Dzisiaj:
Piątek, 27 grudnia 2024 roku
Cezary, Fabiola, Fabia, Jan, Radomysł

PACZKA ODROLNIKA–INTERNETOWA SPRZEDAŻ ŻYWNOŚCI

24 kwietnia 2020 | Brak komentarzy

Mamy wybór: powoli wznawiają działalność targowiska lokalne, można również kupować żywność w sklepach, ale okazuje się, że najbezpieczniejszą formą, w dobie pandemii, są zakupy przez internet.

Nasi lekarze wciąż namawiają do dbania o własną odporność, która chroni przed chorobami, a hasło – wiem co jem- szczególnie dzisiaj zyskuje na znaczeniu. Dlatego chciałabym Państwu przedstawić inicjatywę, która z powodzeniem funkcjonuje w regionie od wielu lat.


Historia paczki „odRrolnika” rozpoczyna się pewnego czerwcowego dnia roku 2010.

Podczas, jednego z zebrań organizowanych dla mieszkańców wsi przez Lokalną Grupę Działania „Dunajec-Biała” poznaje się trzech, zdeterminowanych sytuacją w rolnictwie, producentów rolnych w osobach: Barbara Zych, Jan Czaja i Stanisław Ziółkowski. Rolnicy szukają różnych pomysłów na zwiększenie własnych dochodów i „zrobienie” wspólnego interesu. W ten sposób rodzi się inicjatywa sprzedaży bezpośredniej produktów rolnych pochodzących z gospodarstwa, za pośrednictwem internetu, która dojrzewa, żeby faktycznie zaowocować w roku 2012. Wtedy to, nieformalna grupa rolników za niewielkie pieniądze kupuje domenę, wyrabia pieczątkę w celu oznakowania własnych produktów i rozpoczyna działalność on-line.
Konsument, najczęściej mieszkaniec dużych miast: Warszawa, Kraków, Gliwce, itd., który jest zainteresowany zakupem warzyw i owoców, będzie mógł przez internet dokonać zamówienia „paczki odRolnika”, a wszystkie szczegóły dotyczące jej zawartości uzgodnić przez telefon. Może on mieć pewność, że jakość zakupionych produktów, gwarantuje pochodzenie ich od konkretnej osoby- z adresem, imieniem i nazwiskiem. Jednocześnie, dokonując na przykład zakupu produktów z certyfikatem ekologicznym, bo i takie produkty rolnicy mają w swojej ofercie, nie przepłaci. Korzyść jest obopólna, dla rolnika i dla konsumenta.

Tym razem nic nie zarobi pośrednik. Podajmy dla przykładu ( rok 2012r.) pomidory z certyfikatem ekologicznym pani Barbara Zych sprzedawała za 2,50 zł/za 1 kg, w miejskim sklepie kosztowały one już 14,50 zł/za 1kg, natomiast konsument, który zamówił „paczkę od rolnika” przez internet zapłacił za ekologiczne pomidory 7,00zł/za 1 kg.

Następnym krokiem zmierzającym do dalszego rozwoju sprzedaży bezpośredniej on-line będzie zwiększenie nacisku na promocję inicjatywy wśród mieszkańców miast, która staje się możliwa dzięki środkom finansowym z „Małych projektów” będących w dyspozycji LGD Dunajec-Biała. Za przyznaną dotację zakupione zostaną drewniane skrzynki do prezentacji produktów podczas lokalnych i ponad lokalnych imprez promujących zdrową żywność, wydane ulotki i publikacje, nakręcone clipy. Sfinansowana zostanie kampania medialna w prasie i radiu. „Paczka odRolnika”, jako dobra praktyka zaczyna być znaną inicjatywą, nie tylko na obszarze działania LGD Dunajec–Biała, ale również w województwie i poza nim.

Aktualnie rolnicy i konsumenci działają w Stowarzyszeniu „ GRUPA ODROLNIKA”, które powstało z przekształcenia, dużo wcześniej istniejącego lecz nie funkcjonującego już od jakieś czasu, Stowarzyszenia. Członkowie tamtej organizacji zakończyli swoją działalność, jednocześnie podczas Walnego Zebrania umożliwili wykorzystanie jej w celu upodmiotowienia inicjatywy „ paczka od rolnika”. Decyzja ta, skróciła rolnikom czas przechodzenia przez wymagane procedury prawne. Aktualnie Stowarzyszenie ze zmienionym statutem i nazwą, pełni funkcję pośrednika pomiędzy producentem a klientem, zajmując się utrzymaniem wzajemnego kontaktu i szeroko rozumianą promocją.
Pakowanie zamówionych produktów odbywa się w gospodarstwach rolnych, które dysponują własnymi opakowaniami i etykietami-wspólnymi dla wszystkich producentów. Nazwa produktu pozostaje własnością rolnika i jest to dodatkowa dla niego zachęta, jeśli zależy mu na utrzymaniu dobrego wizerunku i marki. Szacuje się, że 10 arów u 1 rolnika, zabezpiecza warzywa i owoce dla 10 konsumentów, natomiast średnia cena za „paczkę od rolnika” wynosi około 100, 00 zł.

Przy nawiązaniu odpowiednich relacji rolnik- konsument, dostawy mogą odbywać się jeden raz w tygodniu. W swojej ofercie członkowie Stowarzyszenia posiadają, zdrowe, ekologiczne warzywa, owoce, produkty przetworzone, jak: soki czy dżemy, oraz Produkty Tradycyjne zarejestrowane na liście Produktów Regionalnych i Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju wsi. Produkty GRUPY ODROLNIKA można zakupić w sklepie „Pan Zielonka”, który znajduje się w Krakowie, przy ulicy Dąbrówki 4. Można tam również odebrać swoją paczkę, gdyby ewentualnie nie było to możliwe z różnych przyczyn pod wskazanym przez konsumenta adresem.

Zamówienia „Paczki od rolnika” można dokonać poprzez stronę internetową, gdzie znajduje się lista dostępnych produktów i cennik: http://www.paczkaodrolnika.pl/. Informację związaną z zakupem lub współpracą można uzyskać pod numerem telefonu: 609 090 223
Logistyka dystrybucji „paczki odRolnika” wymaga od Stowarzyszenia zgromadzenia zamówień na minimum kilka paczek rozwożonych w jednej okolicy/mieście. Zdarza się, że konsumenci sami przyjeżdżają do rolnika i odbierają paczki dla kilku osób, na przykład dla rodziny czy kolegów z pracy, co ogranicza koszty paczki związane z transportem.

Sukcesy jakie odniosła Grupa rolników to: zwiększenie dochodów członków stowarzyszenia poprzez sprzedaż bezpośrednią on-line, Laur Gospodarności przyznawany przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej- inicjatywa otrzymała nagrodę w wysokości 25000, 00 zł. za Inspirujący Projekt, II miejsce dla Pana Jana Czai pomysłodawcy projektu w IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Sposób na Sukces” organizowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Jan Czaja – pomysłodawca tej idei, powiedział mi, że ilość zamówień dokonywanych przez konsumentów obecnie jest tak duża, że chętnie podjąłby współpracę z kolejnymi rolnikami z małopolski, aby utrzymać ciągłość w dostawach. Dlatego zaprasza zainteresowane osoby do skontaktowania się z nim w celu ustalenia zasad ewentualnej współpracy .

Nie tylko koronawirus przyczynia się do dynamicznego rozwoju sprzedaży ekologicznej żywności przez internet.

Polacy chcą jeść ekologicznie. Jak pisze Forbes, rocznie sprzedaż ekologicznych produktów zwiększa się o ponad 20%. Rynek produktów ekologicznych jest jednym z najszybciej rozwijających się w Polsce. Tak wynika z danych Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.
Warto nadmienić również, że inicjatywa „paczki odRrolnika” przyczyniła się do budowy Centrum Produktu Lokalnego we wsi Rzuchowa.
Jest ona reprezentacją wielu środowisk składającą się z przedstawicieli rolników, konsumentów, środowisk proekologicznych, mediów, a także osób prywatnych. Stowarzyszenie od maja 2007 roku jest Organizacją Pożytku Publicznego i zostało zarejestrowane w KRS pod numerem 0000113391. Swoją działalność koncentruje na terenie Polski, traktując propagowanie zdrowego stylu życia i zdrowego odżywiania wśród dzieci i młodzieży jako swój główny priorytet.

Misją Stowarzyszenia jest tworzenie i wspieranie inicjatyw sprzyjających utrzymaniu małych tradycyjnych gospodarstw rolnych, starych gatunków zwierząt i starych odmian roślin a przez to zachowanie tradycyjnej polskiej wsi dla przyszłych pokoleń. Rozwijanie rynku sprzedaży bezpośredniej produktów rolnych z małych gospodarstw.

Stowarzyszenie zajmuje się między innymi ochroną starych ras zwierząt, starych gatunków roślin i małych tradycyjnych gospodarstw rolnych, rozwijaniem systemu sprzedaży bezpośredniej produktów rolnych w Polsce (na linii rolnik – konsument) Propagowaniem zdrowego stylu życia i zwalczaniem złych nawyków żywieniowych oraz otyłości wśród dzieci i młodzieży

Artykuł powstał na podstawie zgromadzonych materiałów i wywiadu z Prezesem Stowarzyszenia Panem Janem Czają

Anna Morawiec
kierownik PZDR MODR w Dąbrowie Tarnowskiej


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)