Dzisiaj:
Sobota, 23 listopada 2024 roku
Adela, Erast, Felicyta, Klemens, Klementyn, Orestes, Przedwoj

PODSUMOWANIE PROJEKTU SIŁA PAMIĘCI

4 października 2023 | Brak komentarzy

Międzynarodowy Dzień Seniora, wielkie święto poezji, sztuki i kultury, ważny dzień dla środowiska bibliotekarskiego. Te istotne wydarzenia celebrowano w Oleśnie w ramach podsumowania projektu SIŁA PAMIĘCI.

Organizatorami spotkania byli Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec, a także Stowarzyszenie „Wokół Kultury” i Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie reprezentowana przez Dyrektor Małgorzatę Morawiec.

Głównymi gośćmi i bohaterami wydarzenia byli autorzy wierszy zamieszczonych w promowanym tomiku „Siła pamięci”: Janina Badoń z Borusowej, Daniela Chabinka z Żelichowa, Maria Gmyr z Radgoszczy, Anna Morawiec z Olesna, Krystyna Mółka-Kazek z Dąbrowy Tarnowskiej, Zofia Pilas z Olesna, Lucyna Puciłowska z Dąbrowy Tarnowskiej, Bernadetta Słota z Zalipia, Maria Szopa z Olesna, Barbara Wójcik z Dąbrówki, Gorzyckiej, Zdzisław Banaś z Nieczajnej Górnej, Marian Rzeźnik z Dąbrowy Tarnowskiej, Ryszard Siepiora z Dąbrowy Tarnowskiej, Stanisław Stroński z Dąbrowy Tarnowskiej i Zbigniew Świerczek z Luszowic.

Spotkanie było dedykowane przede wszystkim Seniorom, którzy bardzo licznie odpowiedzieli na zaproszenie organizatorów. W wydarzeniu uczestniczyli Członkowie Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury, Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Dąbrowie Tarnowskiej, Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie, a także Opiekunowie i Członkowie Klubów Seniora z Dąbrowy Tarnowskiej, Hubenic, Mędrzechowa, Smykowa i Szczucina.

Po oficjalnym powitaniu przybyłych gości podkreślono, że spotykanie w gronie osób, dla których bliska jest literatura i kultura, to wspaniała okazja do wręczenia odznaczenia państwowego. Ceremonię poprowadziła Dyrektor Małgorzata Morawiec, która poinformowała zgromadzoną publiczność, że Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda uhonorował odznaczeniem państwowym Kierowniczkę Działu dla Dorosłych i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej Sylwię Gucę. Uroczystego wręczenia Medalu Złotego za Długoletnią Służbę dokonał Ryszard Pagacz I Wicewojewoda Małopolski.

Następnie złożono wyrazy uznania dla odznaczonej Wspólny adres okolicznościowy wystosowali Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek, Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski, Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie Małgorzata Morawiec i Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej Anna Jastrzębiec-Witowska. List w którym wspomniano o ogromnym zaangażowaniu zawodowym odznaczonej oraz podkreślono, że „pasja to sekretny składnik, który motywuje do wytrwałej pracy i doskonałości” odczytał w imieniu wszystkich Burmistrz Krzysztof Kaczmarski. Z kolei Dyrektor olesieńskiej biblioteki przekazała życzenia i gratulacje od wszystkich bibliotekarzy bibliotek publicznych z terenu naszego powiatu.

W dalszej części uroczystości przedstawicieli Stowarzyszenia „Wokół Kultury” Małgorzata Morawiec i Bernadetta Łucek dokonały podsumowania projektu SIŁA PAMIĘCI. Wspomniano, że jego głównym celem była promocja lokalnych twórców w wieku 50+, integracja środowisk senioralnych oraz uroczyste obchody Dnia Seniora. Wyjaśniono, iż projekt zakładał wydanie tomiku poezji autorstwa mieszkańców Powiatu Dąbrowskiego oraz organizację uroczystych obchodów Dnia Seniora. Na etapie naboru zgłosiło się 15 uczestników, którzy odważyli się podzielić swoją twórczością poetycką. Wiersze zamieszczone w tomiku nie były poddane korekcie, pozostały w oryginalnej formie, jaką nadali im autorzy, ponieważ ich piękno tkwi w tym, że są szczere i naturalne oraz mają niepowtarzalny charakter.

Dokonując podsumowania podziękowano również wszystkim zaangażowanym w realizację projektu.

Wspomniano także, że realizację projektu „SIŁA PAMIĘCI” współfinansowano ze środków otrzymanych z Programu Małopolska Lokalnie i Narodowego Instytutu Wolności Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030, Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego, Miasta Kraków oraz Powiatu Oświęcimskiego. Partnerem było Województwo Małopolskie, a Operatorem Programu Stowarzyszenie Forum Oświatowe Klucze.

Następnym punktem w programie uroczystości było przedstawienie poszczególnych poetów i prezentacja próbki ich twórczości. Wiersze odczytali aktorzy teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie: Ewa Sąsiadek i Ireneusz Pastuszak, który dodatkowo zaprezentował własny utwór, napisany specjalnie na tę okoliczność. W tej części spotkania odbyło się również wręczenie gratulacji wszystkim uczestnikom projektu i osobom szczególnie zaangażowanym w jego realizację. Przechodząc do kolejnego etapu spotkania, podkreślono, że jest ono związane z obchodami Międzynarodowego Dnia Seniora. Kończąc oficjalną część uroczystości, dokonano otwarcia wystawy prac artystycznych. Prezentowane dzieła to efekt różnorodnych talentów autorów prezentowanych na spotkaniu wierszy.

Część poetów wyraża swoją wrażliwość nie tylko poprzez słowo pisane. W bibliotece wyeksponowane zostały między innymi obrazy, rzeźby, ręcznie szyte i zdobione stroje ludowe, malowane serwety i misterne dekoracje z papieru. Autorami prac są: Zdzisław Banaś, Daniela Chabinka, Anna Morawiec, Zofia Pilas, Lucyna Puciłowska, Bernadetta Słota, Stanisław Stroński i Barbara Wójcik.

Ostatnim elementem w programie spotkania był znakomity i porywający do wspólnej zabawy koncert Kapeli Góralskiej Kosor w składzie: Joanna Sanecka, Michał Jędrzejak, Karol Ożga i Robert Wiewióra. Po zakończeniu występu wszyscy zgromadzeni zostali zaproszeni po odbiór tomiku „Siła pamięci”, a także na poczęstunek. Samorząd powiatowy reprezentowały Przewodnicząca Rady Powiatu Dąbrowskiego dr Marta Chrabąszcz oraz w imieniu Starosty Dąbrowskiego – Sekretarz Powiatu dr Anna Mikos.

powiatdabrowski.pl


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)