Dzisiaj:
Wtorek, 24 grudnia 2024 roku
Dagobert, Mina, Sławomir, Sławomira, Wiktoria

POSPRZĄTAJĄ I ZMIENIĄ OTOCZENIE NA LEPSZE

22 marca 2024 | Brak komentarzy

W sobotę (23.03) odbędzie się akcja sprzątania terenów zielonych w gminie Bolesław, organizowana w ramach trzeciej edycji ogólnopolskiej kampanii Kręci Nas Recykling.

Uczestnicy nie tylko zatroszczą się o środowisko, ale i wezmą udział w grywalizacji – będą mieli szansę otrzymać nowe opony do karetki lub pojazdu ochotniczej straży pożarnej w swojej gminie.


Do udziału w wydarzeniu zapraszają mieszkańcy gminy. Wszyscy chętni wspólnie posprzątają tereny przy brzegach Wisły.
Kręci Nas Recykling to kampania zainicjowana przez Oponeo.pl i ekologa Dominika Dobrowolskiego, która ma zwracać uwagę na znaczenie prawidłowej utylizacji zużytych opon. W jej ramach między 21 marca a 22 kwietnia w całej Polsce organizowanych jest ponad 50 akcji sprzątania terenów zielonych pod hasłem #ZmieniamyOtoczenieNaLepsze.

Razem możemy więcej
Ze wszystkich akcji wyróżnione zostaną te, w trakcie których zebranych zostanie najwięcej odpadów. Ich koordynatorzy i uczestnicy będą mogli wskazać podmioty z 10 gmin, którym Oponeo.pl przekaże nowe opony. Będą one przeznaczone do karetki lub pojazdu ochotniczej straży pożarnej.

Na tym nie koniec – każde 4 opony zebrane podczas akcji sprzątania terenów zielonych zamienią się w 1 drzewo.
Do kampanii można dołączyć nie tylko podczas lokalnej akcji sprzątania, ale i przy okazji sezonowej wymiany ogumienia. Klienci Oponeo.pl, którzy skorzystają z opcji dostawy z montażem w serwisie oznaczonym symbolem akcji, po wykonaniu usługi mają możliwość bezpłatnego zostawienia zużytego ogumienia w warsztacie. Za opony przekazane w ten sposób w okresie 21.03-22.04 także będą sadzone drzewa – tegorocznym celem organizatorów jest łącznie 4000 sadzonek.

Partnerem strategicznym kampanii jest Grupa Recykl S.A. Przetworzy on część zebranych opon na granulat gumowy, z którego następnie wykonane zostaną maty sportowe.

Co zrobić ze starymi oponami?
Na co dzień opony dbają o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu. Jednak te, które po zużyciu są porzucane na podwórkach, w parkach, lasach czy akwenach z czasem zaczynają zatruwać nasze środowisko. Dlatego ich prawidłowa utylizacja jest tak istotna. Co więcej, ze starych opon można pozyskać granulat gumowy, stal i tekstylia, nadające się do ponownego wykorzystania.
W każdej gminie można oddać zużyte opony do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK). Muszą one pochodzić z pojazdów osobowych o wadze do 3,5 tony oraz być oczyszczone z większych zabrudzeń. Przed udaniem się do punktu w swojej okolicy, warto najpierw poszukać informacji, o zasadach przyjmowania opon w danym miejscu – te nie wszędzie są identyczne. Sprawdźmy m.in., jakie dokumenty będą nam potrzebne na miejscu. Najczęściej będzie to potwierdzenie płatności za wywóz śmieci lub rachunek za media.

W niektórych gminach można przekazać opony do utylizacji przy okazji cyklicznego wywozu odpadów wielkogabarytowych. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że nie w każdej miejscowości będzie to możliwe. Dlatego przed wyniesieniem kompletu opon pod śmietnikową wiatę, upewnijmy się w Urzędzie Gminy lub Miasta, czy rzeczywiście możemy tak postąpić.

Więcej informacji o kampanii Kręci Nas Recykling oraz prawidłowej utylizacji opon można znaleźć na https://www.oponeo.pl/kreci-nas-recykling

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)