Plaga pijanych kierowców
Pomimo kierowanych już w bieżącym roku przez Policję apeli o przestrzeganie zasady „PIŁEM, NIE JADĘ”, nadal wielu użytkowników dróg powiatu dąbrowskiego kieruje pojazdami będąc pod wpływem alkoholu.
Tylko podczas ostatniego weekendu dąbrowscy policjanci na terenie całego powiatu zatrzymali, aż 10 nietrzeźwych kierowców.
Coraz więcej nietrzeźwych kierowców porusza się po drogach Powiśla Dąbrowskiego. Eskalacja zatrzymanych nietrzeźwych kierujących przypadła na ostatni weekend, kiedy zatrzymano 10 nietrzeźwych użytkowników dróg. W pierwszym półroczu 2014 roku dąbrowscy policjanci zatrzymali 175 uczestników ruchu będących pod wpływem alkoholu w tym: 76 kierujących pojazdami silnikowymi będących w stanie nietrzeźwości, 61 kierujących innymi pojazdami będących w stanie nietrzeźwości, 21 kierujących pojazdami silnikowymi będących w stanie po użyciu alkoholu oraz 17 kierujących innymi pojazdami niż silnikowy będących w stanie po użyciu alkoholu.
Zatrważające są wyniki alkoholu we krwi kierujących stwierdzonych podczas ostatniego weekendu w szczególności w dwóch przypadkach. W miejscowości Radgoszcz u kierującego pojazdem samochodowym stwierdzono blisko 3 promile alkoholu we krwi, natomiast w miejscowości Szczucin kierujący rowerem poruszał się po drodze krajowej nr 73 mając we krwi ponad 4 promile alkoholu. Wszyscy zatrzymani nietrzeźwi kierujący w zależności od kwalifikacji prawnej (poniżej prezentujemy przypomnienie procedur prawnych) odpowiedzą za swoje czyny przed dąbrowskim Sądem.
W ubiegłym roku w porównywalnym okresie zostało zatrzymanych 157 uczestników ruchu będących pod wpływem alkoholu.
Stąd nadal Policja apeluje o trzeźwość osób kierujących pojazdami!
* Procedura postępowania wobec kierowcy prowadzącego pojazd pod wpływem alkoholu:
1. Stwierdzenie stanu nietrzeźwości:
Stan po użyciu alkoholu zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu albo obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3. Stan, w którym zawartość alkoholu we krwi wynosi powyżej 0,5 ‰ albo 0,25 mg na dm3 wydychanego powietrza – jest określany zgodnie z art. 115§16 k.k. stanem nietrzeźwości.
Według art. 129 i ust. 1 Kodeksu Drogowego, badanie w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu przeprowadza się przy użyciu urządzeń elektronicznych dokonujących pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu.
Art. 129 ust. 8 a) Kodeksu Drogowego głosi, że policjant uprawniony jest do uniemożliwienia kierowania pojazdem osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu.
2. Kara pozbawienia wolności: Kto prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym znajdując się w stanie nietrzeźwości (stan powyżej 0,5 promila ) popełnia przestępstwo, zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 2 oraz środkiem karnym w postaci zakazu prowadzenia pojazdów silnikowych na czas od 1 roku do 10 lat (wiąże się z zatrzymaniem prawa jazdy i ponownymi egzaminami, żeby móc po upływie zakazu nadal poruszać się po drogach jako kierowca). Za spowodowanie wypadku po pijanemu grozi nawet do 12 lat. Jeśli zaś w wypadku są ofiary śmiertelne lub ktoś doznał trwałego kalectwa, kodeks karny przewiduje możliwość dożywotniej utraty prawa jazdy oraz karę więzienia do 15 lat.
W pozostałych przypadkach uczestnik ruchu będący pod wpływem alkoholu odpowiada za popełnienie wykroczenia. Popełnienie wykroczenia może skutkować zastosowaniem środka karnego w postaci aresztu, grzywny oraz zakazu prowadzenia pojazdów.
źródło: KP Policji w Dąbrowie Tarnowskiej