Powiatowy system monitoringu opadów
Wieloletnie starania samorządu powiatu dąbrowskiego o budowę monitoringu powodziowego zaowocowały uzyskaniem wsparcia finansowego z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie na zadanie pn. „System monitoringu i ostrzegania powodziowego na rzekach stwarzających zagrożenie powodziowe w powiecie dąbrowskim”.
Powiat dąbrowski uzyskał dofinansowanie w wysokości 40% kosztów kwalifikowanych zadania, natomiast pozostałe koszty podzieliły między siebie gminy oraz samorząd powiatowy:
– Bolesław – 10 000,00
– Dąbrowa Tarnowska – 35 000,00
– Gręboszów – 10 000,00
– Mędrzechów – 10 000,00
– Olesno – 24 000,00
– Radgoszcz – 24 000,00
– Szczucin – 35 000,00
– samorząd powiatowy – 35 000,00
W drodze przetargu nieograniczonego spośród trzech ofert jako najkorzystniejszą wybrano ofertę firmy z Gliwic, z którą zawarto umowę na wykonanie zamówienia za kwotę 259,5 tys. zł brutto.
W ramach projektu zamówieniem objęto dostawę, montaż oraz uruchomienie 12 stacji pomiarowych, po 6 mierzących intensywność opadów deszczu oraz do pomiaru poziomu wody w rzekach. Punkty pomiaru opadów zlokalizowano w Laskowce Chorąskiej, Lipinach, Gruszowie Wielkim, Smykowie, Oleśnicy i Żelichowie. Stacje pomiaru poziomu wody zlokalizowano na rz. Szarwarczanka (Dąbrowa Tarnowska), rz. Upust (Brzezówka), rz. Żabnica (Wielopole i Dąbrówki Breńskie) oraz rz. Breń (Dąbrowa Tarnowska i Radwan).
Dane stacji pomiarowych są przesyłane do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Dąbrowie Tarnowskiej gdzie działa stacja bazowa, która steruje transmisją, obrazuje i analizuje wyniki pomiarów oraz prowadzi ich archiwizację. Na podstawie zebranych danych pomiarowych oraz danych dotyczących ukształtowania koryta rzeki, prowadzona będzie analiza oraz prognoza zagrożeń powodziowych. W chwili obecnej funkcjonowanie systemu jest monitorowane i testowane. Ustalane są parametry stanów ostrzegawczych i alarmowych. Poprzez stronę www obserwowane są parametry eksploatacyjne stacji, w tym aktualne napięcie akumulatora oraz prawidłowość ładowania za pomocą baterii słonecznej a także prawidłowość raportowania danych.
Na przełomie października i listopada system otrzyma dodatkowe rozwiązania techniczne, które pozwolą na udostępnienie wybranych danych dla zainteresowanych służb ratowniczych oraz dla mieszkańców poprzez stronę internetową powiatu.
Tak więc wdrażany system monitoringu i ostrzegania oraz realizacja szeregu istotnych inwestycji na rzekach powiatu powinna w istotny sposób poprawić bezpieczeństwo powodziowe.
Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tar.