Dzisiaj:
Piątek, 10 stycznia 2025 roku
Agaton, Dobrosław, Jan, Nikanor, Paweł, Wilhelm

Podsumowanie NEFROTESTu w Dąbrowie

25 czerwca 2015 | Brak komentarzy

Dzięki akcji NEFROTEST w Dąbrowie Tarnowskiej 6 % spośród przebadanych (14 osób), dowiedziało się, że ich wyniki odbiegają od normy. Może to oznaczać, że u tych pacjentów rozwija się choroba nerek.

Zostali oni skierowani na dalszą diagnostykę. W rezultacie przeprowadzonej kampanii NEFROTEST, organizowanej przez Nefron – Sekcję Nefrologiczną Izby Gospodarczej Medycyna Polska wraz z lokalnym partnerem Centrum Dializ Fresenius w Dąbrowie Tarnowskiej możliwe było wykrycie chorób nerek we wczesnych stadiach, co stwarza możliwość zastosowania skutecznego leczenia zachowawczego i tym samym uniknięcia uciążliwego leczenia dializami.

Podczas akcji NEFROTEST w Dąbrowie Tarnowskiej pielęgniarki ze stacji dializ pobrały mieszkańcom krew, aby oznaczyć stężenie kreatyniny i wyliczyć wskaźnik filtracji kłębuszkowej – eGFR.

Kiedy mamy zwiększone stężenie kreatyniny w surowicy krwi, oznacza to że nasze nerki pracują nieprawidłowo, czyli nie spełniają swojej podstawowej funkcji filtra organizmu. Zatem część toksyn powstała w wyniku przemian metabolicznych, która jest usuwana w warunkach prawidłowych z moczem, zostaje zatrzymana w ustroju. Dochodzi do powolnego zatruwania organizmu ze wszystkimi tego konsekwencjami. Do postawienia pełnego rozpoznania choroby potrzebne jest szczegółowe badanie lekarskie i specjalistyczne badania diagnostyczne” – tłumaczy dr Mirosław Kalita – p.o. Dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Dąbrowie Tarnowskiej.

Podczas 53. kampanii NEFROTEST w Dąbrowie Tarnowskiej parametry wydolności nerek 6 % badanych odbiegały od normy.

„Jednakże ostateczne podsumowanie akcji i końcowe statystyki będą możliwe dopiero w pierwszych dniach września , kiedy stracą ważność bezpłatne skierowania dostępne w aptekach, parafiach i u lekarzy rodzinnych w powiecie”- dodaje dr Mirosław Kalita.

Podczas akcji badań masowych 7 czerwca poziom kreatyniny oraz eGFR we krwi bezpłatnie przebadało w dąbrowskim Centrum Dializ Fresenius 227 osób powyżej 50 roku życia z powiatu dąbrowskiego oraz wybranych gmin powiatu tarnowskiego. Niezgodne z normami wyniki badań kreatyniny
eGFR miało 14 pacjentów. U 3 osób stwierdzono graniczną wartość III/IV stadium przewlekłej choroby nerek (PChN), u 11 osób – stadium III. W tej grupie pacjentów nie było chorych w stadium 5 PChN (schyłkowa niewydolność nerek).

Warto przypomnieć, że największe w Polsce badania przesiewowe nerek w ramach kampanii NEFROTEST potwierdzają alarmujące dane statystyczne dotyczące częstości występowania chorób nerek w populacji osób dorosłych. Kampania trwa już 6. rok i przebadano mieszkańców z 52 powiatów z 15 województw.
U większości z ponad 40000 osób wskaźniki pracy nerek nie odbiegały od wartości prawidłowych. Jednak u prawie 4000 chorych kreatynina i wyliczony wskaźnik filtracji kłębuszkowej eGFR (potocznie mówiąc wskaźnik sprawności nerek) były podwyższone.

Może to świadczyć o toczącej się z różnych przyczyn chorobie nerek. Najwięcej nieprawidłowych wyników, ok. 29%, mieli pacjenci w Białymstoku (NEFROTEST wiosną 2012) oraz w Kozienicach – 24 % (NEFROTEST jesienią 2013 roku). Najmniej natomiast w Legnicy – 1% (NEFROTEST w marcu 2012). Średnio eGFR był powyżej normy u 9,3 % badanych.

To przełom w myśleniu o chorych na nerki w Polsce. Dotąd na podstawie danych z innych krajów, tylko szacowaliśmy liczbę osób, które mogą cierpieć na przewlekłą chorobę nerek. Teraz mamy już pewność, choroby nerek, choć na co dzień tak rzadko się o nich pamięta, dotyczą 4 milionów Polaków” – mówi prof. Marian Klinger, Krajowy Konsultant w dziedzinie Nefrologii i patron naukowy NEFROTESTU.

Centrum Dializ Fresenius mieści się na terenie szpitala, przy ul. Szpitalnej 1 w Dąbrowie Tarnowskiej. Stacja istnieje od 2006 roku, pod swoją opieką ma obecnie ok. 40 pacjentów, którzy poddawani są hemodializom. Od miesiąca przy stacji dializ działa także poradnia nefrologiczna, z której mogą skorzystać pacjenci ze skierowaniem od lekarza POZ .

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)