Dzisiaj:
Wtorek, 26 listopada 2024 roku
Delfin, Dobiemiest, Jan, Konrad, Konrada, Lechosław, Lechosława, Leonard, Sylwester

Pokazy ratownictwa wodnego i medycznego

30 czerwca 2011 | komentarze 2

29 .06.2011r. Na krytej pływalni  w Dąbrowie Tarnowskiej   zostały przeprowadzone po raz pierwszy ćwiczenia służb ratownictwa wodnego i medycznego .

W tym dniu Kościół Katolicki  obchodzi  święto Piotra, który jest patronem WOPR-u. Święto Ratowników Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego było świetną okazją do przeprowadzenia ćwiczeń, które propagują idee ratowania życia ludzkiego.

You need to install or upgrade Flash Player to view this content, install or upgrade by clicking here.

You need to install or upgrade Flash Player to view this content, install or upgrade by clicking here.

You need to install or upgrade Flash Player to view this content, install or upgrade by clicking here.

You need to install or upgrade Flash Player to view this content, install or upgrade by clicking here.

You need to install or upgrade Flash Player to view this content, install or upgrade by clicking here.

You need to install or upgrade Flash Player to view this content, install or upgrade by clicking here.

You need to install or upgrade Flash Player to view this content, install or upgrade by clicking here.

You need to install or upgrade Flash Player to view this content, install or upgrade by clicking here.

You need to install or upgrade Flash Player to view this content, install or upgrade by clicking here.

 

Patronat honorowy nad akcją objęli Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Stanisław  Początek i Dyrektor SP ZOZ  Teresa  Kopczyńska. Patronat medialny –   e- Kurier  Dąbrowski.

Duże podziękowania należą się kierownik MGOSiR Grażynie Gawlik, która zorganizowała ćwiczenia służb ratunkowych i  Lucynie Błoniarz – instruktorowi ratownictwa  WOPRu  Powiśla Dąbrowskiego. W akcji udział brali ratownicy medyczni w składzie: Andrzej Ząbkowski, Bartosz Celiński, Jarosław Świerczek, Wojtek Krupa, Tomasz Dzięgiel , Paweł Mrówka, Robert Żurawki.

Podziękowania należą się także wszystkim, którzy  promują idee ratowania życia ludzkiego. Należy pamiętać też o służbach  takich jak Policja, Straż Pożarna, którzy każdego dnia czuwają nad naszym bezpieczeństwem i biorą udział w ćwiczeniach, które podnoszą nie tylko standard postępowania ale też uczą współpracy służb ratunkowych – tak, jak miało to miejsce 24.06.2011 podczas akcji „NIE BÓJ SIĘ RATOWAĆ ŻYCIA INNYM”.

Organizatorzy takich przedsięwzięć wiedzą, że „najwięcej mocy jest w pierwszej pomocy” i ratują życie rękoma tych, których nauczyli jej zasad. Podziękowania należą się także każdemu, kto dzięki tym akcjom zdobył umiejętności, które mogą uratować życie człowieka… umiejętności, które nabierają szczególnego znaczenia, gdy możemy uratować komuś życie… umiejętności, które wielu uważa za niepotrzebne, bo wydaje nam się, że jesteśmy zdrowi a wypadek zdarzyć się może każdemu, tylko nie nam…

„Ja , ratownik Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego , przyjmuję za swoje godło niebieski krzyż i złotą kotwicę. Ślubuję, dopóki zdrów będę i sił mi wystarczy, bez względu na warunki: rzetelnie wypełniać obowiązki ratownika WOPR, ratować osoby, którym zagraża niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia na wodach, dbać o sprawność i doskonalić umiejętności ratownika WOPR, wszelką wiedzą i doświadczeniem wytrwale przyczyniać się do poprawy bezpieczeństwa na polskich wodach.”

Te przepiękne słowa wypowiadają ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, którzy każdego dnia na plażach i basenach gwarantują natychmiastową fachową pomoc, co zwiększa w nas poczucie bezpieczeństwa. Ich praca jest niezwykle odpowiedzialna. Doceńmy ich wkład w zwiększanie bezpieczeństwa na kąpieliskach.

Za ich trud i narażanie zdrowia dla ratowania życia innych, składamy im dziś serdeczne podziękowania –

– Ratownicy Medyczni z Dąbrowy Tarnowskiej.

Na koniec kilka rad ratowników wodnych, dzięki którym odpoczynek nad wodą będzie bezpieczny i przyjemny:

1. Pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam gdzie jest ratownik WOPR. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.

2. Przestrzegaj regulaminu kąpieliska na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika WOPR.

3. Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni ( optymalna temperatura 22 – 25 stopni).

4. Nie pływaj w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność jest poniżej 50 m.), gdy wieje porywisty wiatr.

5. Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję krocze i nogi – unikniesz wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi.

6. Nie pływaj w miejscach gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze Ci znanych.

7. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki na główkę.

 

8. Nie baw się w przytapianie innych osób korzystających z wody, spychanie do wody z pomostów, z materacy.

9. Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak i nadmuchiwane koło.

10. Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu.

11. Kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas. Może okazać się, że ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz sięczuł na siłach zawiadom inne osoby.

12. Nie przystępuj do pływania na czczo – wzmożona przemiana materii wymaga czynnika energetycznego. Nie pływaj również bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.

13. Nie należy przeceniać swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinien być założony czepek, aby być widocznym dla innych użytkowników wody. Możesz do tego celu użyć bojki na szelkach.

14. Po kąpieli nie jest wskazany duży wysiłek fizyczny. Lepiej udać się na spacer a po godzinie można organizować sobie zajęcia bardziej intensywne. Nie przebywaj w wodzie zbyt długo ani też nie wchodź do niej po zbyt krótkiej przerwie.

15. Intensywny wysiłek wzmaga łaknienie i dlatego po ukończeniu pływania należy zjeść posiłek. Dzieci muszą coś zjeść obowiązkowo.

16. Nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.

17. Jeżeli nie chcesz się przeziębić to po skończonej kąpieli przebierz się w suche ubranie, nie przebywaj w mokrych rzeczach na wietrze – możesz doprowadzić do znacznego oziębienia organizmu.

18. Dbaj o czystość wody, w której pływamy. Nie załatwiaj do wody potrzeb fizjologicznych (pilnuj aby dzieci przed kąpielą załatwiły się), nie pluj, nie wylewaj nieczystości, nie myj samochodu. Jeżeli są do tego warunki do wody wchodź po uprzednim umyciu się pod prysznicem (znajdują się one prawie zawsze na kąpieliskach zorganizowanych i na pływalniach).

19. Jeżeli masz możliwość to do kąpieli i pływania nie wybieraj zbiorników wodnych położonych w okolicach dużego zanieczyszczenia powietrza (dymiące fabryki, drogi wzmożonego ruchu samochodowego) – uniemożliwiasz pełną wentylację płuc.

20. Jeżeli pływasz na pływalniach, gdzie woda jest chlorowana stosuj ochronne okularki na oczy.

21. Jeżeli w czasie pływania poczujesz bolesny skurcz mięśni – zachowaj spokój. Połóż się na plecach i nie wykonuj gwałtownych ruchów. Ból powinien minąć po chwili. Gdy minie płyń spokojnie do brzegu. Jeżeli poczujesz bolesny skurcz krtani – przełknij kilkakrotnie ślinę – nasili to początkowo ból, ale szybciej minie skurcz.

22. Nie wszczynaj nigdy fałszywych alarmów.

23. Jeżeli korzystasz ze sprzętu pływającego nie wpływaj nim na teren kąpieliska, nie skacz z niego do wody. Przestrzegaj regulaminu wypożyczalni sprzętu. Pamiętaj, że osoba dorosła umiejąca pływać ( co może udowodnić okazując kartę pływacką) może na jednostkę pływającą wziąć jedną osobę nieumiejącą pływać i ta osoba musi być w kamizelce ratunkowej.

24. Korzystaj jedynie z pewnego i sprawnego sprzętu pływającego.

25. Jeżeli w czasie pływania jednostką pływającą dojdzie do jej wywrócenia nie odpływaj od niej. Będzie ona łatwiej zauważona przez ratowników. Pamiętaj, aby zadbać o bezpieczeństwo osób nieumiejących pływać. Koniecznie policz czy wszyscy są na powierzchni wody.

26. Jeżeli wypadniesz za burtę zachowaj spokój. Jeżeli będzie to łódź z silnikiem napędzanym śrubą postaraj się odpłynąć na bezpieczną odległość, aby nie doszło do zranienia i przytrzymując się rzuconego Ci sprzętu ratunkowego czekaj na pomoc.

27. Jeżeli jesteś świadkiem udzielania pomocy człowiekowi wyciągniętemu z wody – nie przeszkadzaj ratownikom. Jeśli jesteś w stanie pomóc to Twoje działanie będzie przyjęte z wdzięcznością. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach, aby pomóc nie komentuj działań ratowników ani nie traktuj tej sytuacji jako instruktażu. Tu toczy się walka o życie ludzkie. Na naukę będzie inna pora.

28. Nie wędkuj na terenie czynnego kąpieliska.

29. Doskonal systematycznie swoje umiejętności pływackie – „trening czyni mistrza”.

Robert Żurawski



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 5 lipca 2011 o 04:07
    Anonim :
    Wspanialy pomysl,pozdrawiam Grazynke i zycze dalszej owocnej pracy.....TERESA Burak
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +3 (w sumie : 3)
  2. 5 lipca 2011 o 08:23
    .. :
    Fajna akcja :)Jak z filmu słoneczny patrol ;pp
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +3 (w sumie : 3)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)