Otwarcie rynku w Żabnie
Ponad trzymetrowy strumień z fontanny na żabnieńskim rynku zasygnalizował oficjalne zakończenie prac nad rewitalizacją centrum miasta. Od wczoraj rynek w Żabnie jest już w pełni dostępny.
W samo południe w kościele parafialnym p.w. Ducha Świętego w Żabnie odprawiona została msza święta, na którą zostali zaproszeni goście, a także mieszkańcy Żabna. Tuż po jej zakończeniu na miejsce centralne rynku jakim jest fontanna przybyły tłumy Żabnian by być świadkami zakończenia prac na rynku.
Oficjalnego podziękowania za wkład w pracę nad programem i projektem rewitalizacji dokonał burmistrz Żabna Stanisław Kusior. Jako że środki finansowe pochodzą z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego nie mogło zabraknąć przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego oraz Województwa Małopolskiego. Na inauguracji zjawili się wicemarszałek Roman Ciepiela, a także członek zarządu województwa Stanisław Sorys. Obecni byli również posłowie Urszula Augustyn oraz Michał Wojtkiewicz, a także prezes PSL w Małopolsce Andrzej Kosiniak- Kamysz. Starostwo powiatowe w Tarnowskie reprezentował starosta Mieczysław Kras, a także wicestarosta Mieczysław Banach.
Po słowach podziękowania dla wszystkich, którzy mieli okazję przyczynić się do zmian rewitalizacyjnych na rynku, burmistrz Stanisław Kusior wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej w Żabnie Krzysztofem Wójcikiem, przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego i Województwa oraz Justyną Mondel (Stryczek), której wizerunek promował inwestycję, dokonali symbolicznego przecięcia wstęgi. Wraz z ostatnim cięciem z fontanny trysnęła woda, dając tym samym sygnał, że rynek został oficjalnie oddany do użytku mieszkańcom.
Atrakcją dodatkową zakończenia rewitalizacji był spacer historyczny wokół rynku, który poprowadzony został przez dr Krzysztofa Moskala. Blisko dwieście osób, które w nim uczestniczyły podążyły pod Dąb Wolności, a stamtąd na Plac Grunwaldzki. Tutaj na zebranych czekał jeszcze jeden ważny punkt programu, jakim było odsłonięcie pamiątkowej tablicy pod miłorzębem. Tablica i drzewo poświęcone są dziesięcioletniej współpracy partnerskiej z niemiecką Bad- Berką. Z tej okazji gmina Żabno gościła również dziewiętnastoosobową delegację wraz z burmistrzem Bad Berki Thomasem Liebetrauem na czele.
ŚWIĘTOWANIE DNI ŻABNA
Na finał świętowania Dni Żabna, w centrum miejscowości zabrzmiały folkowe nuty Trebuniach Tutek. Dzień wcześniej publiczność usłyszała koncert Trubadurów.
Dwudniowe świętowanie w Żabnie zostało zakończone. Trwające od soboty dni miejscowości były okazją do obejrzenia wielu ciekawych występów, posłuchania utworów muzycznych granych na żywo, czy też skosztowania wielu gatunków piw, na zorganizowanym równocześnie Festiwalu Dobrego Piwa. W sobotnie popołudnie na scenie przy hali sportowej zabrzmiały żabnieńskie zespoły The Moon Stream oraz Czarne Koty, jako suport dla Trubadurów, występujących tego dnia jako gwiazda wieczoru. Tłumy Żabnian, ale również przyjezdnych zapełniły miejsce przed halą sportową.
Drugi dzień świętowania rozpoczęły uroczystości związane z otwarciem rynku w Żabnie po rewitalizacji. Wszyscy, którzy przybyli tego dnia do stolicy gminy mieli okazję zobaczyć stoiska promocyjne w ramach jarmarku żabieńskiego, obejrzeć występy zespołów folklorystycznych z Otfinowa i Bobrownik Wielkich, a wieczorową porą posłuchać kolejnych koncertów muzycznych. Tym razem zaprezentował się żabieński 40% Bluesa oraz Trebunie Tutki.
W sąsiedztwie sceny nie zabrakło oczywiście stoisk żywieniowych, czy też wesołego miasteczka dla najmłodszych.
źródło:
UM Żabno
Sondy Kuriera: