Pchła–nieproszony lokator
Pchła to jeden z najpospolitszych pasożytów zewnętrznych bytujących na naszych pupilach. Potrafi wypić dziennie 20 razy więcej krwi niż sama waży!!!
Najczęstszym objawem obecności pcheł jest świąd, szczególnie w okolicy zadu i ud, czasem za uszami, dlatego przeglądamy te miejsca w poszukiwaniu bądź owadów, bądź po prostu ich odchodów.
Odchody pcheł to takie czarne kropeczki na skórze zwierzaka. Jak rozpoznać czy te czarne kropeczki to faktycznie odchody pcheł, a nie zwykły brud? To bardzo proste! Nakładamy podejrzane paprochy na chusteczkę higieniczną, a następnie skrapiamy wodą. Jeśli wokół kropeczek tworzy się brązowo-czerwone zabarwienie to na pewno są to odchody pcheł (zabarwienie pochodzi z resztek niestrawionej krwi).
Czy na sierści psa można znaleźć jaja pcheł ? Raczej nie. Wprawdzie pchła składa jaja w sierści psa, ale nie przytwierdza ich do włosa, więc one po prostu spadają na ziemię/dywan/koc/kanapę, gdzie zachodzi ich rozwój. Z jaj rozwijają się larwy, które siedzą sobie w kokonach czekając na to aby pod wpływem ciepła i drgań rozpoznać swojego przyszłego żywiciela. Potrafią tak czekać miesiącami. Dlatego tak ważne jest regularne zabezpieczanie waszego pupila, nie tylko w okresie letnim.
DLACZEGO PCHŁY SĄ NIEBEZPIECZNE?
-u bardzo młodych psów, starych lub chorych silna inwazja pcheł może doprowadzić do anemii
-ciągle ugryzienia pcheł i następujący świąd są dla zwierzaka bardzo uciążliwe
-ślina pcheł jest silnym alergenem, u wielu zwierząt wywołuje bardzo silną reakcję, czyli tzw. APZS (alergiczne pchle zapalenie skóry). Polega to na tym, że ukąszenia są tak swędzące iż zwierzęta wygryzają i wydrapują sobie skórę, tworzą się rany, które ulegają zakażeniu bakteryjnemu.
-pchły są przenosicielem pasożyta- tasiemca psiego, którym niestety zaraża się nie tylko pies, ale również człowiek, a szczególnie dzieci. Niektóre psy chorujące na tasiemczyce, mogą przechodzić ją bezobjawowo.
– mogą przenosić na koty zarazki określane riketsjami. Zarażone nimi koty, mogą nie wykazywać klinicznych objawów schorzenia. Riketsjoza może być przenoszona na ludzi, u których pojawia się wówczas silny ból głowy, wysoka gorączka, i depresja.
Jesień to czas w którym pchły wyjątkowo szukają schronienia na grzbiecie naszych pupili, bądź miejsca do przezimowania w naszym domu. Dlatego w trosce o zdrowie naszego psa jak i nas samych powinniśmy pamiętać o regularnym sprawdzaniu sierści zwierzaka i profilaktycznym zabezpieczaniu psa również w okresie jesienno-zimowym.
mgr inż. Natalia Kiełb – salon Psie Rewolucje
www.facebook.com/StrzyzeniePsowSzczucin