„Ogólnopolski Głos Profilaktyki”
Blisko 100 uczestników wzięło udział happeningu w ramach przedsięwzięcia pn. „Ogólnopolski Głos Profilaktyki” realizowanego w związku z programem profilaktycznym Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Ty” (w skrócie: PaT).
Do tej bardzo szczytnej inicjatywy włączyły się placówki oświatowe z Dąbrowy Tarnowskiej w tym Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2, Publiczne Gimnazjum nr 1, Publiczne Gimnazjum nr 2 oraz samorząd lokalny.
Należy przypomnieć, że na terenie powiatu dąbrowskiego po raz pierwszy w ramach społeczności PaT zorganizowany został tego typu happening z hasłem przewodnim pt. „ Moda na życie wolne od uzależnień”.
Na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 o godz. 15:35 zebrało się pomimo dnia wolnego od pracy i nauki sporo dzieci i młodzieży, którzy przynieśli wykonane przez siebie transparenty promujące życie bez nałogów. Następnie przemarsz uczestników w tym przedstawicieli dąbrowskiej Policji z komendantem mł. insp. Andrzejem Kupcem na czele, przewodniczącej Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów alkoholowych Haliny Sarat, pracowników socjalnych, młodzieży, dyrekcja nauczycieli szkół oraz rodziców wyruszył ulicami Matejki, Grunwaldzką, Daszyńskiego dochodząc do Rynku pod budynek Urzędu Miejskiego. Podczas przemarszu uczestnicy rozdawali przechodniom naklejki „Ogólnopolski Głos Profilaktyki – moda na życie bez uzależnień” oraz wykrzykiwali hasła wypisane na transparentach.
Pod budynkiem Urzędu Miejskiego odezwę społeczności PaT odczytał zastępca Burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej Marek Minorczyk.
O godz. 16:00 wszyscy uczestnicy happeningu wykonali GEST (realizowany w tym samym czasie i formie na terenie całego kraju) zwany Zrywem wolnych serc polegający na uprzednim położeniu prawej dłoni na sercu i wybijaniu przez 60 sekund jego rytmu.
Potem głos zabrała dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej Anna Fido, Komendant Powiatowy Policji mł. insp. Andrzej Kupiec oraz wicestarosta dąbrowski Robert Pantera, którzy w swoich wystąpieniach podkreślili jak ważna jest współpraca wszystkich instytucji na rzecz przeciwdziałania patologiom społecznym jakimi są narkomania, alkoholizm i przemoc oraz kierowali dużo pozytywnych opinii na temat powyższego przedsięwzięcia zwracającego uwagę na te problemy.
Następnie uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 1 oraz nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej zaprezentowali uczestnikom krótki program artystyczny na temat szkodliwości różnego rodzaju używek w tym narkotyków i alkoholu.
KP Policji w Dąbrowie Tar.