Dzisiaj:
Wtorek, 8 kwietnia 2025 roku
Apolinarego, Cezarego, Dionizego, Radosława

POWIAT: SPRZECIW RADY GMINY DĄBROWA WOBEC WIATRAKÓW

2 kwietnia 2025 | Brak komentarzy

Jeszcze do urzędu miasta i gminy (a powiatu tym bardziej) nie trafiły żadne wnioski czy dokumenty od firmy z sektora OZE, która chciałaby ustawić na terenie trzech sołectw kilka turbin  wiatrowych, a już starostwo powiatowe otrzymało pismo z którego wynika, że dąbrowska rada miejska wyraża zdecydowany sprzeciw wobec budowy farm wiatrowych na terenie gminy Dąbrowa Tarnowska.

W punkcie dotyczącym interpelacji i zapytań radnych przewodnicząca Komisji Budżetu, Rolnictwa i Rozwoju Regionalnego Barbara Pobiegło poinformowała o zaproszeniach na spotkanie w sprawie rolnictwa. Zaproszenie trafiło do wszystkich radnych.

-Zapraszam do udziału w spotkaniu na temat bieżącej sytuacji w rolnictwie ze szczególnym uwzględnieniem problemów na terenie Powiatu Dąbrowskiego. Spotkanie odbędzie się 25 kwietnia 2025 r. tj. piątek o godz. 10 w sali narad w budynku Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej (…). W trakcie spotkania Przedstawiciele Instytucji wspierających rolnictwo omówią aktualne zagadnienia dotyczące rolnictwa i rozwoju wsi. Celem spotkania jest utrwalenie współpracy z samorządem lokalnym, umożliwiającej zapewnienie stałego dostępu do najnowszej wiedzy w zakresie rolnictwa [pisownia oryginalna – red.

-Pani przewodnicząca, Wysoka Rado, ja już kolejny raz zwracam się z prośbą o dotrzymywanie terminów odpowiedzi. Tu z tej mównicy pytałem się odnośnie spraw związanych ze zwonieniem dyrektor Centrum Polonii; z kwestią rozstrzygnięć sądowych, i do tej pory nie otrzymałem odpowiedzi. Tak że przypominam pani przewodniczącej, że takiej odpowiedzi nie dostałem. Jeżeli ktoś w tej chwili nie jest przygotowany, to prosiłbym na piśmie – wnioskował Tadeusz Kwiatkowski odnośnie sprawy zwolnienia byłej dyrektor Centrum Polonii w Brniu, Małgorzaty Bułat.

Oprócz kwestii budżetowych radni podjęli także uchwały w sprawie:

 – informacji o stanie bezpieczeństwa powiatu w zakresie ochrony przeciwpożarowej za rok 202

– przystąpienia do realizacji projektu pn.: „Rozwój infrastruktury kształcenia zawodowego w powiecie dąbrowskim” w ramach 5.osi priorytetowej Fundusze europejskie wspierające infrastrukturę społeczną Działanie 5.3 Infrastruktura kształcenia zawodowego

– udzielenia dotacji na prace restauratorskie i konserwatorskie przy obrazie „Ecce Homo” stanowiącego wyposażenie kościoła parafialnego w Woli Mędrzechowskiej

– udzielenia dotacji na oczyszczenie, naprawę, konserwację i malowanie dachu na kościele parafialnym w Szczucini

– udzielenia dotacji na pełną konserwację techniczną i estetyczną obrazu olejnego na płótnie „Matka Boża Różańcowa” w ołtarzu głównym kościoła parafialnego w Gręboszowi

– udzielenia dotacji na remont konserwatorski zabytkowego ołtarza głównego kościoła parafialnego Św. Wojciecha BM w Bolesławiu

– udzielenia dotacji na renowację 3 sztuk drzwi wejściowych z drewna (od strony wschodniej) do budynku kościoła parafialnego pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Oleśnie

– udzielenia dotacji na konserwację i renowację dwóch obrazów późnogotyckich Św. Barbary i Św. Wojciecha z ołtarzy bocznych kościoła pw. Wszystkich Świętych w Dąbrowie Tarnowskiej. [pisownia oryginalna – red.]

W punkcie dotyczącym wolnych wniosków przewodnicząca rady powiatu dr Marta Chrabąszcz poinformowała o wpłynięciu do powiatu pisma rady miejskiej, w którym radni wyrażają „zdecydowany sprzeciw wobec budowy farm wiatrowych na terenie gminy Dąbrowa Tarnowska”. [Tę sprawę e – Kurier Dąbrowski poruszał już dwa razy; w przygotowaniu pozostają dwa kolejne artykuły o tej tematyce; opinia publiczna oraz samorządowcy znają temat sprzeciwu doskonale – red.].

– Pismo dotyczy naszej sprawy tu, lokalnej, chodzi mi o stanowisko (…) rady miejskiej w Dąbrowie Tarnowskiej z dnia 29 lutego 2025 r. w sprawie planów budowy farm wiatrowych – mówiła przewodnicząca rady powiatu, która odczytała rzeczone pismo:

W odpowiedzi na zgłoszony protest mieszkańców sołectw Nieczajna Górna, Nieczajna Dolna, Szarwark, a także Brnik i Żelazówka w związku z planowaną inwestycją budowy farm wiatrowych na terenie tych miejscowości rada miejska w Dąbrowie Tarnowskiej w całości popiera obawę mieszkańców wyrażoną w proteście oraz wyraża zdecydowany sprzeciw wobec budowy farm wiatrowych na terenie gminy Dąbrowa Tarnowska. Powyższe stanowisko związane jest z brakiem akceptacji społecznej i zaniepokojeniem dużej części mieszkańców gminy, którzy wyrażają swój protest wobec budowy wiatraków. Jak to zostało wskazane w sprzeciwie wobec budowy turbin wiatrowych, mają one negatywny wpływ na zdrowie ludzi i zwierząt, emitują szkodliwy hałas oraz niesłyszalne infradźwięki, które mogą prowadzić do zakłóceń rytmu serca, depresji, zaburzeń psychicznych, bezsenności oraz ogólnego osłabienia organizmu. Ponadto cienie rzucane przez wiatraki powodują szkodliwe migotanie światła w promieniu nawet dwóch kilometrów, które bardzo obciąża wzrok oraz wywołuje zaburzenia psychiczne. Społeczność lokalna obawia się, że tego typu inwestycje przyniosą więcej szkód, niż korzyści i negatywnie wpłyną na komfort życia mieszkańców oraz środowisko lokalne, powodując m.in. nieodwracalną degradację walorów krajobrazowych. Budowa wysokich turbin wiatrowych znacząco wpływa na estetykę regionu oraz może negatywnie oddziaływać na lokalną gospodarkę. Mieszkańcy obawiają się spadku jakości życia i negatywnego oddziaływania na ich zdrowie. Bliskość turbin do zabudowań mieszkalnych oraz uciążliwości związane z dźwiękiem emitowanym przez nie stanowi realne zagrożenie jakości życia. Nie bez znaczenia pozostaje kwestia spadku wartości nieruchomości znajdujących się w pobliżu usytuowania wiatraków. Reasumując: korzyści z budowy farm wiatrowych będą czerpać inwestorzy, a lokalna społeczność ponosi wielkie koszty związane z uciążliwością tej inwestycji i negatywnym wpływem na codzienne życie. Mając na uwadze dobro mieszkańców i równocześnie podzielając ich obawy, widząc liczne zagrożenia i negatywne konsekwencje jakie mogą wyniknąć z realizacji tego typu przedsięwzięć, rada miejska w Dąbrowie Tarnowskiej postanowiła wyrazić sprzeciw wobec planów budowy farmy wiatrowej na terenie gminy, przyjmując niniejsze stanowisko.

W wolnych wnioskach starosta Lesław Wieczorek poinformował  Tadeusza Kwiatkowskiego, że z powodów formalnych (radny nie złożył zapytania na piśmie) nie otrzyma odpowiedzi na nurtujące go pytanie, jakie rozstrzygnięcia sądowe zapadły w sprawie zwolnienia Małgorzaty Bułat ze stanowiska dyrektor Centrum Polonii w Brniu.

-Takiej odpowiedzi nie będzie, ponieważ nasz statut powiatu mówi, że wszelkie zapytania, interpelacje składamy na piśmie, a takie nie wpłynęło – odpowiedział starosta Lesław Wieczorek.

us

fot. powiatdarowski.pl

 

 

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)