DT


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 5 maja 2016 o 11:37
    Anonim :
    gdzie można kupić ksiażkę lub poczytać w wersji elektronicznej?
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +2 (w sumie : 2)
  2. 9 maja 2016 o 14:30
    MBP :
    Zakupić można w wydawnictwie: Wydawnictwo STUDIO KSIĄŻKI tel.14 6267026 www.studioksiazki.com
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +1 (w sumie : 1)
  3. 10 maja 2016 o 16:58
    grd :
    Super ciekawe spotkanie oby więcej takich spotkań ze starszymi mieszkańcami Dąbrowy.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +1 (w sumie : 1)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)