OSTATNIE KOMISJE WSPÓLNE W STARYM SKŁADZIE
Ostrym podsumowaniem kampanii wyborczej w drugiej turze wyborów na burmistrza rozpoczęły się ostatnie komisje wspólne w starym składzie.
Kolejne odbędą się już po zaprzysiężeniu nowej rady miejskiej.
Kampania brudna, obrzydliwa, skandaliczna! Doszło do nadużyć – w kampanii wykorzystany został mundur strażaka – podsumowała prowadząca komisje wspólne, Józefa Taraska, zaraz po gratulacjach dla kandydatów do rady miejskiej, którzy uzyskali mandat radnego.
Radni procedowali projekty uchwał w sprawie:
- zmian uchwały budżetowej Gminy Dąbrowa Tarnowska na 2023 r.
- zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Dąbrowa Tarnowska na lata 2023 – 2029
- przekształcenia mieszkania chronionego wspieranego na mieszkanie treningowe oraz określenia zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w mieszkaniu treningowym w miejscowości Brnik
- wyrażenie zgody na sprzedaż lokalu mieszkalnego położonego na os. Kościuszki 3/16 w Dąbrowie Tarnowskiej
- wyrażenie zgody na udzielenie bonifikaty od ustalonej ceny zakupu lokalu mieszkalnego nr 16 na os. Kościuszki 3 w Dąbrowie Tarnowskiej
- wyrażenie zgody na przyjęcie darowizny lokalu mieszkalnego położonego w Dąbrowie Tarnowskiej przy ul. Jagiellońskiej (specjalnie nie piszemy nr lokalu z uwagi na okoliczności życiowe właścicieli, którzy chcą dokonać darowizny – red.).
Radni nie wiedzieli, co znaczy „mieszkanie treningowe”, więc przed głosowaniem za projektem tej uchwały dopytywali dyrektor MOPSiWR w Dąbrowie Tarnowskiej.
– Mieszkania chronione z mocy ustawy mają być przekształcone na mieszkania albo „treningowe”, albo „wspomagane” i to nie jest nasz wymysł, tylko z mocy ustawy – mówiła dyrektor MOPSiWR, Kinga Sobecka-Kłusek.
– Czy jeżeli w takim mieszkaniu by mieszkał np. uczestnik Warsztatów Terapii Zajęciowej, to czy on by musiał mieć jakiegoś opiekuna, czy może on tam przebywać sam cały czas? – dopytywał Jerzy Żelawski.
– Generalnie zakresem takiego mieszkania chronionego czy treningowego jest kwestia wsparcia osoby w nim przebywającej przy udziale specjalistów w zakresie wymaganym względem danej osoby. Jeżeli chodzi o takie mieszkanie treningowe, to kwestią jest udogodnienie dla takiej osoby, ponieważ może skorzystać z pomocy specjalistów, psychologów, bądź wsparcia adekwatnego do wymaganej sytuacji. Intencja jest dobra. To jest przeniesienie tych samych zadań, tylko nazewnictwo się zmienia. „Mieszkanie chronione” jest rozdzielone i na „wspomagane” i na „treningowe”, więc – myśmy tu uznali, że wybierzemy mieszkanie „treningowe”, bo „wspomagane” jest bardziej dostosowane do osoby z jeszcze większą niepełnosprawnością, natomiast w tej formie mogą jeszcze przebywać osoby, które nie wymagają likwidacji barier, a ten budynek w Brniku ma kwestię bariery, jeżeli chodzi o wejście, bo tam są schody i koszt likwidacji tego jest dosyć wysoki i na razie nie możemy sobie na taką modernizację pozwolić, dlatego wybraliśmy mieszkanie treningowe – tłumaczyła Kiga Sobecka-Kłusek.
– Czy to mieszkanie będzie stało puste, czy mamy kogoś, kogo tam ulokujemy i to będzie funkcjonowało? – pytał Tadeusz Gubernat.
– W tej chwili w tym mieszkaniu przebywa jedna osoba, natomiast będzie konieczność wydania kolejnej decyzji w momencie przekształcenia formalnego mieszkania – informowała dalej dyrektor Pomocy Społecznej.
–Ile osób tam może, lub musi być? – chcieli wiedzieć radni.
– Standardy tego mieszkania określone są rozporządzeniem i jednym z warunków jest 12 m kwadratowych powierzchni użytkowej i też kwestia lokalizacji tych mieszkań; zapewnienia aneksu kuchennego; jak również ciągów przestrzeni wspólnej i przy dzisiejszym rozkładzie tego mieszkania, wydaje się zasadne, żeby były dwie osoby, jeżeli będzie jakaś modernizacja tego układu mieszkania, to będzie możliwość zwiększenia myślę, że do trzech osób. Powinna być nowa uchwała pod kątem tego, żeby wskazać, że mieszkanie może być użytkowane do trzech osób – informowała Kinga Sobecka-Kłusek.
Tadeusz Gubernat pytał, jak wygląda to mieszkanie (czy ma kuchnię, gdyż z metrażu wynika, że jest bardzo małe).
– W tej chwili to mieszkanie wygląda tak, że wchodzi się i jest takie pomieszczenie kuchenne, następnie jest pomieszczenie przejściowe – jeden pokój, drugi pokój również taki przejściowy i przejście przez ten pokój jest do łazienki, więc ja to ostatnie pomieszczenie traktuję jako wspólną przestrzeń. W tym jednym pokoju mogłyby zamieszkiwać dwie osoby, korzystając z tego aneksu. Myślę, że z czasem jest możliwość dostosowania mieszkania, wydzielenia ścianek i dostosowania, w taki sposób, żeby zwiększyć możliwość zamieszkiwania do trzech osób – wyjaśniała dyrektor MOPSiWR w Dąbrowie Tarnowskiej.
Kontrowersje wzbudził projekt uchwały dotyczącej wyrażenia zgody na przyjęcie darowizny lokalu mieszkalnego położonego w Dąbrowie Tarnowskiej.
Choć pierwotnie opisaliśmy w tym miejscu cały przebieg dyskusji nad uchwałą procedowaną podczas komisji wspólnych, zdecydowaliśmy się jednak nie publikować tego szczegółowo z uwagi na dobro mieszkańca chcącego dokonać darowizny. Na sesji temat się nie powtórzył (li tylko z przyczyn ograniczenia ram czasowych), zaś komisje, na których głosowano projekt, nie są utrwalane na nagraniu.
Projekt uchwały przeszedł większością głosów.
us