Poczet Bagiennych w Dębnie
Poczet Bagiennych z Wieżycy zawitał do Dębna, gdzie przygotował uczniom ze szkoły podstawowej w Oleśnie niecodzienną lekcję historii z „żywymi eksponatami” w postaci Bagiennych, na zainscenizowanym dworze Świętosława herbu Gryf.
Tym razem łącząc siły z Bractwem św. Jakuba w Rzuchowej i Braćmi Dobrzyńskimi, jako Poczet Świętosława Gryfity, rekonstruktorzy z Wieżycy zaprezentowali się podczas tegorocznego Turnieju Rycerskiego w Dębnie, na który ciągną wojowie z wielu grup odtwarzających historię. Okazją ku temu była 730 rocznica objęcia kasztelanii wiślickiej przez Świętosława z Gryfitów.
40. uczniów szkoły podstawowej skorzystało z żywej lekcji historii, tym razem podczas turnieju w Dębnie, również dzięki Marcie Kądzielawskiej – sołtys Oleśnicy, która rozumie potrzebę edukacji historycznej dzieci i młodzieży oraz wspiera działalność Bagiennych z Wieżycy.
Realizacja Projektu pod oryginalnym tytułem „Poznaj Grododzierżcę swego – 730 rocznica objęcia kasztelanii wiślickiej przez Świętosława Gryfitę” zbiegła się w czasie z wielkim Turniejem Rycerskim w Dębnie co zapewniło dzieciom w nim uczestniczącym moc dodatkowych atrakcji. Uczniowie mogli zwiedzić pomieszczenia zamku w Dębnie, przebywać w Sali Rycerskiej, obejrzeć turnieje rycerskie (w tym prezentację Pocztu Świętosława Gryfity) a nawet zobaczyć… Białą Damę.
Centralnym punktem projektu był pobyt na zainscenizowanym dworze Świętosława Gryfity, gdzie uczniowie poznali „Grododzierżcę swego” i jego historię oraz mogli zaobserwować codzienne życie dworskie. Grododzierżca Wojciech Maniak odtwarza postać kasztelana Świętosława herbu Gryf, mylnie utożsamianego ze Świętopełkiem – pierwszym możnym związanym z terenami Powiśla Dąbrowskiego, o którym wspominają najstarsze zachowane dokumenty. Świętosław zaś był kasztelanem wojnickim, a potem wiślickim. Jemu właśnie książę Bolesław Wstydliwy nadał Dębno i to przypuszczalnienie Gryfici (najbardziej prawdopodobne, że komes Świętosław; wówczas kasztelan wiślicki) wznieśli pierwotną warownię drewniano – ziemną, której początki sięgają drugiej połowy XIII w. i pokrywają się z życiem historycznej postaci fundatora.
Obecny zamek w Dębnie jest późnogotycką rezydencją rycerską, która zatraciła funkcje obronne na rzecz walorów reprezentacyjnych i jest najciekawszym tego typu obiektem w Małopolsce.
Sołtys Marta Kądzielawska w swoim projekcie zaproponowała uczniom cykl spotkań śladami Świętosława herbu Gryf. Pierwsze spotkanie przypadło podczas Turnieju Rycerskiego w Dębnie. Druga część odbędzie się już wkrótce, pod Wieżycą, i przybierze formę średniowiecznych… warsztatów kulinarnych.
W Dębnie Poczet Bagiennych z Wieżycy w połączeniu z Bractwem św. Jakuba w Rzuchowej zaprezentował się jako Poczet Świętosława Gryfity. Obie grupy, razem z Braćmi Dobrzyńskimi, animowały, w formie wolontariatu, zajęcia historyczne dla uczniów szkoły w Oleśnie.
Na placu przed zamkiem Poczet Gryfity został napadnięty przez zbrojnych. Napaść została jednak udaremniona przez wiernych i oddanych obrońców Świętosława, którzy pojmali „zbójcę” i doprowadzili do kata. „Zbójca” jednak nie dał się dobrowolnie powiesić. Kat i jego pomocnik zdołali go obezwładnić, przywiązać do łoża tortur i ku uciesze gawiedzi wypróbować na nim wymyślne męczarnie.
Przejazd do Dębna zafundował Urząd Gminy Olesno. Operatorem projektu była Fundacja Rozwoju Środowisk Lokalnych Podpora oraz jak zwykle, Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Lokalnego Gminy Olesno. Muzeum Okręgowe w Tarnowie i kierownictwo zamku w Dębnie udostępniło nieodpłatnie Salę Rycerską, gdzie świta Świętosława herbu Gryf zainscenizowała XIII – wieczne życie dworskie.
W ramach projektu dzieci otrzymały również smaczny poczęstunek. Pozostaje czekać na drugą część spotkania, już na rodzimym terenie, gdzie uczniowie pod okiem Bagiennych przygotują średniowieczne posiłki.
Ula Skórka