Dzisiaj:
Czwartek, 26 grudnia 2024 roku
Dionizy, Szczepan, Wróciwoj

Powiatowe ćwiczenia obronne

28 czerwca 2018 | 1 komentarz

W dniach 25-27 czerwca 2018 roku, zgodnie z przyjętym „Planem szkolenia obronnego powiatu dąbrowskiego na 2018 rok”, przeprowadzone zostały wieloszczeblowe ćwiczenia obronne pod kryptonimem „BIELIK-2018”, których zasadniczym tematem było „Doskonalenie systemu kierowania realizacją zadań operacyjnych w sytuacji zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa”.

W ćwiczeniach oprócz Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej i powiatowych jednostek organizacyjnych udział wzięły gminy: Dąbrowa Tarnowska, Szczucin, Bolesław, Gręboszów, Mędrzechów i Olesno, a kierował nimi Tadeusz Kwiatkowski starosta dąbrowski oraz burmistrzowie i wójtowie w swoich lokalnych epizodach.

Partnerami zewnętrznymi była Wojskowa Komenda Uzupełnień w Tarnowie, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Dąbrowie Tarnowskiej oraz Komenda Powiatowa Policji w Dąbrowie Tarnowskiej.

Dla potrzeb ćwiczeń rozwinięto struktury kierowania i podejmowania decyzji przez starostę dąbrowskiego, burmistrzów i wójtów. W okresie ćwiczeń praktycznie testowano systemy łączności oraz informowania i obiegu informacji. Zgodnie z przyjętym scenariuszem ćwiczono epizody zadań obronnych polegające między innymi na relokacji części zabytków ruchomych (Urząd Miejski w Dąbrowie Tarnowskiej), zawieszenia działalności dydaktyczno-wychowawczej w szkołach (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej), mobilizacyjnym rozwinięciu Sił Zbrojnych (Wojskowa Komenda Uzupełnień w Tarnowie, Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej i Urząd Gminy w Mędrzechowie), przygotowaniu obiektów dla ludności ewakuowanej bądź przybyłej wskutek migracji (Urząd Miasta i Gminy Szczucin, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie), zabezpieczeniu trasy przejazdu i udzielenia wsparcia przemieszczającym się przez nasz teren wojskom sojuszniczym (Urząd Gminy w Bolesławiu i Zarząd Drogowy), przemieszczeniu załogi urzędu gminy na zapasowe miejsce pracy (Urząd Gminy w Gręboszowie) czy też rozwinięcia zastępczych miejsc szpitalnych dla potrzeb szpitala powiatowego (Urząd Gminy w Oleśnie i Zespół Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej).

Do realizacji powyższych zadań gminy angażowały swoje wyznaczone siły osobowe i rzeczowe. Przebieg ćwiczeń obserwował zespół przedstawicieli Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego pod kierownictwem Katarzyny Kiwior kierownika Oddziału Spraw Obronnych w Wydziale Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

W podsumowaniach ćwiczonych epizodów jak i końcowym uznano, iż wypracowane wnioski i decyzje oraz podjęte działania gwarantowały prawidłową realizację wyznaczonych celów. Za szczególnie ważne, obserwatorzy uznali bardzo liczne i szerokie zaangażowanie osób biorących udział w realizacji zadań operacyjnych starosty dąbrowskiego, burmistrzów i wójtów.

powiatdabrowski.pl

 


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 29 czerwca 2018 o 12:03
    Piotr Pikul :
    Dlaczego nie ćwiczyła Gmina Radgoszcz?
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +2 (w sumie : 2)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)