POWIAT DĄBROWSKI PAMIĘTA
„15 sierpnia – Powiat Dąbrowski Pamięta” pod takim hasłem Biuro Programu „Niepodległa” i Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej zorganizowało piękny koncert pieśni patriotycznych z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.
Partnerem tego wydarzenia była Parafia pw. NMP Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej.
Po wieczornej mszy świętej, na placu przy kościele parafialnym w Dąbrowie Tarnowskiej, kilkunastoosobowa grupa muzyków – solistów z Filharmonii Krakowskiej oraz instrumentalistów z Stowarzyszenia „Passionart” – dała wyjątkowy koncert pieśni żołnierskich i patriotycznych, który spotkał się z ogromnym uznaniem zgromadzonej publiczności. Koncert poprzedziła lekcja śpiewania.
Każdy z uczestników otrzymał przygotowany specjalnie na tę okazję śpiewnik, po czym artyści wspólnie z publicznością zaśpiewali m.in. takie znane utwory jak: „O mój rozmarynie”, „Piechota” czy też „Przybyli ułani pod okienko”. Zdj. Stoczona 15 sierpnia 1920 r. Bitwa Warszawska (nazywana także „Cudem na Wisłą”) była przełomowym zwycięstwem polskiej armii podczas wojny polsko-bolszewickiej. Bitwa ta jest ta jest zaliczana do 18 najważniejszych bitew w dziejach świata. To właśnie dzięki niej udało się odwrócić losy konfliktu i zapobiec ekspansji komunizmu na zachód Europy.
Organizacja koncertu miała na celu uczczenie pamięci bohaterów tamtych wydarzeń oraz podkreślenie zwycięstwa Państwa Polskiego nad powodzią bolszewickiej inwazji. Cała impreza zorganizowana została w reżimie sanitarnym zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego.
Wszyscy uczestnicy koncertu byli zobowiązani do dostosowania się do regulaminu koncertu plenerowego. Nad prawidłowym jego przestrzeganiem czuwali organizatorzy wspierani przez „Strzelców” z Jednostki Strzeleckiej 2083 im. gen. Mariana Kukiela w Dąbrowie Tarnowskiej.
powiatdabrowski.pl
********************************************************************************************************************************************
W STOLICY POWIATU ŚWIĘTOWANO 100. ROCZNICĘ BITWY WARSZAWSKIEJ
15 sierpnia 2020 roku, w stolicy powiatu dąbrowskiego świętowano 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej inaczej nazywaną „Cudem nad Wisłą”. Pomimo panującej epidemii w całym kraju Polki i Polacy dumnie obchodzili tę patriotyczną rocznicę odepchnięcia Armii Czerwonej z państwa polskiego.
Samorządowcy z powiśla i lokalna społeczność również upamiętniła tamte wydarzenia. W sobotnie przedpołudnie w kościele parafialnym pw. MB Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej odbyła się uroczysta msza święta z udziałem biskupa tarnowskiego ks. Wiesława Lechowicza. Ksiądz biskup w koncelebrze wraz z proboszczem parafii ks. Stanisławem Cyranem oraz ks. prałatem Józefem Porembą modlili się w intencji ojczyzny, jej obrońców z czasów wojny polsko-bolszewickiej oraz ofiary Katynia.
W uroczystościach udział wzięli między innymi Poseł na Sejm RP Wiesław Krajewski, Starosta Dąbrowski Lesław wieczorek, Wicestarosta Krzysztof Bryk, Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski, Przedstawiciele Ofiar Rodzin Katyńskich, Cech Rzemiosł Różnych, Drużyna Orląt z Lubasza oraz licznie zgromadzona społeczność lokalna.
Podczas mszy świętej Biskup zachęcał uczestników do większego zaufania Matce Bożej, której tradycja polska przypisuje wielkie zwycięstwo nad bolszewikami. Zachęcił również w liturgii do codziennego zmagania o swoją świętość. – Małe zwycięstwa w naszym życiu nad słabościami, grzechami, wadami, przyczyniają się do osiągania wielkich zwycięstw całego narodu – podkreślał biskup Lechowicz.
Na koniec eucharystii biskup odsłonił i poświęcił tablicę upamiętniającą wydarzenia z 1920 roku. Tablica ufundowana przez Samorząd Powiatowy, Samorząd Gminy Dąbrowa Tarnowska, dąbrowską parafię oraz Cech Rzemieślników jest świadectwem naszej wdzięczności wobec Boga, hołdem złożonym Królowej Polski oraz bohaterskim obrońcom naszej Ojczyzny. Centralną postacią widniejącą na poświęconej tablicy jest Matka Boska w koronie, podtrzymująca w lewej dłoni swój płaszcz ochraniając wizerunek Polski, świętego Papieża Jana Pawła II oraz miniaturę kościoła parafialnego. Warto wspomnieć, iż w tym roku obchodziliśmy 100. rocznicę urodzin papieża polaka. W swoich wystąpieniach Jan Paweł II często wracał do historii z tamtego okresu. Na początku swojego pontyfikatu przyjął dewizę: „Totus Tuus” czyli „Cały Twój”, przez co oddał siebie, Polskę i świat w opiece Maryi, Królowej Polski.
Dla upamiętnienia Zbrodni Katyńskiej hierarcha tarnowskiego kościoła dokonał również poświęcenia obrazu Matki Bożej Katyńskiej ufundowanego przez mieszkańca Dąbrowy Tarnowskiej, Mieczysława Śliskiego, którego stryjek zginął w Katyniu.
Wielu historyków łączy te dwa wydarzenia: Zwycięstwo Polski w Bitwie Warszawskiej i Zbrodnia Rosjan w Katyniu. Katyń miał być odwetem na oficerach polskich za porażkę bolszewików w 1920 roku pod Warszawą.
Z okazji poświęcenia tablicy została wydana okolicznościowa książeczka opisująca tło historyczne Bitwy Warszawskiej oraz wyjaśniająca symbolikę tablicy. Zaś na okoliczność poświęcenia obrazu Matki Bożej Katyńskiej namalowanej przez lokalną malarkę Martę Odbierzychleb zostały wydrukowane obrazki ze specjalna modlitwą. Każdy z uczestników, po zakończonych obrzędach mógł zabrać bezpłatnie książeczkę jak i obrazek na pamiątkę tych uroczystości.
powiatdabrowski.pl