POWIAT: ABSOLUTORIUM WIĘKSZOŚCIĄ GŁOSÓW
Nie aż z takim sukcesem, jak w gminie, ale większością głosów radni powiatowi przyznali Zarządowi powiatu absolutorium. 14 radnych opowiedziało się za, 2 wstrzymało się od głosu, a jeden nie głosował. Co nie zmienia faktu, że absolutorium dla Zarządu (a więc również dla starosty) przeszło większością głosów i nikt nie opowiedział się przeciw.
Podczas „historycznej” sesji w gminie burmistrz zaś otrzymał absolutorium jednogłośnie, głosami całej rady miejskiej.
Podczas obu sesji nie obeszło się bez skarg – dwie skargi w gminie zostały wycofane z porządku obrad (trafiły do komisji skarg, a czas ich rozpatrzenia został wydłużony). Podobnie w przypadku skargi na starostę oraz drugiej – na dyrektora Zarządu Drogowego w Dąbrowie Tarnowskiej: obie wycofane z porządku obrad, a Komisja skarg wnioskowała o wydłużenie czasu ich rozpatrzenia z uwagi na ich złożoność.
O wyłączenie skargi na starostę z porządku obrad wnioskował Jan Sipior, który poinformował, że radni nie mieli szans zapoznać się ze skargą, gdyż jej wcześniej nie otrzymali.
– W konsekwencji dyskusji na posiedzeniach komisji chciałbym złożyć wniosek, by z porządku dzisiejszych obrad wyłączyć punkt 19 dotyczący rozpatrzenia skargi na starostę dąbrowskiego. Uzasadnienie bardzo proste – większość radnych nie została zapoznana z tą skargą, a wydaje się, że w przypadku głosowania nad rozstrzygnięciem, które zostało zaproponowane, taką wiedzę powinniśmy mieć – wnioskował Jan Sipior.
– Takiej praktyki nie było. Skargi zawsze były bezpośrednio przekazywane do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, ale uznaję słuszność wniosku pana radnego i te wszystkie skargi, które będą wpływać do rady powiatu dąbrowskiego, będą automatycznie przekazywane do wiadomości wszystkich radnych rady powiatu, tak, żeby mogli się zapoznać z treścią; ewentualnie każdy radny może też brać udział w komisjach – powiedziała przewodnicząca rady powiatu, dr Marta Chrabąszcz
Na wniosek Krzysztofa Bryka przegłosowano przedłużenie terminu rozpatrzenia skarg, ze względu na ich złożoność.
– Skarga została złożona 22 maja do rady powiatu, do wszystkich. Dlatego zastanawia mnie, dlaczego radni przez miesiąc nie zapoznali się z tą skargą? – pytała skarżąca, obecna podczas sesji.
– Skarga została przekazana do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji do rozpatrzenia – wyjaśniła przewodnicząca.
W punkcie dotyczącym zapytań i interpelacji radnych Stanisław Początek odniósł się po raz kolejny do kwestii klimatu akustycznego obwodnicy Dąbrowy i zawnioskował ponownie o skierowanie jej do NIK na kolejny rok kontrolny oraz do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Krakowie.
– Zmartwiła nas trochę odpowiedź na wystąpienie pana starosty do Najwyższej Izby Kontroli, które skierował w marciu. W kwietniu nadeszła odpowiedź. (…) Ja tak tego nie odbieram. Najwyższa Izba Kontroli nie stoi na stanowisku, że „nie zajmiemy się tym teraz, ani nigdy”, tylko NIK uzasadnia, że ma własny plan kontroli, że na ten rok jest bardzo napięty, stąd chciałem jeszcze zostawić jakąś iskierkę nadziei, że NIK może, np. na rok przyszły, wprowadzić do swojego planu pracy to zagadnienie. I dlatego składam interpelację na piśmie. (…) Czy pan starosta planuje złożenie wniosku do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Krakowie o przeprowadzenie niezależnych badań hałasu oraz o weryfikację dotychczasowych pomiarów? Wnioskuję też o ponowne wystąpienie do Najwyższej Izby Kontroli o wprowadzenie do planu kontroli NIK na rok 2025 weryfikacji poprawności i rzetelności przeprowadzonych badań hałasu pochodzącego z obwodnicy Dąbrowy Tarnowskiej. Proponuję wystąpić również o wsparcie tego wniosku do parlamentarzystów naszego okręgu. Jeżeli będziemy działać wielokierunkowo, może to przynieść jeszcze pozytywny skutek, gdyż nie powinniśmy zostawić tego problemu samym mieszkańcom. Wiemy, że sprawa jest bardzo trudna, ale jest punkt zaczepienia, o którym rozmawialiśmy w poprzedniej kadencji, czyli po prostu te nadmierne, impulsywne stuki, dźwięki dochodzące z dylatacji obiektów inżynieryjnych, czyli mostów, wiaduktów – na to jest przepis od 2014 r. – wyjaśniał Stanisław Początek, powołując się na obniżoną o 3 decybele normę hałasu, która może wymusić na administratorze drogi dobudowę kolejnych ekranów akustycznych, tam, gdzie ich brakuje.
W tym punkcie obrad zabrał też głos m.in. radny Tadeusz Kwiatkowski.
– Składam Wniosek do Zarządu – proszę o udzielenie na piśmie informacji, co było powodem odwołania pani dyrektor Małgorzaty Bułat ze stanowiska dyrektora Centrum Polonii i proszę o wypis tej części protokołu Zarządu w kwestii głosowania i uzasadnienia odwołania – wnioskował Tadeusz Kwiatkowski.
Do punktu obrad dotyczącego „debaty nad raportem o stanie powiatu dąbrowskiego na 2024 r.” obszernie odniósł się Stanisław Początek wnosząc – jak podkreślił – nie krytykę, lecz konstruktywne uwagi.
Co rok starostwo opracowuje taki dokument, co wynika z ustawy, ale ustawodawca nie określił wytycznych, co do kwestii formalnych, jak taki raport ma wyglądać i co powinien zawierać. Rada nie skorzystała z uprawnień, by ustalić wytyczne w tym zakresie.
Głos w tej sprawie zabrał też Krzysztof Kupiec.
Radni większością głosów udzielili wotum zaufania dla Zarządu Powiatu Dąbrowskiego.
Odczytano również:
• uchwałę Składu Orzekającego Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie w sprawie zaopiniowania sprawozdania z wykonania budżetu powiatu dąbrowskiego za 2023 r. wraz z informacją o stanie mienia Powiatu Dąbrowskiego.
• Stanowisko Komisji Rewizyjnej w sprawie absolutorium dla Zarządu Powiatu
• uchwałę Regionalnej Izby Obrachunkowej w sprawie zaopiniowania wniosku Komisji Rewizyjnej w sprawie absolutorium dla Zarządu Powiatu Dąbrowskiego w Dąbrowie Tarnowskiej z tytułu wykonania budżetu Powiatu Dąbrowskiego za 2023 r.
Starosta Lesław Wieczorek, dziękując radnym (i przede wszystkim skarbnik, Marii Sztorc) za wykonaną pracę zaznaczył, że ubiegły rok był bardzo korzystny pod względem inwestycji i rozwoju powiatu dąbrowskiego.
us