Podsumowanie działalności samorządów uczniowskich
Kolejny raz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej stanął na wysokości zadania organizując, tym razem, „Podsumowanie działalności samorządów uczniowskich powiatu dąbrowskiego”.
Była okazja do prezentacji osiągnięć szkół ponadgimnazjalnych powiatu i wysłuchania interesującego wykładu na temat społeczeństwa obywatelskiego. Spotkanie zorganizowane w ZSP 1, które patronatem objął e – Kurier Dąbrowski, składało się z dwóch części. W pierwszej uczniowie poszczególnych szkół ponadgimnazjalnych powiatu prezentowali osiągnięcia swoje i swoich placówek.
W drugiej zaś interesujący wykład pt. „Wzór osobowy nowego demokraty” wygłosił dr Marek Jachym z ZSP w Szczucinie.
Zgromadzonych na spotkaniu powitali Kinga Zych i Michał Wójtowicz.
– Mam nadzieję, że dzisiejszy dzień umożliwi rozpoczęcie współpracy ze wszystkimi samorządami uczniowskimi powiatu dąbrowskiego – powiedziała Kinga Zych.
– To spotkanie jest o tyle ważne, że dzisiaj zostaną przedstawione inicjatywy i działania uczniów. Mam nadzieję, że dzisiejsze spotkanie zaowocuje nowymi refleksjami i nowymi inicjatywami – podkreśliła dyrektor ZSP 1 Agata Fido.
Nie zabrakło też znanego ze Stowarzyszenia „Wiedzieć więcej” Marka Mosio. Młody działacz społeczny zaakcentował potrzebę współpracy wszystkich samorządów uczniowskich na rzecz społeczności lokalnej i całego powiatu.
– Chodzi o to, by współpraca była kontynuowana w kolejnych miesiącach, kolejnych latach. (…) Gdyby połączyć pomysły wszystkich samorządów uczniowskich, można by coś zrobić dla powiatu dąbrowskiego – powiedział Marek Mosio. Podkreślił również, że jest to pierwsze, historyczne spotkanie i wyraził nadzieję, że zapoczątkuje ono cykl podobnych spotkań w przyszłości (także w innych szkołach powiatu).
Każda ze szkół – uczestników spotkania miała 15 minut na zaprezentowanie swoich osiągnięć.
Uczniowie z ZSP 2 opowiedzieli m.in. o uczestnictwie w sejmie dzieci i młodzieży w Warszawie, obradach sejmiku młodych na terenie powiatu, plenarnych sesjach obrad w Strasburgu i młodzieżowej radzie miejskiej. Młodzież podkreśliła dobrą współpracę z instytucjami miejskimi, szczególnie z DDK. Uczniowie przypomnieli o propagowaniu zdrowego trybu życia i rozwijającym się wolontariacie (Dom Pomocy Społecznej, hospicjum i Zakład Opiekuńczo – Leczniczy) oraz o współpracy z dąbrowskimi Warsztatami Terapii Zajęciowej. W ZSP 2 działa również Szkolne Koło Polskiego Czerwonego Krzyża. Uczniowie zbierają także karmę dla zwierząt z tarnowskiego „Azylu”; dbają o groby na cmentarzu wojskowym i żydowskim. ZSP 2 zdobyła również tytuły: „Szkoła bez przemocy”, „Bezpieczna szkoła” i „Super szkoła”.
Po ZSP 2 w Dąbrowie Tarnowskiej zaprezentował się Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu. Uczniowie pochwalili się boiskiem wielofunkcyjnym, którego otwarcie zbiegło się z Dniem Edukacji Narodowej (samorząd uczniowski pomagał w organizowaniu uroczystości). Młodzież z ZSP w Brniu uczestniczy w akcjach charytatywnych (m.in. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy), organizuje dzień dziecka dla wychowanków ośrodka w Kupieninie, zbiera plastikowe nakrętki na rzecz niepełnosprawnych, uczestniczy w Akcji Sprzątania Świata i organizuje kiermasze książek. Oprócz tego ZSP wydaje, znaną w regionie, gazetkę szkolną „Breń bez cenzury”, którą redaguje sześciu uczniów (jeden z młodych redaktorów rozdawał ją uczestnikom spotkania). „Breń bez cenzury” dwukrotnie wygrała konkurs „Junior media”.
ZSP w Szczucinie może się pochwalić m.in. organizacją sztuk walki dla uczniów w ramach samoobrony (Aikido i Jiu-Jitsu brazylijskie), kółkami naukowymi (chemia i biologia), promowaniem zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej. Uczniowie uczestniczą w Akcji Sprzątania Świata i organizują cykliczne szkolne wycieczki rowerowe (np. do Otfinowa czy Hańczy). W szkole funkcjonuje również zespół muzyczny. Na spotkaniu uczniowie zaprezentowali zabawny film o swojej szkole, który został nagrodzony brawami.
ZSP 1 w Dąbrowie Tarnowskiej – gospodarz spotkania – również ma się czym pochwalić. Uczniowie przygotowują gazetkę szkolną w formie elektronicznej, a na youtubie można znaleźć liczne filmy z życia szkoły. Młodzież organizuje imprezy charytatywne i włącza się do ogólnopolskich akcji pomocy. Prężnie działa Szkolny Klub Wolontariatu (młodzi przygotowują świąteczne paczki dla małych pacjentów oddziału dziecięcego dąbrowskiego szpitala, DPS – u i hospicjum oraz organizują zbiórkę darów dla ubogich polskich rodzin na Litwie). Uczniowie dostarczają również karmę dla zwierząt z tarnowskiego Azylu i zbierają plastikowe nakrętki na cele charytatywne. Uczestniczą w młodzieżowej radzie miasta i organizują szkolne debaty.
Spotkanie uatrakcyjniły występy muzyczne Anny Lis i Marcina Franca.
Na koniec wykład o „wzorze osobowym młodego demokraty” wygłosił dr Marek Jachym, nauczyciel ZSP w Szczucinie. Historyk i politolog mówił o społeczeństwie obywatelskim: – A przecież działalność każdego samorządu uczniowskiego wpisuje się w społeczeństwo obywatelskie. Opoka instytucji, jaką jest szkoła, wdraża do respektu ładu społecznego i respektowania prawa, a więc budowy społeczeństwa obywatelskiego.
– Nadal jesteśmy w trakcie tworzenia społeczeństwa obywatelskiego – powiedział Marek Jachym. Historyk nawiązał m.in. do artykułu prof. Marii Ossowskiej „Wzór obywatela w ustroju demokratycznym”. Za Ossowską wymienił cechy obywatela w ustroju demokratycznym, a wśród nich, m.in.: postawa perfekcjonistyczna, dyscyplina wewnętrzna, tolerancja, aktywność, odwaga cywilna, uczciwość intelektualna oparta na prawdzie (przeciwstawiona zakłamaniu), odpowiedzialność za słowo, uspołecznienie, rycerskość, wrażliwość etyczna, poczucie humoru. Historyk zacytował słowa Charlesa de Gaulle’a: „Ponieważ polityk sam nie wierzy w to, co mówi, jest zaskoczony, gdy inni mu wierzą”.
Jachym wspomniał również o demokracji performatywnej (książka prof. Elżbiety Matyni o tym samym tytule), czyli tworzenia wolnej przestrzeni publicznej, w której obywatele mogą domagać się respektowania swoich praw; (alternatywa dla „kul i czołgów”). Jachym tłumaczył, że z objawem takiej demokracji mieliśmy do czynienia w przypadku demonstracji przeciw „Acta”, gdy młodzi ludzie domagali się respektowania swoich praw, których nie potrafili właściwie zdefiniować współcześni politycy.
Nie tylko zresztą protesty przeciw „Acta” stały się pretekstem do krytyki polityki sprawowanej w taki sposób, jak to się dzieje obecnie. Jachym wspomniał również, za prof. Haliną Grzymała – Moszczyńską, o młodych, wykształconych ludziach pracujących w ramach elastycznych form zatrudnienia (tak naprawdę podpisujących tzw. „umowy śmieciowe”) i tych, którzy stracili zatrudnienie na skutek restrukturyzacji zakładów pracy. Tych, którzy na razie „chcą włączyć się do systemu, a nie go zmieniać”.
Tym, którym się to nie uda, pozostanie tylko emigracja zarobkowa”.
Marek Jachym powiedział, że wymiana pokoleń w polityce przyniesie rozwiązanie wielu problemów. Na koniec udzielił kilka rad młodym, którzy chcą się podjąć działalności publicznej i zacytował słowa Winstona Churchila: „Dobry polityk musi umieć przewidzieć, co będzie się działo jutro, za tydzień, czy za rok i musi umieć wytłumaczyć, dlaczego nie zaszło to, co przepowiedział”. Przypomniał również słowa Napoleona Bonaparte: „Ustępować w pewnych sprawach jest często najlepszą polityką”.
Ula Skórka
fot. Magda Jachym