Podziękowanie Kuratora Oświaty dla ZSP nr 1
ZSP nr 1 otrzymało od p. Aleksandra Palczewskiego Małopolskiego Kuratora Oświaty podziękowanie za realizację działań edukacyjnych związanych z Prezydencją Polski w Radzie Unii Europejskiej – 2011.
Sprawozdanie z działań, opracowane przez Dyrektora ZSP nr 1 p. Martę Chrabąszcz, opiekuna Szkolnego Klubu Europejskiego p. Agnieszkę Rutę oraz Przewodniczącego SU Marka Mosio, zostało przesłane do Małopolskiego Kuratorium Oświaty.
Poniżej fragmenty sprawozdania:
„Polska Prezydencja w Radzie Unii Europejskiej – 2011”
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej
W ramach małopolskiego programu „Polska Prezydencja w Radzie Unii Europejskiej – 2011” Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej zorganizował działania, których głównym celem było pogłębianie wiedzy na temat Unii Europejskiej oraz udziału Polski w sprawowaniu władzy w Unii Europejskiej.
Inicjatywy podejmowali Szkolny Klub Europejski oraz założone przez uczniów naszej szkoły stowarzyszenie „Wiedzieć Więcej”.
Konkurs o Unii Europejskiej
„Moja, twoja, nasza Europa. 7 lat Polski w Unii Europejskiej. Szanse Polski w obliczu jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej”
dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych
powiatu dąbrowskiego
W celu upowszechnienia wiedzy związanej z Prezydencją Polski w Radzie Unii Europejskiej stowarzyszenie „Wiedzieć Więcej” pod opieką p. Aliny Boryczki zorganizowało konkurs o Prezydencji Polski w UE przeznaczony dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych powiatu dąbrowskiego. Konkurs ten, pod patronatem posła do Parlamentu Europejskiego Zbigniewa Ziobry, wzbudził duże zainteresowanie. Wzięło w nim udział ponad 70 uczestników. Uczestnicy pierwszego etapu rozwiązywali test, zaś ci, którzy zakwalifikowali się do drugiego etapu, zredagowali pracę na temat „Szanse dla Polski w obliczu jej prezydencji w Unii”.
Szkolny etap konkursu o Prezydencji Polski w UE. Organizatorzy: Marek Mosio, Mateusz Węc, opiekun p. Alina Boryczka (15 czerwca 2011).
14 listopada 2011 odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu, podczas którego laureaci zaprezentowali swoje prace i odebrali nagrody. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele władz samorządowych z powiatu dąbrowskiego.
Dyrektor ZSP nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej dr Marta Chrabąszcz w imieniu Dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Tarnowie p. Urszuli Blicharz wręcza nagrodę zwycięzcy konkursu Rafałowi Pabijanowi.
Zwycięzcy oraz organizatorzy konkursu: zwycięzca Rafał Pabijan, organizatorzy: Mateusz Węc, Marek Mosio, zdobywczyni II miejsca Aleksandra Romanowska, radny Sejmiku Wojewódzkiego p. Piotr Sak (przedstawiciel biura posła do Parlamentu Europejskiego Zbigniewa Ziobry), Dyrektor ZSP nr 1 p. Marta Chrabąszcz, poseł na sejm RP p. Józef Rojek (fundator nagród), opiekun stowarzyszenia „Wiedzieć Więcej” p. Alina Boryczka.
Laureaci konkursu zgromadzenie w Sali Dąbrowskiego Domu Kultury.
Zwycięzcy konkursu w nagrodę będą mogli zwiedzić Parlament Europejski w Brukseli!
Fanpage Szkolnego Klubu Europejskiego
W związku przypadającą prezydencją uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoły rozpoczęli prowadzenie internetowej strony Szkolnego Klubu Europejskiego.
Strona funpage naszego SKE była systematycznie aktualizowana przez prowadzących. Zamieszczano na niej fakty, ciekawostki, komentarze do wydarzeń politycznych, społecznych i kulturalnych. Można tam było znaleźć informacje o szkolnych konkursach np. o konkursie wiedzy o powstaniu i funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Dzięki tej stronie każdy zainteresowany mógł na bieżąco śledzić wydarzenia, następujące w czasie prezydencji. Wzbudziło to zainteresowanie młodych ludzi strukturami i funkcjonowaniem UE, a także życiem publicznym. Odnotowaliśmy zaskakującą popularność tej strony, dlatego też wzięliśmy udział w konkursie na „Najlepszy fanpage Szkolnego Klubu Europejskiego w serwisie Facebook”.
Administratorami SKE przy ZSP nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej byli uczniowie klasy 2f: Marek Mosio, Rafał Pabijan, Jarosław Skrzyniarz, a opiekunami: p. Agnieszka Ruta i p. Krzysztof Słupek.
Zlot Szkolnych Klubów Europejskich
28 września 2011 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w VIII Małopolskim Zlocie Szkolnych Klubów Europejskich w Tarnowie. Na zlocie członkowie SKE mieli możliwość zapoznania się m.in. z zasadami objęcia i prowadzenia przez Polskę przewodnictwa w UE i zaprezentowania działalności Kół Europejskich.
Członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego na Zlocie Klubów Europejskich w Tarnowie.
W czasie spotkania został także rozstrzygnięty konkurs „Najlepszy fanpage Szkolnego Klubu Europejskiego w serwisie Facebook”. Nasza szkoła zajęła II miejsce!
Marek Mosio, Rafał Pabijan i p. Agnieszka Ruta odbierają II nagrodę w konkursie „Najlepszy fanpage Szkolnego Klubu Europejskiego w serwisie Facebook”.
Udział w Happeningu Lizbońskim – II miejsca dla naszego ucznia w konkursie na najciekawszą prezentację dotyczącą Traktatu z Lizbony
W grudniu 2011r uczniowie naszej szkoły brali udział w Happeningu Lizbońskim zorganizowanym przez Tarnowską Fundację Kultury.
Podczas Happeningu zostały przedstawione wyniki badań ankietowych dotyczących wiedzy młodych ludzi na temat możliwości udziału społeczeństwa w kształtowaniu kierunków polityki UE.
Na spotkaniu został rozstrzygnięty konkurs na najciekawszą prezentację multimedialną, która w sposób przystępny i przejrzysty przedstawiłaby zasady działania Traktatu z Lizbony. W konkursie tym Jarosław Skrzyniarz uczeń drugiej klasy liceum zdobył II miejsce. Po odebraniu nagrody Jarek przedstawił zgromadzonym swoją prezentację.
Jarosław Skrzyniarz odbiera II nagrodę za najciekawszą prezentację dotyczącą Traktatu z Lizbony.
Jarosław Skrzyniarz przedstawia swoją prezentację.
Fragmenty prezentacji.
Członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego na Happeningu Lizbońskim.
Kolejnym punktem programu było spotkanie młodzieży z Posłem do PE Czesławem Siekierskim, a na zakończenie wspólnie układaliśmy Puzzle Lizbońskie.
Rozpowszechnianie informacji o Prezydencji Polski w UE
Aby rozpowszechniać informacje o prezydencji Polski i strukturach Unii Europejskiej, Szkolny Klub Europejski wybrał również tradycyjną formę – na gablocie umieszczonej na korytarzu szkoły na bieżąco pojawiały się informacje o polskiej prezydencji w UE.
Również na stronie internetowej naszej szkoły na bieżąco umieszczaliśmy informacje na temat podejmowanych przez nas działań:
opracowanie: ZSP nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej