„Piękniej żyć –warsztaty artystyczne”
Tak niedawno rozpoczęliśmy realizacje projektu „Piękniej żyć –warsztaty artystyczne” decoupage i witrażu a już nadszedł czas na pierwszy raport okresowy z jego przebiegu. Jak to się zaczęło?
Już w styczniu rozpoczęliśmy akcję informacyjno- promocyjną projektu za pośrednictwem wszelkich dostępnych kanałów komunikacji- mediów tradycyjnych i elektronicznych , plakatów i rozmów z użytkownikami.
Cieszy nas fakt, że przygotowana oferta nieodpłatnych zajęć warsztatowych i intensywna akcja promocyjna skierowana do mieszkańców miasta i Gminy Dąbrowa Tarnowska zaowocowała zgłoszeniami kandydatów do udziału w projekcie. Po zgromadzeniu niezbędnych do pracy materiałów oraz wiadomości fachowych na temat technik będących przedmiotem warsztatów decoupage i witrażu zorganizowaliśmy spotkanie organizacyjne , na którym ustalono harmonogram zajęć, który został podany do publicznej wiadomości mieszkańców.
W pierwszych miesiącach trwania projektu przeprowadziliśmy praktyczne zajęcia decoupage, techniki dekoracyjnej, polegającej na zdobieniu przedmiotów codziennego użytku wyciętymi wzorami z papierowych serwetek spreparowanych w odpowiedni sposób, papieru dekoracyjnego i ryżowego. Uczestnicy z wielką pasją i niezwykłą precyzją pod okiem doświadczonego instruktora Jadwigi Gorli malowali i zdobili między innymi kamionkowe doniczki, szklane butelki i słoiczki, drewniane kasetki, itp. przekształcając je w małe dzieła sztuki.
Uczestnikami projektu byli przedstawiciele różnych grup wiekowych: uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych , twórcy lokalni , uczestnicy CAL „Stowarzyszenie B4”, członkinie Uniwersytetu Trzeciego Wieku, przedstawiciele Jednostki Wspierającej Rodzinę, emeryci i renciści, osoby bezrobotne i pracujące. Napawa radością fakt , że wśród osób uczestniczących w warsztatach znaleźli się tacy, którzy do tej pory nie włączali się w tego typu działania i nie korzystali z usług biblioteki, mieli więc dobrą okazję do nawiązania kontaktów z rówieśnikami, zawiązać przyjaźnie, kreatywnie spędzić wolny czas i odnaleźć swoje miejsce w środowisku. Uczestnictwo w warsztatach pozwoliło im nabyć nowe umiejętności, rozwijać zainteresowania i pasje, ambitnie i w sposób twórczy spędzać czas wolny.
Radością dla nas jest wielkie zaangażowanie w pracę na zajęciach oraz zachęcenie rekomendacjami kolejnych osób czego najlepszym dowodem są przychodzące na warsztaty nowe osoby. Udział w zajęciach i zaangażowanie przedstawicieli różnych grup i stowarzyszeń oraz instytucji działających w naszym regionie jest dla nas źródłem radości i dowodem na zasadność organizowania takich form aktywowania mieszkańców. Dotychczasowe zadania planowane w ramach realizacji projektu udało się nam przeprowadzić zgodnie z ustalonym harmonogramem.
Zajęcia nadal trwają, a kolejne warsztaty poświęcone są sztuce wykonywania witrażu. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.
źródło: MBP w D.T.