Dzisiaj:
Sobota, 18 stycznia 2025 roku
Bogumił, Jaropełk, Krystyna, Liberata, Małgorzata, Piotr, Pryska

PROFILAKTYCZNA KONFERENCJA NAUKOWA

22 września 2022 | 1 komentarz

Działania profilaktyczne i prewencyjne w społecznościach lokalnych wobec współczesnych wyzwań cywilizacyjnych. Bezpieczeństwo – edukacja – profilaktyka – to temat drugiej profilaktycznej konferencji naukowej, która będzie w Dąbrowie Tarnowskiej wydarzeniem cyklicznym.

Tegoroczna była również okazją do promocji książki młodszego inspektora dr Bogumiła Jedynaka „Zagrożenia zjawiskami dysfunkcjonalnymi w gminie Dąbrowa Tarnowska. Uwarunkowania społeczne bezpieczeństwa mieszkańców. Studium socjologiczne”.

Organizatorami konferencji byli: gmina Dąbrowa Tarnowska i burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej, Krzysztof Kaczmarski, Komenda Powiatowa Policji w Dąbrowie Tarnowskiej, Centrum Usług Wspólnych i dyrektor, dr Marta Chrabąszcz.

Konferencja, jak poprzednio, odbyła się w Dąbrowskim Domu Kultury. Była skierowana do przedstawicieli władz samorządowych powiatu dąbrowskiego, instytucji, organizacji, policji, straży,  dyrektorów szkół, przedszkoli, żłobka, pedagogów, psychologów, przedstawicieli MOPSiWR, PCPR-u, prokuratury, sądu oraz służby zdrowia. Uczestnicy konferencji otrzymali książkę młodszego inspektora dr Bogumiła Jedynaka, nawiązującą do tematyki konferencji; bardzo dobrze przyjętą przez recenzentów naukowych i promotora, obecnych zresztą na konferencji. Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej, Krzysztof Kaczmarski i komendant powiatowy Policji w Dąbrowie Tarnowskiej, nadkomisarz Jarosław Kmieć powitali zgromadzonych gości.

Dr hab. Jan Maciejewski (prof. Uniwersytetu Wrocławskiego, kierownik Zakładu Socjologii Grup Dyspozycyjnych) przedstawił wykład poświęcony Społecznym aspektom bezpieczeństwa.

Promocja książki młodszego inspektora Bogumiła Jedynaka odbyła się w formie rozmowy – wywiadu dr Marty Chrabąszcz z autorem studium „Zagrożenia zjawiskami dysfunkcjonalnymi w gminie Dąbrowa Tarnowska”. Autor – czynny policjant w służbie – oprócz wiedzy naukowej, miał okazję zweryfikować empirycznie wyniki swoich badań socjologicznych. Wśród opisanych zjawisk dysfunkcjonalnych dominuje zwłaszcza alkoholizm i przemoc w rodzinie. Inne używki (substancje psychoaktywne) występują rzadziej na terenie miasta Dąbrowa Tarnowska; stosunkowo  częściej zaś na terenie gminy i w sąsiednim Szczucinie.

Bezpieczeństwo szkolne w społeczności lokalnej. Wyzwania na gruncie nauki i praktyki, to temat prelekcji dr hab. Eugeniusza Moczuka, prof. Politechniki Rzeszowskiej.

Ponownie bardzo ciepło przyjęty był wykład dr hab. Mariusza Jędrzejko (prof. WSBiP, dyrektor naukowy Centrum Profilaktyki Społecznej; kieruje Poradnią – Ośrodkiem Wsparcia dla Dzieci i Dorosłych z Uzależnieniami i Zaburzeniami w Józefowie.).

W przeddzień wykładów odbyło się spotkanie rodziców dzieci szkolnych z terenu Powiśla Dąbrowskiego z profesorem, poświęcone tej tematyce. Sala DDK pękała w szwach, mimo iż wykładowca spodziewał się, że przybędzie zaledwie kilkoro rodziców dzieci szkolnych. Podczas konferencji można było nabyć najnowszą książkę, której dr hab. Mariusz Jędrzejko był współautorem „Zagrożone dorastanie i bezpieczeństwo młodzieży”. Książka (ta i inne przywiezione dla dąbrowskich czytelników) rozeszła się natychmiast.

Publikacja niesie niezwykle trafne przesłanie: Każda wywyższająca się ideologia, każdy przymus do niej poprzez decyzje administracyjne i nieuwzględnianie prawa ludzi do odmiennych poglądów rujnuje społeczeństwo. Prymat ideologii nad prawem człowieka do własnych poglądów niszczy demokrację i konfliktuje ludzi.

Ks. dr hab. Jan Bartoszek (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie; dyrektor Diecezjalnego Radia RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz) przedstawił Religijność jako czynnik chroniący przed patologiami i popadnięciem w zachowania ryzykowne.
Przy czym chodzi tu o autentyczną religijność i poczucie więzi z Bogiem; nie tylko na poziomie deklaracji.

Dyrektor Centrum Usług Wspólnych, dr Marta Chrabąszcz, zamykając i podsumowując konferencję, wygłosiła referat: Instytucjonalna współpraca na rzecz profilaktyki problemów dzieci i młodzieży.

To niezwykle istotne, by instytucje powołane statutowo do wsparcia dzieci i młodzieży, współpracowały ze sobą dla dobra najmłodszych mieszkańców powiatu dąbrowskiego, stojąc wobec współczesnych wyzwań cywilizacyjnych, które niejednokrotnie wiążą się z zagrożeniami.

Patronat honorowy nad konferencją objęła Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie.
Partnerami byli: Dąbrowski Dom Kultury i parafia pw. NMP Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej.

us


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 22 września 2022 o 23:35
    wścibski :
    Jak się ma organizacja konferencji do statutu Centrum Usług Wspólnych? Czy ta instytucja nie została powołana w innym celu? Czy kasa jest właściwie wydawana?
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +2 (w sumie : 2)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)