Postępowanie z poszkodowanymi przy omdleniu
Jeżeli widzisz osobę, która się osuwa – zareaguj! Chwyć ją. Nie dopuść aby się przewróciła. Nie czekaj aż ktoś inny to uczyni bo może to być za późno. NIE BÓJ SIĘ RATOWAĆ ŻYCIA INNYM!
Omdlenia przytrafiają się najczęściej w miejscach, w których jest duszno, gorąco, brakuje powietrza, a ludzie przez dłuższą chwilę pozostają w pozycji stojącej. Mogą to być m.in. kościoły, środki komunikacji miejskiej oraz inne duże skupiska ludzi.
Omdlenie jest to stan krótkotrwałej utraty przytomności, czucia i zdolności wykonywania ruchów. Zwykle dochodzi do niego w przypadku spadku ciśnienia krwi, gdy do mózgu dociera za mało tlenu. Ponadto do przyczyn omdleń można zaliczyć:
– zbyt szybkie przyjęcie pozycji stojącej,
– wyczerpanie,
– doznanie silnych emocji (np. wzruszenie, widok krwi) i/lub stresu,
– przegrzanie organizmu,
– nieprawidłowy rytm pracy serca,
– choroba lub przyjmowanie leków,
– ból lub obawa przed bólem.
Omdlenie zwykle poprzedzają takie objawy, jak:
– zawroty głowy,
– zaburzenia widzenia,
– kołatanie serca,
– nudności,
– wymioty,
– przyśpieszony oddech,
– zblednięcie twarzy,
– sinica warg,
– pocenie się.
Jednocześnie chory odczuwa duszność, szum w uszach, widzi „płatki” przed oczami lub „robi mu się ciemno” itd. W następnej chwili traci przytomność i przewraca się lecz kontroluje to resztkami świadomości. Omdlenie przechodzi zazwyczaj szybko. Już po kilku sekundach lub minutach objawy ustępują. Po odzyskaniu przytomności pozostaje często uczucie znużenia i ból głowy.
Pierwsza pomoc w omdleniu
Udzielenie pierwszej pomocy nie jest trudne. Każdy z nas może to zrobić. Nie wymaga żadnych specjalistycznych działań, a powinno ono wyglądać tak:
– wyniesienie poszkodowanego z miejsca, w którym omdlał (np. kościół), a gdy jest to niemożliwe zapewnienie dostępu świeżego powietrza, rozpinając uciskające części odzieży, takie jak: kołnierzyk, krawat, pasek,
– ułożenie na wznak (na plecach),
– ocena funkcji życiowych, czyli udrożnienie dróg oddechowych poprzez odgięcie głowy do tyłu a następnie ocena oddechu przez 10 sekund (w tym czasie powinniśmy usłyszeć co najmniej dwa oddechy),
– uniesienie nóg poszkodowanego do góry.
Po wykonaniu powyższych działań osoba poszkodowana po chwili powinna odzyskać świadomość. Jeśli tak się nie dzieje, to mamy do czynienia z utratą przytomności i koniecznie musimy wezwać pogotowie ratunkowe.
By prawidłowo udzielić pierwszej pomocy w omdleniu, powinniśmy wystrzegać się utartych od pokoleń w naszym społeczeństwie działań. Nie wolno:
– szarpać poszkodowanego, klepać po twarzy, zadawać bólu,
– cucić za pomocą soli trzeźwiących ani innych środków,
– chlapać wodą,
– zostawiać ratowanego samego,
– wlewać napojów ani wpychać jedzenia do ust,
– podawać żadnych leków.
Pamiętaj!
Powtarzające się omdlenia zawsze powinny być poddane diagnostyce medycznej. W tym celu należy zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego.
opracowanie: Andrzej Dziedzic
grafika: Renata Dziedzic