Dzisiaj:
Sobota, 16 listopada 2024 roku
Aureliusz, Dionizy, Edmund, Gertruda, Leon, Maria, Marek, Niedamir, Otomar, Paweł, Piotr

PATRIOTYCZNE UROCZYSTOŚCI NA POWIŚLU

5 września 2019 | Brak komentarzy

Samorządowcy wspólnie z mieszkańcami dbają o lokalny patriotyzm i pamięć o rodzimych postaciach, zasłużonych zarówno dla regionu, jak i całej Polski. 1 września 2019 roku, w Gręboszowie oddano hołd bohaterom II wojny światowej, w szczególności majorowi Henrykowi Sucharskiemu i wszystkim rodakom, którzy walczyli o naszą wolność i suwerenną Polskę.

Powiatowe obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbyły się w Gręboszowie, w rodzinnej miejscowości majora Sucharskiego.

Jego postać nierozerwalnie związana jest z Westerplatte – miejscem, gdzie po ataku pancernika Schleswig-Holstein na Wojskową Składnicę Tranzytową w pierwszym dniu września 1939 roku rozpoczął się największy konflikt zbrojny w historii świata. Westerplatte pod dowództwem naszego rodaka, mimo przeważających sił wroga, bohatersko broniło się przez 7 dni.

Na uroczystości zorganizowanej przez samorządy Powiatu Dąbrowskiego i gminy Gręboszów bardzo licznie zgromadzili się parlamentarzyści, samorządowcy, służby mundurowe, dyrektorzy szkół wraz z uczniami, dyrektorzy i kierownicy instytucji z terenu powiatu, księża, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń, dąbrowscy Strzelcy z JS 2083, Drużyna Orląt z Żelazówki, rodzina majora Sucharskiego i lokalna społeczność.

Uroczystość uświetniła Orkiestra Dęta z Woli Mędrzechowskiej, Kompania Honorowa Strażaków Powiatu Dąbrowskiego oraz liczne poczty sztandarowe. Obchody rozpoczęły się mszą świętą koncelebrowaną w gręboszowskim kościele parafialnym. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli w uroczystym korowodzie pod szkołę podstawową. Tam odbyła się dalsza część patriotycznych obchodów.

Powiśle pielęgnuje narodowe tradycje
Apel Patriotyczny rozpoczął się Mazurkiem Dąbrowskiego. Następnie Wójt Gminy Gręboszów Krzysztof Gil przywitał wszystkich przybyłych, jednocześnie dziękując za tak liczną obecność i wspólną modlitwę. Jak mówił jest niezwykle ważne, aby w takich chwilach pokazać nasz patriotyzm i oddać hołd osobom, dzięki którym możemy żyć w wolnej Polsce.

Następnie Włodzimierz Piasecki historyk z Zespołu Szkół w Dąbrowie Tarnowskiej przedstawił rys historyczny II wojny światowej.

Przemówienia wygłosili poseł ziemi dąbrowskiej Wiesław Krajewski, który odczytał również adres okolicznościowy skierowany od Prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego do organizatorów i uczestników uroczystości oraz Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek. Głos zabrali również były ambasador RP Zenon Kosiniak-Kamysz i Radny Rady Powiatu Dąbrowskiego Bogdan Bigos. Odczytano także apel Rady Gminy Gręboszów w sprawie obrony dobrego imienia majora Sucharskiego.

Liczne delegacje uczciły jego pamięć, a także wszystkich poległych walczących w obronie naszej ojczyzny, składając symboliczne wiązanki biało-czerwonych kwiatów i znicze przed pomnikiem majora Sucharskiego.

W imieniu samorządu powiatowego złożyli je Przewodnicząca Rady Powiatu Dąbrowskiego Marta Chrabąszcz, Starosta Lesław Wieczorek, Wicestarosta Krzysztof Bryk oraz Radny Rady Powiatu Sebastian Kądzielawa.

Apel zakończył się Rotą i wspólnym śpiewaniem pieśni żołnierskich przy akompaniamencie orkiestry dętej.

Apel Patriotyczny w stolicy powiatu

W minioną niedzielę również w Dąbrowie Tarnowskiej odbył się apel pamięci. W kościele pod wezwaniem MB Szkaplerznej została odprawiona msza święta, po której tradycyjnie pod Pomnikiem Poległych Synów Miasta Dąbrowy w Parku Miejskim wiązanki z biało-czerwonych kwiatów i znicze złożyli między innymi: Poseł na Sejm RP Wiesław Krajewski, Starosta Lesław Wieczorek, Wicestarosta Krzysztof Bryk, Członek Zarządu Powiatu Andrzej Giza, władze miasta i gminy Dąbrowa Tarnowska, dyrektorzy szkół i instytucji, przedstawiciele lokalnych organizacji i stowarzyszeń, a także mieszkańcy. Wartę honorową przed pomnikiem pełnili dąbrowscy Strzelcy.

powiatdabrowski.pl

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)