POWIATOWE OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
Dąbrowa Tarnowska tradycyjnie uczciła 105 już rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Powiatowe obchody zapoczątkowała uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym, a dopełniła je uroczystość patriotyczna pod Pomnikiem Poległych Synów Miasta Dąbrowy w parku miejskim.
Zgromadzonych przed pomnikiem powitał w tym roku starosta dąbrowski, Lesław Wieczorek, zaś przemówienie okolicznościowe wygłosił burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej, Krzysztof Kaczmarski.
-105 lat temu zdarzył się cud wolności, wymarzony, wymodlony, wyczekany przez kilka pokoleń naszych przodków. Po 123 latach niewoli wolna Rzeczpospolita znowu pojawiła się na mapach Europy. Ziściły się marzenia Polaków urodzonych i wychowanych pod zaborami. Ten dzień 11 listopada cały polski naród rozdarty przez trzech zaborców wołał radośnie: „Polska wolna, Polska niepodległa, niech żyje wolna Polska!” Spełniły się słowa pieśni śpiewanej przez lud w świątyniach: „Ojczyznę wolną racz nam zwrócić Panie!”. Przez te lata, gdy Polska nie figurowała na mapie świata, naród nasz nie dał się zniewolić. Każde kolejne pokolenie zrywało się do powstańczych walk. Walczyli i umierali ze słowami na ustach: „Polska będzie wolna!” Walczyli na polach bitew, ale także w dyplomatycznych salonach. Mieli w sercach nadzieję; nadzieję na wolną Polskę. Marzenia kilku pokoleń polskich patriotów spełniły się 11 listopada 1918 r. Wolność Polski była wynikiem nie tylko zakończenia I Wojny Światowej, ale także mądrości naszych polityków i dyplomatów. W odzyskaniu niepodległości największą rolę odegrał waleczny i zdeterminowany naród; o wolności zdecydowała wiara naszych przodków, że ich przelana krew i śmierć za Ojczyznę nie będą zmarnowane przez kolejne pokolenia i Polska będzie wolnym krajem. Dzisiaj czcimy pamięć tych wszystkich, którzy oddali życie – wartość najcenniejszą – w obronie naszej Ojczyzny, w obronie Polski wolnej i suwerennej. Dzięki przelanej krwi, codziennemu trudowi, wysiłkowi intelektu milionów Polaków przez lata niewoli zachowana została substancja materialna i duchowa narodu: język, tożsamość, pamięć historyczna, duma narodowa, umiłowanie wolności. Odnosząc się z szacunkiem do dokonań naszych przodków, musimy zdać sobie sprawę, że wolność człowieka i wolność kraju nie tylko jest darem, ale i odpowiedzialnym zadaniem. Musimy szanować ideały demokracji, aby Ojczyzna była wspólna dla wszystkich Polaków. Patriotyzm narodowy ściśle wiąże się z patriotyzmem lokalnym. (…) Szanowni Państwo, lata które minęły od tamtych wydarzeń ukazują zmieniający się i ewaluujący naród, dzisiaj wolny i niepodległy. Nie mamy pewności, ale możemy mieć nadzieję, iż spełnią się oczekiwania poległych przodków. Odpowiedzią na te pytania i wątpliwości musi być wspólne i uczciwe budowanie naszej Ojczyzny, wolnej od niesprawiedliwości, przemocy, nienawiści; wolnej od braku zaufania. Rzetelna i wytężona praca podejmowana z myślą o pomyślności nas wszystkich może być źródłem dobrobytu i ciągłego rozwoju naszej Ojczyzny, naszego powiatu dąbrowskiego, naszych małych ojczyzn, jakimi są nasze gminy. Niech żyje wolna, niepodległa, suwerenna Polska! Cześć i chwała bohaterom wolnej, niepodległej Ojczyzny! – mówił burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej, Krzysztof Kaczmarski.
Głos zabrali obecni również na uroczystości: poseł Wiesław Krajewski, senator Kazimierz Wiatr oraz wicemarszałek Województwa Małopolskiego Józef Gawron. Odczytano także adresy okolicznościowe posłanki Urszuli Augustyn, posła Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz prezesa Zarządu WFOŚiGW, Kazimierza Koprowskiego. Tradycyjnie przed pomnikiem poległych w parku miejskim poczty sztandarowe oraz przedstawiciele instytucji i organizacji złożyli wieńce, wiązanki kwiatów i znicze.
Uroczystość uświetnił program artystyczny w wykonaniu młodzieży z Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie oraz – jak co roku – występy Orkiestry Dętej przy Dąbrowskim Domu Kultury.
us