Dzisiaj:
Piątek, 22 listopada 2024 roku
Cecylia, Marek, Maur, Wszemiła

PIĘKNY WERNISAŻ JANINY MIKOS

27 listopada 2022 | Brak komentarzy

Wernisaż wystawy ikon Janiny Mikos w Dąbrowskim Domu Kultury połączył – dosłownie i w przenośni – Dąbrowę Tarnowską z Krakowem, dąbrowską społeczność z krakowską oraz wernisaż wystaw ikon i obrazów olejnych z poetycką balladą w wykonaniu krakowskiej artystki, Lidii Jazgar z zespołem „Galicja”.

To wernisaż, który podsumowuje 50 lat wspaniałej pracy artystycznej; który też jest bardzo dobrą wróżbą na kolejne lata pracy artystycznej Pani Janiny Mikos – powiedział dyrektor DDK, Paweł Chojnowski, witając zaproszonych gości.

Na wernisaż wystawy ikon i obrazów olejnych Janiny Mikos przybyli: posłanka Małgorzata Wassermann, starosta dąbrowski, Lesław Wieczorek, burmistrz Dąbrowy, Krzysztof Kaczmarski, dyrektor ds. informacji radia RMF FM, Marek Balawajder, dyrektor Teatru STU w Krakowie, Krzysztof Pluskota z Grażyną Wójtowicz, dyrektor Teatru Groteska, Adolf Weltschek wraz z Małgorzatą Zwolińską, dyrektora Szpitala Specjalistycznego im. Józefa Dietla w Krakowie, lek. med. Wojciecha Zeręba, aktor i reżyser, Michał Juszczakiewicz, były komendant Wojewódzki Policji w Krakowie, generał Krzysztof Pobuta, założyciel i prezes Stowarzyszenia Wolontariatu św. Eliasza, Ojciec Stanisław Wysocki, prezes UTW, Krystyna Guzik, były wieloletni dyrektor Szkoły nr 3, Jan Kądzielawa (wcześniejszy przełożony Janiny Mikos, która również przez pewien czas była dyrektorem SP 3 w Dąbrowie Tarnowskiej).

– Plastyczka, nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 3, organizatorka i uczestniczka licznych konkursów plastycznych, wystaw, twórczości dla dzieci i młodzieży, współpracowała i współpracuje bardzo owocnie z Dąbrowskim Domem Kultury i parafią rzymsko – katolicką przy okazji Tygodni Kultury Chrześcijańskiej. Wspaniałe cykle konkursów plastycznych – to była Jej wielka miłość i wielka pasja. Od lat uczestniczy w plenerach artystów – plastyków, jest nauczycielem lokalnych twórców, m.in. uczestniczy w Ogólnopolskim Plenerze Malarskim, w wystawach w Pałacu w Przytoku i w Zielonej Górze, ale również w naszym plenerze malarskim „Barwy Dąbrowy”, z czego się ogromnie cieszę. W swojej działalności artystycznej specjalizuje się w malarstwie olejnym. Od 2008 r. w kręgu Jej artystycznych zainteresowań pojawiła się ikona; w tym ikona nowoczesna, inspirowana twórczością Jerzego Nowosielskiego. Ukończyła liczne warsztaty i szkolenia w dziedzinie ikonopisarstwa pod kierunkiem Katarzyny Stawarskiej Kuli i Jarosława Kuli z Pracowni Ikonopisarstwa i Pozłotnictwa w Częstochowie. Swoje umiejętności w zakresie pisania ikony bizantyjskiej zgłębiała m.in. na Krecie w pracowni Aleksandry Kaouki oraz w Domu Ikon w Nowicy. Pani Janina jest autorką obrazów olejnych, które dziś, oprócz ikon, możemy oglądać i o nich dyskutować. Ja bym polecał takie miejsce szczególne na tej wystawie; nie omińmy go. Nazwałbym go miejscem interaktywnym. To jest ikona niedokończona – ikona, która pokazuje etapy pracy nad tym dziełem. Będzie można również obejrzeć katalog fotografii, prezentujący kolejne etapy pracy nad dziełem. Teraz nastąpi piękny moment uhonorowania Pani Janiny Mikos wspaniałym Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Medal wręczy Pani Małgorzata Wassermann, posłanka na Sejm RP – zapowiedział dyrektor DDK, Paweł Chojnowski.

Janina Mikos podziękowała za odznaczenie i przybycie tak licznych gości, w tym koleżanek plastyczek, które również piszą ikony i mogą ocenić Jej działalność artystyczną. Z autorką na temat Jej twórczości można było zresztą porozmawiać we foyer DDK.

– Szanowni Państwo, o działalności Pani Janiny Pan dyrektor bardzo ładnie opowiedział. Ja mogę powiedzieć przez pryzmat osoby, którą znam na co dzień, której pracę obserwuję, mam na myśli oczywiście Marcina Mikosa. Proszę Państwa, jeżeli bym miała określić Marcina jednym słowem, lub bardzo krótko, powiedziałabym: samo dobro. Samo dobro, człowiek, który każdemu zawsze pomoże, dla każdego jest bardzo życzliwy, jest bardzo wrażliwy na wszelką krzywdę ludzką, na każdym poziomie i mogę sobie tylko wyobrazić, jak wspaniałą kobietą musi być Pani Janina, która wychowała Marcina w taki sposób, tak go ukształtowała. On tak pięknie mówi o Pani pracy (jako o mamie, to jest oczywiste), ale o tej twórczości, o tej pasji, o tym zaangażowaniu… Bardzo porywa tym, co mówi. Chciałam też bardzo podziękować, bowiem co roku dostaję wyjątkowo piękny stroik na święta. Marcin go bardzo pieczołowicie wiezie. Myślę, że to nie jest jedyne, bo pewnie wielu z nas go dostaje i Marcin zawsze w całości dowozi do każdego domu, za co bardzo serdecznie dziękuję. Dziękuję za możliwość uczestniczenia w tym wydarzeniu, wernisażu. To jest niesamowite, co widziałam w korytarzu; to jest coś wyjątkowo pięknego. Dziękuję bardzo – podsumowała posłanka Małgorzata Wassermann.

Dyrektor Teatru STU, Krzysztof Pluskota odczytał list gratulacyjny prezydenta Krakowa, prof. dr hab. Jacka Majchrowskiego, który został przekazany bohaterce wieczoru, Janinie Mikos.

– Chciałbym w imieniu samorządu powiatu dąbrowskiego pogratulować wspaniałego jubileuszu, wspaniałych, długich lat pięknej pracy artystycznej, którą możemy dzisiaj podziwiać i – jak tu Pani poseł wspomniała – chcę pogratulować tej ekipy wspierającej. To oczywiście Marcin, Paweł, ale i Ania, z którą mam przyjemność na co dzień współpracować. Wszystkiego najlepszego. Myślę, że – jak Pani tu wskazała – będzie to piękny Janinkowy wieczór – powiedział starosta dąbrowski, Lesław Wieczorek.

Szanowni goście, ja również przygotowałem taki list do Pani Janiny – powiedział burmistrz Dąbrowy, Krzysztof Kaczmarski i odczytał list okolicznościowy skierowany do Janiny Mikos – Ten dorobek artystyczny jest – jak już wszyscy wiemy – bardzo znaczący, ale ten krąg rodzinny jest też bardzo ważny. Gratuluję wspaniałych pociech: Ani, Marcina, Pawła. Z Marcinem wiele lat temu rozpoczęliśmy współpracę. Oczywiście w liceum miałem satysfakcję z nimi wszystkimi się spotykać w mojej pracy pedagogicznej, a Marcina pamiętam z pierwszych kroków redaktorskich w Radiu Maks. Było to wtedy, gdy organizowaliśmy wyścig. Marcin jechał Polonezem i prowadził bezpośrednią transmisję dla Radia Maks. Wszyscy się cieszyliśmy. Ania pracuje w starostwie, a z Pawłem spotykamy się, bo jest radnym naszej gminy. Także jeszcze raz wielkie gratulacje, szczególne dla Pani Jasi.

Senator RP, Jerzy Fedorowicz oraz przewodniczący Rady Miasta Tarnowa, dr Jakub Kwaśny skierowali do Janiny Mikos listy okolicznościowe.

List gratulacyjny na ręce Janiny Mikos złożył także dyrektor DDK, Paweł Chojnowski.

– Wernisaż, uroczystość odbywa się u nas. Jest to piękna okazja, dlatego chciałem w imieniu swoim i pracowników Dąbrowskiego Domu Kultury oraz członków Stowarzyszenia Twórców Kultury Powiśla Dąbrowskiego pogratulować pięknego jubileuszu i życzyć dalszych wspaniałych prac – powiedział dyrektor DDK, Paweł Chojnowski.

Gratulacje Janinie Mikos złożyła też prezes dąbrowskiego UTW, Krystyna Guzik i wiceprezes, Marian Rzeźnik. Janina Mikos, oprócz pracy artystycznej, jest też czynnym członkiem Uniwersytetu Trzeciego Wieku i bardzo często uczestniczy w wielu zajęciach.

– Miałem przyjemność uczyć Marcina i to był jeden z moich najlepszych uczniów w historii mojej całej edukacyjnej kariery. Pamiętam taką lekcję i Marcin pewnie też pamięta, gdy robiliśmy recytację niekonwencjonalną i uczniowie biegali po liceum w kaftanach bezpieczeństwa. Dzisiaj jeden jest lekarzem, drugi jest dyrektorem szpitala. Tak miało być widocznie. Bardzo się cieszę, że ten wernisaż, ta uroczystość odbywa się w naszych progach. Po koncercie będziemy mieli też wspaniałą okazję do rozmów w kuluarach i też do wysłuchania wypowiedzi naszej bohaterki, Pani Janiny Mikos. Mamy też drugą część koncertu. Pani Lidia Jazgar, wokalistka zespołu „Galicja”, ale oprócz tego konferansjerka, prezenterka telewizyjna, radiowa, scenarzystka, reżyserka, producentka, wydawca, twórczyni i organizatorka wydarzeń kulturalnych. Po prostu człowiek orkiestra. Grupa „Galicja”, krakowska legendarna grupa, która powstała w 1986 r. Są laureatami Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie i jedynej w historii tego festiwalu nagrody specjalnej „Piwnicy pod Baranami”. Zanim podążyli własną drogą, właśnie w tej najsłynniejszej Piwnicy spędzili ładnych parę lat. Jest również Pani Lidia właścicielką agencji artystyczno – promocyjnej „Art Blue”, organizuje i współorganizuje wydarzenia artystyczne i artystyczno – promocyjne. Od kilkunastu lat współpracuje z Fundacją im. św. Brata Alberta, ks. Tadeusza Isakowicza-Zalewskiego. Od 2013 r. jest członkinią rady fundacji. Również współpracuje z fundacją Anny Dymnej „Mimo wszystko”, Hospicjum św. Łazarza, Wolontariatem św. Eliasza i wieloma innymi instytucjami dobroczynnymi. Za działalność społeczną na rzecz osób niepełnosprawnych otrzymała medal im. św. Brata Alberta, nagrodę im. hrabiego Stanisława Pruszyńskiego i nagrodę „Amicus Hominum”. Została też uhonorowana srebrnym medalem im. Jana Pawła II za zasługi dla archidiecezji krakowskiej, odznaką „Honoris Gratia” za szczególne zasługi dla Krakowa i jego mieszkańców. Towarzyszy Jej dzisiaj Pan Ryszard Mroczek. Przenieśmy się dalej w ten świat poezji, ballady. Ucztujmy duchowo – podsumował dyrektor DDK, Paweł Chojnowski.

Po koncercie poetyckich ballad, który stanowił idealne dopełnienie artystycznego wieczoru, wszyscy zaproszeni goście przenieśli się do holu Dąbrowskiego Domu Kultury, gdzie podziwiali kilkadziesiąt pięknych prac Janiny Mikos. Na wystawę złożyły się ikony bizantyjskie, ikony nowoczesne inspirowane twórczością Jerzego Nowosielskiego oraz obrazy olejne.
Wystawa malarstwa i ikon będzie dostępna dla zwiedzających do połowy grudnia w godzinach pracy DDK.

us

 

 

 

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)