Podziękowali za plony
W niedzielę mieszkańcy gminy Dąbrowa Tarnowska dziękowali za tegoroczne zbiory. Dożynki Gminne odbyły się w Gruszowie Wielkim, rozpoczęła je uroczysta msza św. dziękczynna, a po niej na placu przed miejscową szkołą przez całe popołudnie można było oglądać wieńce dożynkowe i prezentacje artystyczne oraz występy młodzieży.
Po nabożeństwie w kościele parafialnym delegacje wieńcowe, przy akompaniamencie Orkiestry Dętej Dąbrowskiego Domu Kultury, przeszły na plac przyszkolny Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Gruszowie Wielkim.
Tu zaproszonych gości, wśród których znaleźli się m.in. ks. prof. Stanisław Sojka, parlamentarzyści Urszula Augustyn, Józef Rojek i Jan Ziobro, członek zarządu województwa małopolskiego Stanisław Sorys i radny wojewódzki Bolesław Łączyński oraz wicestarosta dąbrowski Robert Pantera, powitał gospodarz uroczystości burmistrz Stanisław Początek.
– Ten rok jest dobry w porównaniu z poprzednimi, chociaż plony nie należą do rekordowych. Suchy przełom maja i czerwca, zwłaszcza na glebach lekkich, a takich mamy większość, obniżył możliwe do uzyskania plony – mówił burmistrz. – Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika. To radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. W tym roku żniwa przebiegały sprawnie, ominęły nas klęski losowe, które, gdy wystąpią mogą zniweczyć całoroczny wysiłek rolnika. Mamy więc za co czynić dziękczynienie.
Następnie, jak każe obyczaj, starostowie dożynek – Renata Miotła i Władysław Morawiec wręczyli burmistrzowi bochen chleba wypieczony z mąki z tegorocznych zbiorów. Podzielonym chlebem częstowano następnie uczestników święta.
Kolejnym punktem programu były pełne emocji prezentacje konkursowe poszczególnych sołectw – wieńca dożynkowego i jego „ośpiewanie”. Mieszkańcy niektórych miejscowości tylko zaprezentowali swoje kompozycje. Większość przygotowała programy z elementami wokalnymi, tanecznymi, recytatorskimi. Najbardziej oczekiwane i budzące największy aplauz były jednak oryginalne przyśpiewki, w których mieszkańcy poddąbrowskich wsi w zabawny lub dowcipny sposób nawiązywali do swoich potrzeb, podsumowywali pracę władz gminy czy kierowali do nich swoje prośby.
I tak, w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, tradycyjny pierwsze miejsce zajęła Żelazówka, drugie – Morzychna, trzecie – Gruszów Wielki. Najpiękniejsze wieńce nowoczesne przygotowali: Szarwark (pierwsze miejsce), Nieczajna Górna (drugie), Brnik (trzecie). W konkursie na najciekawsze „ośpiewanie” wieńca dożynkowego zwyciężyła Nieczajna Górna pokonując Smęgorzów i Gruszów Wielki.
Podczas dożynek ogłoszono także wyniki corocznego konkursu na najpiękniejszą posesję. Pierwsze miejsce przypadło Annie Owsiak z Żelazówki, drugie równorzędne Agnieszce Kogut (Szarwark) i Helenie Kusiak (Sutków), a trzecie, również ex equo Marii Mikos (Laskówka Chorąska) i Genowefie Kawie (Szarwark).
Pomiędzy prezentacjami konkursowymi na scenie występowały wokalistki DDK: Paulina Moździerz, Magdalena Curyło, Małgorzata Cygan i Kinga Kogut. Uczniowie miejscowej szkoły podstawowej i gimnazjum przedstawili spektakl o tym, jak kiedyś żyło się i pracowało na wsi. Na zakończenie zaśpiewała Ilona Krawczyk z Lipin oraz zagrała kapela „Gruszowianie”. Wieczorem mieszkańcy gminy bawili się na zabawie tanecznej.
Prezentacjom dożynkowym towarzyszyły stoiska, które przygotowali Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego biuro powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej, Stowarzyszenie Kobiet Wsi Nieczajna Górna, na którym serwowano regionalne smakołyki, DDK oraz gmina Dąbrowa. Organizatorami Dożynek Gminnych byli: Urząd Miejski w Dąbrowie Tarnowskiej, Sołectwo i Ochotnicza Straż Pożarna w Gruszowie Wielkim oraz Dąbrowski Dom Kultury.