Dzisiaj:
Środa, 1 stycznia 2025 roku
Mieczysława, Masława, Mieszka

Piękno świata zawarte w obrazach Zofii Sałańskiej

30 stycznia 2018 | Brak komentarzy

W galerii DDK została uroczyście otwarta wystawa malarstwa Zofii Sałańskiej. Artystka pochodzi z Powiśla Dąbrowskiego, obecnie mieszka na Śląsku w Gliwicach.

Jest absolwentką Liceum sztuk Pięknych im. Antoniego Kenara w Zakopanem (malarstwa i grafiki uczył ją prof. A. Walocha, rzeźby prof. K. Fajkosz uczeń X. Dunikowskiego oraz prof. K. Gąsienica Szostak).

Była członkiem grupy plastycznej „Koloryt”- a od 1993 r. należy do grupy „Faun”, w której przez pewien czas byłam V-ce prezesem. Uprawia malarstwo sztalugowe olejne, pastele, wykonuje rysunki ołówkiem, maluje portrety z żywego modela i ze zdjęć .Maluje też konie, kwiaty, pejzaże, martwą naturę. Ukończyła 3 letni kurs III stopnia ikonopisania u o. Jezuitów w Krakowie przy Stowarzyszeniu Twórców Sztuki Sakralnej „Ecclesia”.

Maluje cyklami portrety, kobiety, anioły, martwą naturę z instrumentami muzycznymi, konie, kwiaty oraz pisze ikony .Miała 27 wystaw indywidualnych, 59 zbiorowych, 14 poplenerowych. –Moje obrazy wstawiałam: w Krakowie, Warszawie , Szczecinie, w Brzózkach nad zalewem Szczecińskim, w Zakopanem, w Tychach Zebrzydowicach, na Zamku w Toszku, Katowicach w muzeum Pyskowicach w Brennej, w Górkach Wielkich w Dworze Kossaków, Mikołowie i ostatnio jesienią w 2017 r. w Gręboszowie.

Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i zbiorowych w kraju i za granicą: Węgry, Stany Zjednoczone, Niemcy, Anglia, Czechy, w Polsce: Zakopane, Chorzów, Muzeum w Mikołowie, w Świętochłowicach, Rudzie Śląskiej, Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Osobiście wręczała ikonę przedstawiającą Chrystusa Pantokratora własnoręcznie napisaną Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II na prywatnej audiencji w Watykanie. Obrazy brały udział w aukcjach dobroczynnych na rzecz chorych dzieci i ofiar tsunami.

Na wystawie w galerii DDK można do połowy lutego podziwiać piękno natury i cywilizacji uwiecznione przez Zofię Sałańską, jest też kilka bardzo osobistych ikon z kolekcji artystki.

W wernisażu wzięli udział bliscy i znajomi autorki prac (wśród nich m.in.: Krystyna Sałańska – Naczelnik Wydziału ds. Finansowych i Zarządzania Programami Ministra, Departament Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych, kuzynka p.Zofii, przedstawiciele lokalnych instytucji (Wiesław Lizak – Dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie), stowarzyszeń (członkowie Zarządu UTW przy DDK: Małgorzata Majchrowicz, Janusz Marusak, Halina Barabasz, Maria Gdowska, Prezes Oddziału Związku Emerytów i Rencistów Marian Łączyński, Stowarzyszenia Pomocy św. Brata Alberta Ryszard Siepiora), wielbiciele dobrej sztuki.

DDK


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)