Dzisiaj:
Piątek, 27 grudnia 2024 roku
Cezary, Fabiola, Fabia, Jan, Radomysł

Pierwsze Mini – Targi Edukacyjne w Powiecie

30 kwietnia 2015 | komentarzy 15

30 kwietnia br. w Publicznym Gimnazjum nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej zorganizowano Mini Targi Edukacyjne.

Jest to pierwsza tego typu i zupełnie nowatorska inicjatywa na terenie Powiatu Dąbrowskiego, a jej pomysłodawcą, inicjatorem i organizatorem jest p. Renata Jadam-Lechowicz pełniąca w gimnazjum obowiązki pedagoga oraz koordynatora ds. doradztwa zawodowego.


Na spotkaniu pojawili się zaproszeni przez organizatorów goście: p. Mariola Kobos – zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Dąbrowie Tarnowskiej oraz p. Mariusz Wielgus – psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Dąbrowie Tarnowskiej.

Szkolne Mini – Targi Edukacyjne są uwieńczeniem wszystkich wcześniejszych działań realizowanych w br. szkolnym w zakresie doradztwa zawodowego w naszej szkole. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach związanych z Tygodniem Kariery Zawodowej, brali udział w zajęciach prowadzonych przez doradcę zawodowego i psychologa pana Mariusza Wielgusa, na bieżąco byli informowani o procedurach wyboru szkoły ponadgimnazjalnej, uczestniczyli w indywidualnych spotkaniach wypełniając kwestionariusze zainteresowań, zapoznawali się z predyspozycjami do wykonywania poszczególnych zawodów oraz korzystali z indywidualnych konsultacji z doradcą zawodowym.

Istotne jest aby dobrze poznać ofertę edukacyjną różnych szkół, nie tylko korzystając z informatora czy odwiedzając strony internetowe poszczególnych placówek. Ważny jest bezpośredni kontakt z przedstawicielami konkretnych szkół, którzy z własnej perspektywy i na podstawie osobistych doświadczeń opowiadają o szkole. Sprawdzonym i skutecznym sposobem przekazywania informacji na temat możliwości i profili kształcenia w danej placówce są tzw. targi edukacyjne. Codzienna praca z młodzieżą, rozmowy dotyczące wyboru przyszłego zawodu, a także akceptacja pomysłu i wsparcie ze strony dyrektora szkoły, skłoniły pomysłodawcę do tego, aby w ten przystępny sposób, właśnie w formie mini-targów, przybliżyć swoim podopiecznym możliwości dalszego kształcenia w różnego typu szkołach ponadgimnazjalnych. Na czas trwania mini-targów edukacyjnych tamtejsza sala gimnastyczna zamieniła się w typowy salon wystawienniczy, w którym swoją ofertę zaprezentowało 8 szkół ponadgimnazjalnych: V LO z Tarnowa, I LO z Dąbrowy Tarnowskiej, tarnowskie Liceum Plastyczne, Zespół Szkół Techniczno-Zawodowych w Tarnowie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Żabnie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych z Brnia, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych ze Szczucina oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 z Dąbrowy Tarnowskiej. W trakcie spotkania gimnazjaliści z PG nr 1 mieli okazję nie tylko posłuchać wypowiedzi swoich rówieśników czy obejrzeć prezentacje multimedialne przybliżające im poszczególne placówki. Spotkanie to stworzyło zaproszonym szkołom doskonałą okazję, aby zaprezentować profil szkoły w dość nietypowy i bardzo sugestywny sposób, np. poprzez wystawę prac uczniowskich czy degustację przygotowanych wcześniej smakołyków. Ponadto gimnazjaliści otrzymali liczne materiały informacyjne ze szkół na temat cyklu kształcenia oraz profili klas w przyszłym roku szkolnym.

Zorganizowane po raz pierwszy i nieco eksperymentalnie spotkanie gimnazjalistów ze swoimi starszymi kolegami i koleżankami uczęszczającymi do różnych szkół ponadgimnazjalnych okazało się bardzo trafionym pomysłem. Trwające kilka godzin targi edukacyjne w Publicznym Gimnazjum nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej były czasem, kiedy młodzi ludzie mieli okazję zastanowić się nad swoją przyszłością i wyborem zawodu, skonfrontować wyobrażenia o tej czy innej szkole z faktami, wymienić się opiniami, a przede wszystkim poszerzyć swoją wiedzę na temat możliwości kontynuowania nauki w poszczególnych placówkach.
Zdaniem dyrektora gimnazjum nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej, p. Krzysztofa Krakowskiego o powodzeniu przedsięwzięcia, jakim były zorganizowane targi, zadecydowało kilka czynników, ale ten zasadniczy to duże zainteresowanie ze strony gimnazjalistów, którzy z zaangażowaniem i ciekawością uczestniczyli w spotkaniu, śledząc to, co przekazywali im w sposób bardzo przystępny ich starsi koledzy i koleżanki. Warto nadmienić, iż każda prezentująca się placówka dołożyła wszelkich starań, aby pokazać swoją szkołę z jak najlepszej strony oraz zainteresować swoją ofertą. Drugim atutem spotkania była niewątpliwie jego formuła, gdyż zostało ono tak pomyślne, aby bez pośpiechu, z wykorzystaniem współczesnych technik informacyjnych, a przede wszystkim w trakcie swobodnych rozmów, wymieniać się doświadczeniami i uwagami.

Sukces, który towarzyszył nowatorskiej inicjatywie szkolnych mini-targów edukacyjnych już skłania organizatorów do planowania II edycji imprezy.

Gimnazjum nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej

 


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 30 kwietnia 2015 o 19:10
    ja :
    Ależ smutno wyglądała ta impreza. Miny naszej młodzieży mówią same za siebie ....hahaha
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +12 (w sumie : 12)
  2. 30 kwietnia 2015 o 20:42
    zdziwiony :
    Radna powiatowa wzywa ,aby zachęcac nasze dzieci zeby wybierały szkoły w powiecie dąbrowskim, a my zapraszamy reprezentacje szkół z powiatu tarnowskiego? Czegos tu nie rozumiem.Przecież uczniowie bez zachęty uciekaja do Tarnowa
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +17 (w sumie : 19)
  3. 30 kwietnia 2015 o 21:14
    słownik :
    a może: minitargi?
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +8 (w sumie : 10)
  4. 30 kwietnia 2015 o 22:05
    someone :
    słuszna i potrzebna inicjatywa. popieram
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: -10 (w sumie : 14)
  5. 1 maja 2015 o 22:36
    xyz :
    Ciekawy pomysł
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: 0 (w sumie : 8)
  6. 2 maja 2015 o 08:20
    Sky :
    Z tym promowaniem tarnowskich szkół jest trochę racji, ale z drugiej strony niech uczniowie i rodzice zobaczą, że nie ma większej różnicy w ofercie. To w większości młodzież chce poczuć trochę wolności w Tarnówku. W Dąbrowie nie ma galerii itp. O naukę chodzi nielicznym. Korki są konieczne i tak, a szczególnie w szkołach tarnowskich, więc co za różnica? Nie ma się co spinać. Szkoły są wszędzie podobne i dla mniej kumatych, nie chodzi o wygląd.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +4 (w sumie : 12)
  7. 2 maja 2015 o 17:29
    Mcz :
    Sky, w Tarnowie może jest galeria, ale wiem czego na pewno nie ka w Dąbrowie. Perspektyw. Pozdrawiam, uczeń tarnowskiego liceum.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +7 (w sumie : 11)
  8. 3 maja 2015 o 15:26
    Gomuła :
    Sky, nie dawno już pisałem co jest, a czego nie ma w tarnowskich szkołach. Z resztą myślę, że co najmniej 80% ludzi z Dąbrowy, uczących się w Tarnowie powinno potwierdzić to, że nawet się specjalnie nie chce chodzić na wagary bo można za nie znacznie łatwiej wylecieć ze szkoły, niż "u nas". Ciekaw jestem skąd to stwierdzenie "trochę wolności w Tarnówku", zauważ, że to raczej uczeń tarnowskiej szkoły ma większe prawdopodobieństwo trafienia na swojego nauczyciela (zwłaszcza w miejscach takich jak galerie itp.) niż uczeń z dąbrowskiej szkoły, dlatego też w "porach wagarowych", w Tarnowie znacznie łatwiej spotkać znajome twarze z Dąbrowy niż z Tarnówka.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +5 (w sumie : 5)
  9. 3 maja 2015 o 19:55
    ekspert :
    Ciekawe, do jakiej szkoły chodził Gomuła, chyba do kiepskiej, skoro takie błędy ortograficzne robi...
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +3 (w sumie : 9)
  10. 4 maja 2015 o 08:35
    Sk :
    Nie mówcie, że w Tarnowie macie perspektywy. Ciekawe jakie? Podziwiam Waszą naiwność! !
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +2 (w sumie : 10)
  11. 4 maja 2015 o 13:38
    Gomuła :
    Do takiej, gdzie jeden z przedmiotów nazywał się "materiałoznawstwo" i każdy musiał nauczyć się poprawnej pisowni tego trudnego słowa. Sk, więc skoro w Tarnowie tak samo jak w Dąbrowie nie ma perspektyw, to po co gnić na prowincji, skoro można poszukać szczęścia w większym mieście?
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: -1 (w sumie : 3)
  12. 4 maja 2015 o 22:36
    do eksperta :
    Też jestem ciekawy, gdzie nauki pobierał Gomuła, bo nie dość, że z błędami, to jeszcze bzdury wypisuje pod innymi tekstami. Ale za to ma dobre samopoczucie i zdanie na swój temat. Pozazdrościć.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +2 (w sumie : 6)
  13. 5 maja 2015 o 08:52
    nauczyciel :
    Duże zdziwienie kilka lat temu, gdy moje dzieci zaczęły chodzić do LO w Tarnowie, wywołało etyczne postepowanie nauczycieli z liceów tarnowskich. Na kolejnych zajęciach z biologii w kl. I I LO w Tarnowie, nauczycielka uświadomiła dzieci, że jak myślą o poważnych studiach to już należy wziąć korepetycje. A żeby było etycznie, to korepetycje udzielali nauczyciele z III LO w Tarnowie. I tak zamiennie. Przez trzy lata wyszło około 10000,00 zł. Pozdrawiam
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +3 (w sumie : 5)
  14. 5 maja 2015 o 11:24
    Sky :
    W porównaniu z Dąbrową to Tarnów jest jeszcze większą prowincją, niestety. Bezrobocie, pełno bezdomnych na ulicach, bieda, aż przykro patrzeć. Miasto, to macie dzieci dopiero w Krakowie.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +3 (w sumie : 5)
  15. 6 maja 2015 o 23:08
    Gomuła :
    Normalnie poległem... Aż samo ciśnie się na usta "w d. żeś był i g. żeś widział". Miasto to według Twojej definicji miejsce, gdzie ludzie żyją dostatnio, nie występuje bezrobocie, bieda, a o pojęciu "bezdomnego" w ogóle nikt nie słyszał. Nie wiem, gdzie w Tarnowie są te rzesze bezdomnych? Nawet słynny Pan Roman mieszkanie ma, chociaż żyje biednie. Ale ok, przyjmijmy Twoją wersję i zastanówmy się dlaczego tak jest? Bo według mnie rozwinięcie "Kansas, Dallas, Arizona" z przypadku się nie wzięło, ludzie w Tarnowie nie byli aż tak zabezpieczeni przez "dewizy", więc gorzej znieśli zderzenie z "kapitalizmem" niż ludność na ziemi dąbrowskiej, stąd w Dąbrowie obserwujemy nieco wyższy standard życia niż w Tarnowie. Jeszcze to bezrobocie, w Tarnowie jak dobrze pamiętam kształtowało się na poziomie ok 10%, w powiecie Dąbrowskim 18%, także Tarnów prawie jak Detroit zwłaszcza, że ludzi dwa razy tyle co w Dąbrowskim, a bezrobocie na tym samym poziomie... A co do Krakowa, tak, to naprawdę jest prawdziwe miasto, tylko nie pasuje on do Twojej definicji miasta, no bo jak to jest, że nie pamiętam wizyty w Krakowie, podczas której nie zobaczyłbym przynajmniej kilku bezdomnych?
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: -2 (w sumie : 2)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)