Po Gali „Bolszoj” i operze nowojorskiej
To było wydarzenie w historii kulturalnej miasta, gminy i powiatu. Po raz pierwszy widzowie mogli na żywo uczestniczyć, za pośrednictwem łączy satelitarnych, w dwóch niesamowitych spektaklach rangi światowej.
Najpierw, będąc w elitarnym gronie 600 kin w skali całego świata (w Małopolskiej Sieci Kin Cyfrowych oprócz Dąbrowy Tarnowskiej było to możliwe tylko w Krakowie, Wadowicach i Kętach), podziwiali Galę Otwarcia moskiewskiego Teatru „Bolszoj”, dzień później delektowali się pięknem muzyki i śpiewu operowego w wykonaniu gwiazd „Metropolitan Opera” w Nowym Jorku w spektaklu „Don Giovanni” (z tytułową rolą krakowianina Mariusza Kwietnia).
Wstęp na Galę Bolszoj był bezpłatny dzięki mecenatowi finansowemu Dąbrowskiego Domu Kultury. Na program gali złożyły się m.in.: wystąpienie Dmitrija Miedwiediewa – Prezydenta Rosji, fragmenty najbardziej wartościowych spektakli baletowych i arie operowe oraz wspomnienia artystów rosyjskich, którzy tworzyli historię sukcesów „Bolszoj”. Transmisja zawierała też pasjonujący film dokumentalny obrazujący ogrom prac remontowych wykonanych w okresie 6-letniego procesu, a także możliwości techniczne najnowocześniejszej i jednej z największych scen baletowych i operowych świata.
„Don Giovanni” zauroczył również mistrzostwem artystycznym wykonania i realizacji teatralnej, nie zawiódł znakomicie kreując główną – złożoną rolę nasz rodak Mariusz Kwiecień. Opera nowojorska gościła w „Sokole” już po raz trzeci (wcześniej pokazano tu „Don Pasquale” G.Donizettiego i „Carmen” G.Bizeta), jednak utwór Mozarta o igrającym ze śmiercią i miłością Giovannim został zaprezentowana po raz pierwszy w historii pokazów dąbrowskich „na żywo”. Ten fakt również świadczy o elitarności przedsięwzięcia, w którym biorą udział tylko najbardziej prestiżowe ośrodki kultury na kilku kontynentach (najbliżej Dąbrowy tylko Kraków i Rzeszów!)
Dźwięk i obraz transmitowany z Rosji i USA, o czym mogli się osobiście przekonać melomani, był najwyższej jakości, organizator – DDK zadbał o polskie tłumaczenie libretta „Don Giovanniego”, co znacznie ułatwiło odbiór opery tym widzom, którzy nie władają językiem włoskim (oryginalny tekst) ani angielskim (napisy przygotowane przez realizatorów transmisji z MET).
Miłośnicy kultury na światowym poziome w stolicy Powiśla Dąbrowskiego już nie mogą się doczekać dwóch spektakli baletowych zapowiedzianych przez Pawła Chojnowskiego – Dyrektora DDK. 20 listopada będą mogli podziwiać popisy baletowe rosyjskich mistrzów tańca wprost z Teatru „Bolszoj” w spektaklu „Śpiąca królewna” Piotra Czajkowskiego („na żywo”). Wyśmienicie brzmi też oferta oglądnięcia baletu „Giselle” w 3D na przełomie listopada i grudnia (spektakl Teatru Maryjskiego w Petersburgu).
Więcej o tych wydarzeniach wkrótce!
źródło:
DDK