Dzisiaj:
Piątek, 10 stycznia 2025 roku
Agaton, Dobrosław, Jan, Nikanor, Paweł, Wilhelm

Powitajmy zdrowo wiosnę

20 marca 2017 | Brak komentarzy

Kiedy częściej śpiewają ptaki a trawa staje się zielona, także i my po zimie zwiększamy aktywność. Organizm domaga się przebywania w słońcu, na świeżym powietrzu.

Aby być przekonanym, że jesteśmy na to odpowiednio przygotowani warto upewnić się we własnym zdrowiu. Okazja do tego będzie 24 i 25 marca w Tarnowie w godz. od 12:00 do 17:00.

 

Cykl bezpłatnych badań pod hasłem „Powitajmy zdrowo wiosnę” organizuje Centrum Zdrowia Tuchów – Dąbrowa Tarnowska – Wierzchosławice w Domu Handlowym Świt.

Aby dobrze zacząć wiosnę z energią i wigorem warto już dzisiaj sprawdzić to, co mamy zbadać jutro. Na stanowiskach medycznych można będzie sprawdzić np. poziom glukozy we krwi. Nieprawidłowości w tym zakresie mogą świadczyć chociażby o stanach przedcukrzycowych, czy nawet cukrzycy. Na tę chorobę cierpi w Polsce blisko 3 mln osób, jednak ponad jedna czwarta nie wie, że jest chora. Zbadanie poziomu cukru zaleca się zwłaszcza osobom z nadwagą oraz w wieku powyżej 40 lat. Ponadto wykonywane będą pomiary ciśnienia tętniczego. Wysokie ciśnienie jest czynnikiem ryzyka udaru mózgu i zawału serca, ale może się też przyczynić do osłabienia nerek i wzroku. Kolejne propozycje medyczne podczas imprezy będą odpowiedzią na zwiększoną liczbę urodzin dzieci w kraju. Dane za styczeń pozwalają oczekiwać, że w tym roku przyjdzie na świat ponad 400 tys. dzieci, najwięcej od siedmiu lat. Potwierdzają to statystyki z porodówek Centrum Zdrowia. W Tuchowie w styczniu wzrosła liczba urodzeń, w Dąbrowie Tarnowskiej statystyki tego miesiąca były lepsze o 50% w stosunku do roku ubiegłego. W sumie do połowy marca w obu miejscach przyszło już na świat ponad 470 maluszków. Dlatego wśród zaplanowanych działań znajdą się propozycje dla pań, które spodziewają się dziecka. Będą one mogły bezpłatnie wykonać USG 4D brzucha, a nawet zabrać zarejestrowany obraz maluszka do domu.

Realizację tych badań rozpocznie ordynator Oddziału Gin-Poł Centrum Zdrowia Tuchów lekarz specjalista ginekolog i położnik Szczepan Bartkiewicz. USG będzie można wykonać 24 marca w godz. 12.00 do 14.30 i 25 marca w godz. od 14ej do 17ej. By się zarejestrować, wystarczy zatelefonować pod numer 14 65 35 101. Na pozostałe badania nie jest potrzebna rejestracja. Podczas zdrowego powitania wiosny nie zabraknie porad i konsultacji dla kobiet, które w przyszłości planują powiększenie rodziny. Zaplanowano spotkania z położną i wykładowcami szkoły rodzenia. Ponadto osoby, które odwiedzą stanowiska medyczne będą mogły się dowiedzieć więcej na temat funkcjonowania Dziennego Domu Opieki Medycznej. Placówka zwiększająca szanse powrotu do samodzielności seniorów działa pilotażowo od kilku miesięcy w Wierzchosławicach. Już teraz jednak okazuje się zaskakująco dobrze spełniać pokładane w niej oczekiwania. Dzięki współpracy lekarzy wielu specjalności i pozostałej części personelu medycznego przy zastosowaniu holistycznego podejścia do zdrowia udało się poprawić stan zdrowia wielu podopiecznych. Poprawiła się ich sprawność ruchowa, lekarze uzyskali też lepszą kontrolę cukrzycy. Rozbudowany blok rehabilitacyjny wyposażony w specjalistyczny sprzęt pozwala na realizację wielu zabiegów usprawniających. Obecnie DDOM posiada komplet pacjentów. Przyjmowane są jednak zapisy na przyszłość. Wśród warunków przyjęcia jest hospitalizacja w ciągu minionego roku oraz ocena sprawności w tak zwanej skali Barthel , która powinna wynosić od 40 do 60 punktów. Podczas akcji pojawią się także informacje o programach profilaktycznych realizowanych przez Centrum Zdrowia, np. w zakresie profilaktyki raka piersi. W Tuchowie bezpłatne badania mammograficzne na bardzo dokładnym mammografie cyfrowym wykonało dotychczas ponad 5000 pań w wieku od 50 do 69 lat. Sprzęt wykorzystywany jest też do badań w tak zwanym etapie diagnostyki pogłębionej. Wykonują je w Tuchowie także pacjentki innych placówek, jeśli wynik badania na etapie podstawowym dał powody do niepokoju. Na stoiskach medycznych można się będzie zarejestrować na takie właśnie badania.

Będą także przyjmowane zapisy do udziału w programie przesiewowych badań kolonoskopowych. Bezpłatne badania profilaktyczne raka jelita grubego są wykonywane u osób w wieku od 50. do 65. lat. Program obejmuje także pacjentów od 40. lat , jeśli mają krewnych pierwszego stopnia z rozpoznaniem takiej choroby. W przesiewowych badaniach populacyjnych można wykrywać chorobę w najwcześniejszej, bezobjawowej fazie. Diagnozowane są pierwsze zmiany, czyli polipy, z których w ciągu lat może się rozwinąć nowotwór złośliwy. Dodatkową zaletą kolonoskopii jest to, że takie polipy można od razu usunąć.

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)