Dzisiaj:
Piątek, 22 listopada 2024 roku
Cecylia, Marek, Maur, Wszemiła

PODSUMOWANIE NOCNEGO ZWIEDZANIA

4 lipca 2019 | komentarze 2

W tegorocznym wydarzeniu III Nocne Zwiedzanie Muzeum Drogownictwa w Szczucinie, chcieliśmy przybliżyć pracę i tradycje drogowe oraz historię administracji drogowej w związku jubileuszem 200 lecia.

Nasze spotkanie z historią przygotowane było dla wszystkich grup wiekowych i zawodowych. Zorganizowaliśmy też spotkanie z historią motoryzacji, której wymagania w dużej mierze napędzają postęp w drogownictwie.

W sobotę 29 czerwca naszymi gośćmi byli motocykliści z Klubu Motocyklowego Knight Riders LEMC Chapter Tarnów i Grupy Motocyklowej Powiśle, zaś w niedzielę 30 czerwca gościli członkowie Automobilklubu z Tarnowa ze swoimi zabytkowymi pojazdami.

Wydarzenie to przyciągnęło wielu uczestników nie tylko lokalnych, ale z różnych części Polski, w sumie ponad 1600 osób. W gościnnej atmosferze można było poznać osobistości i wydarzenia składające się na historię polskiego drogownictwa. Dopisała pogoda, która pozwoliła na spędzenie czasu rodzinnie, rozwiązywanie zadań podczas gry terenowej. Nowopowstałe ekspozycje prezentowały wnętrze domu dróżnika, pozwalały znaleźć się „na dywaniku” u dyrektora w gabinecie z lat 50 XX wieku, zdobyć sprawność młodego konstruktora, popracować tarankiem, budować drogę zabawkowymi sprzętami drogowymi, lub usiąść za kierownicą ciągnika, walca oraz motocykla czy samochodu. Zbudowało to niesamowitą atmosferę, wciągającą w zabawę spędzających w muzeum czas ludzi. Przygotowana formuła samo oprowadzania po ekspozycji dała swobodę oraz ograniczoną do godziny 23.00 możliwość obcowania z zabytkami techniki, historią administracji.

Chcielibyśmy podziękować wszystkim uczestnikom, że odpowiedzieli na nasze zaproszenie. W organizację tego przedsięwzięcia zaangażowało się wiele osób. Ten niebagatelny efekt pomogli uzyskać: Henryk Guzy, Filip Marciniec, Sylwia Sroka, Mariola Smolorz, Mateusz Kolano, Marceli Bochenek, Łukasz Węgiel, Paweł Omiatacz, Burmistrz Szczucina Jan Sipior, Tarnowskie Towarzystwo Fotograficzne, Pracowania Sztuk Wizualnych TCK Otwarta pracownia fotograficzna oraz pracownicy muzeum ze swoimi rodzinami. Ważną rolę odegrały media, które nasze zaproszenie przekazały i spopularyzowały. Komarom też jesteśmy wdzięczni, że w swojej łaskawości nadmiernie nie dokuczały.

Każda edycja tego wydarzenia jest niepowtarzalna, poświęcona innej części historii drogownictwa. Czym zaskoczy nas Zespół Historii Drogownictwa w przyszłym roku? Dowiemy się w ostatnim weekendzie czerwca 2020 roku.

opracowanie: Katarzyna Bochenek Kolano GDDKiA ZHD


film: Łukasz Węgiel


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 5 lipca 2019 o 19:19
    ringoten :
    trzeba przyznać że impreza godna placówki a zwłaszcza dla młodych ludzi ,dla których chyba ten sprzęt i dawna praca wydają się "prymitywne", bo przecież komputery uprościły by to wszystko !!
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +2 (w sumie : 6)
  2. 5 lipca 2019 o 19:25
    ringoten/kar :
    impreza godna szacunku ,zwłaszcza dla młodych dla których być może ,tak maszyny jak i dawna praca wydają się być zbyt "prymitywne" w dobie komputerowej techniki !!
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +3 (w sumie : 3)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)