Oficjalne otwarcie żłobka samorządowego
Cieszę się, że ten miesiąc za nami w atmosferze dobranego związku między nami, kierownictwem, rodzicami, Przedszkolem nr 1. To wszystko świadczy o tym, że żłobek dobrze działa. Dzisiejsze otwarcie świadczy o pięknej symbiozie. – powiedział podczas oficjalnego otwarcia samorządowego żłobka burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski.
Kierownik placówki Lucyna Libera podziękowała włodarzowi miasta za pomoc i współpracę przy uruchomieniu obiektu oraz wsparcie i zrozumienie potrzeb żłobka na co dzień.
Chociaż żłobek działa już od ponad miesiąca, w przededniu święta edukacji narodowej odbyła się skromna uroczystość otwarcia placówki z poświęceniem nowego obiektu, znajdującego się w północnym skrzydle Szkoły Podstawowej nr 1.
– Dzisiaj uwielbiamy Boga za dar tego żłobka, który będzie służył naszemu miastu. – mówił podczas błogosławieństwa ks. Marek Zembura.
– Czuję, że jest takim gospodarzem żłobka wespół ze mną, bo jest na każde zawołanie, każdy telefon. – powiedziała, w odniesieniu do burmistrza, kierownik placówki Lucyna Libera, która podziękowała włodarzowi za zaangażowanie w działalność dąbrowskiego żłobka samorządowego.
Burmistrz Krzysztof Kaczmarski dokonał symbolicznego przecięcia wstęgi i otwarcia obiektu. Skromną, ale radosną dla placówki uroczystość, uświetniły piękne występy najmłodszych uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1. Dzieci przebrane za „Smerfiki” na tle obrazu smerfnej wioski same zrekonstruowały bajkową „Smerfolandię”, ale – w przeciwieństwie do popularnej Dobranocki – tutaj Smerfy bawiły się wspólnie z Gargamelem i Klakierem: – Dzisiaj w Smerfolandii wielka uroczystość! Maluchy mają co świętować!
Dzieci zachwyciły zgromadzoną na uroczystości publiczność, która nagrodziła małe Smerfy gromkimi brawami. Najmłodszych do występów wspaniale przygotowali opiekunowie.
Kierownik żłobka Lucyna Libera przygotowała krótką prezentację multimedialną na temat powstania żłobka oraz jego dotychczasowej działalności.
Zaprezentowała również możliwości, zainstalowanej w sali zabaw, interaktywnej podłogi i ściany z oprogramowaniem „Tajemnicza wyspa”. Z tą tylko różnicą, że do zabawy – za zachętą Lucyny Libery, która była w swoim żywiole i z przejęciem podjęła przybyłych gości, przyłączyli się również… dyrektorzy i kierownicy placówek oświatowych w gminie. W końcu symboliczne otwarcie żłobka jest tylko raz, a do zabawy zachęcały wcześniej urocze „Smerfiki”.
Tylko 17 placówek w Polsce (licząc również szkoły wyższe) jest wyposażonych w tego typu sprzęt multimedialny – chwaliła Lucyna Libera. Żłobek został wyposażony w dwa takie stanowiska: jedno w sali snu, a drugie w sali zabaw.
Goście zgromadzeni na uroczystości mieli możliwość obejrzenia wszystkich pomieszczeń żłobka: rozdzielni posiłków, szatni, korytarza z wydzieloną jadalnią, sali zabaw z nowoczesnym projektorem, przestronnej sali snu z możliwością stopniowania oświetlenia, pomieszczenia socjalnego, toalety przystosowanej dla niepełnosprawnych z przewijakiem dla dzieci, WC i nocnikowni (osobno) oraz placu zabaw (na zewnątrz).
Placówka powstała z wydzielonych od szkoły podstawowej i zaadoptowanych pomieszczeń części szatni oraz kotłowni. Nad kilkunastoma maluszkami pieczę sprawują: starszy opiekun, dwie młodsze opiekunki oraz trzy pomoce do opieki.
– Pan burmistrz chyba wykaże zadowolenie z naszej pracy (…). Nie powiem, to wszystko na początku rodziło się w bólach, ale wspólnie z samorządem i rodzicami działamy, by żłobek jak najlepiej służył najmłodszym. – mówiła Lucyna Libera.
– Trudności było, jest i będzie pewnie niemało. Ale nie po to się spotkaliśmy, żeby narzekać, ale żeby działać. Pewne problemy musimy rozwiązać i będziemy rozwiązywać. Tu nie ma nic do ukrycia. (…) Dzisiejsze otwarcie świadczy o pięknej symbiozie. I tę kuchnię też uruchomimy. Nie będzie to w żłobku – tu jest tylko rozdzielnia jedzenia; ale będzie uruchomiona. Rodzice, nauczyciele, opiekunowie i samorząd potrafią się porozumieć. – przekonywał burmistrz.
Krzysztof Kaczmarski poinformował również o niedogodnościach związanych z programami dotyczącymi dofinansowania unijnego, rozdzielanego później przez wojewodę. Zwykle na wykonanie inwestycji pozostają dwa miesiące. Niedochowanie terminu wiąże się z utratą środków. Niewielu decyduje się stanąć w takich warunkach do przetargu. W przypadku żłobka do przetargu przystąpiła tylko jedna firma. Wykonawcą był Stanisław Nowak, który zdołał dotrzymać wyznaczonego terminu. Został również zaproszony na uroczystość symbolicznego otwarcia dąbrowskiego żłobka.
– Dzieje się tak, że te wszystkie programy są jednoroczne. (…) Ale po tym wszystkim trzeba ze wszystkim zdążyć. Na program „Senior – Wigor” będziemy mieli też dwa miesiące. – wyjaśniał Krzysztof Kaczmarski.
W imieniu rodziców burmistrzowi podziękowała jedna z mam maluchów uczęszczających do żłobka.
Dyrektor Przedszkola nr 1 Maria Kazek w imieniu dzieci przedszkolnych przekazała żłobkowi książki z bajkami. Maria Kazek nadmieniła, że posiłki z przedszkola będą dostarczane do żłobka tylko do końca listopada. Poinformowała również, że żywienie jest zgodne z rozporządzeniem ministra.
Maluchy otrzymują w żłobkowej jadalni śniadanie, drugie śniadanie, obiad i podwieczorek. Zarówno żłobek jak i Przedszkole nr 1 przystąpiły do programu „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy”.
Nabór do żłobka trwa przez cały rok kalendarzowy. Rodzice zapisują dzieci do tzw. „kolejki”. Żłobek ma możliwość przyjęcia dzieci od 20. tygodnia do trzeciego roku życia.
us
fot. UM w DT