Dzisiaj:
Czwartek, 26 grudnia 2024 roku
Dionizy, Szczepan, Wróciwoj

Pierwsze dni „Off Plus Camera” w kinie „Sokół”

5 kwietnia 2013 | Brak komentarzy

13 kwietnia 2013 r. wejdzie z pewnością do historii miasta i regionu. Po trzech latach funkcjonowania kina cyfrowego 3D w stolicy Powiśla (w sytuacji, gdy w miasteczkach o podobnej ilości mieszkańców i porównywalnej gospodarce likwiduje się kina i inne instytucje użyteczności publicznej) dąbrowski „Sokół” będzie po raz pierwszy areną międzynarodowego festiwalu filmowego!

Dzięki inicjatywie Małopolskiej Sieci Kin Cyfrowych 13 ośrodków, w ramach akcji „Off Plus Festiwal w Twoim mieście”, za pośrednictwem satelity i przy użyciu sprzętu cyfrowego najwyższej klasy, w tym dąbrowski „Sokół” pokaże 8 filmów konkursowych, reprezentujących dzieła mistrzów światowego kina niezależnego oraz kilka interesujacych paneli i spotkań z udziałem twórców filmowych.

Na pierwszy ogień, w weekend 13-14 kwietnia widzowie będą mogli zobaczyć:

sobota, 13 kwietnia 2013 godz.18.00 – „Resettlement” („Eksmisja”); Filip Antoni Malinowski; Poland/Austria 2012, czas – 80′, bezpośrednio po filmie o godz.20.00 – „CAMERA ON” – spotkanie z Costem Gavrasem,

niedziela, 14 kwietnia 2013 godz. 19.00 – „Spaghetti Story”; Italy 2013, czas – 90′.

Bilety na seanse festiwalowe – tylko 10 zł, wstęp na transmisje spotkań panelowych jest wolny.

Szczegółowe inormacje o wydarzeniach weekendowych:

„Resettlement” (“Eksmisja”)

Maria i Taduesz Malinowscy to para emerytowanych archeologów, będących zarazem dziadkami reżysera filmu, Filipa. Dokumentalna opowieść o ich życiu zaczyna się w momencie, w którym czynsz za ich mieszkanie w poznańskiej kamienicy zostaje wielokrotnie podniesiony przez nowego właściciela budynku. Wkrótce staje się jasne, że głównym celem podwyżki, ciągłego nękania i braku komunikacji jest wyrzucenie lokatorów z domu, w którym przemieszkali całe wspólne życie. Debiutującemu reżyserowi Filipowi Antoniemu Malinowskiemu udała się rzadka sztuka: stworzył film jednocześnie osobisty i uniwersalny. Opowiadając o trudnej sytuacji swoich dziadków, którzy mimo wielu lat przepracowanych na uczelni otrzymują tylko skromną emeryturę, jest jednocześnie wyprawą w ich biografie. Poznajemy wojenne losy Marii i Tadeusza, razem z nimi doświadczamy lat Polskiej Republiki Ludowej, a wreszcie narodzin polskiej odmiany kapitalizmu. Malinowski stworzył nasycony ciepłem portret swoich bliskich, a przede wszystkim zarysował fascynującą różnicę ich charakterów. Maria jest pogodna i optymistyczna, Tadeusz patrzy na życie w ciemnych barwach. Mimo to idą przez życie razem, na dobre i na złe.

Reżyseria: Filip Antoni Malinowski

Scenariusz: Filip Antoni Malinowski, Rolf Orthel

Zdjęcia: Filip Antoni Malinowski

Kraj: Polska – Austria

„Spaghetti Story”

Ta pogodna, zabawna – a zarazem zaskakująco poważna – historia opowiada o czwórce młodych Włochów marzących o odmianie własnego życia. Valerio i Kookie wyglądają wielkiej szansy – pierwszy w świecie aktorskim, drugi w świecie pieniądza. Giovanna i Serena udają, że są dorosłe, podczas gdy tak naprawdę nie odważyły się jeszcze żyć. Nagłe skrzyżowanie dróg z Mei Mei, młodą prostytutką z Chin, błyskawicznie odmienia sytuację całej paczki.

Napisany i wyreżyserowany przez Ciro de Caro film jest jak powiew świeżego powietrza: pełen radości i prawdy jednocześnie. Wszystkie postaci czują, że ich życiowe zegary tykają coraz głośniej wraz z nadejściem trzydziestki, a mimo to żadna z nich nie jest gotowa na podjęcie zobowiązań bądź życiowych decyzji. Valerio jest emocjonalnym centrum filmu: jego długoletnie marzenie o karierze aktorskiej, połączone z obsesyjną kontrola nad własnym rzemiosłem i naturą pozbawioną iskry wyobraźni, czyni go idealnym kontrastem dla szalonego Kookiego. W miarę, jak chłopaki spędzają razem czas, publiczność otrzymuje świetny spektakl dwóch przeciwstawnych charakterów, czerpiących przyjemność ze swojego towarzystwa i zarazem doprowadzających się wzajemnie do szału. Dopiero kiedy pojawi się Mai Mai, ich życie wpierw wyskoczy z kolein, by na końcu ułożyć się w zupełnie nowy porządek.

Reżyseria: Ciro De Caro

Scenariusz: Ciro De Caro

Zdjęcia: Davide Manca

Obsada: Valerio Di Benedetto, Cristian Di Sante, Sara Tosti, Deng Xueying

Kraj: Włochy

źródło: DDK

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)