ODSZKODOWANIE ZA BRAK MONITORINGU
Artykuł Partnera
Brak monitorowania płodu podczas porodu to błąd w sztuce lekarskiej. Możesz uzyskać za niego odszkodowanie.
W końcowej fazie ciąży oraz w trakcie porodu przyszła mama często poddawana jest badaniom, mającym na celu monitorowanie czynności życiowych płodu. Mowa oczywiście o KTG, czyli badaniu kardiotokograficznym, które pomaga wychwycić nieprawidłowości w pracy serca nienarodzonego dziecka. Niestety zdarza się, że podczas jego wykonywania dochodzi do błędów lekarskich, jakie rzutują na zdrowie obojga pacjentów. Zaniechanie lub zbagatelizowanie poważnego stanu rodzącej i płodu stanowi podstawę do ubiegania się o odszkodowanie. Kiedy zaleca się wykonanie KTG i jakie zaniedbania mogą pojawić się w jego trakcie?
Badanie KTG pozwala wcześnie wykryć wadę serca u dziecka. W wielu przypadkach ratuje życie
Medycyna jest dziś na tyle zaawansowana, że przy prawidłowym użyciu kardiotokografu lekarze są w stanie odpowiednio szybko zdiagnozować wadę serca u nienarodzonego jeszcze dziecka i podjąć jej leczenie. Kluczem do sukcesu jest tutaj czas, gdyż im później rozpozna się schorzenie, tym trudniej z nim walczyć. Dodatkowo szybka reakcja lekarzy może nawet uratować dziecku życie. Jeśli zatem matka przestała odczuwać ruchy dziecka, obserwuje krwawienie z dróg rodnych albo doznała urazu, badanie KTG jest wręcz konieczne. Wskazaniem do jego przeprowadzenia jest ostatni trymestr ciąży i poród, a także cukrzyca albo nadciśnienie tętnicze. Monitorowanie serca płodu trwa około pół godziny i jest bezbolesne. Jako właściwy wynik badania przyjmuje się 110-150/160 uderzeń serca płodu na minutę. Wszystko jednak zależy od interpretacji medycznej, dlatego nietrudno tutaj o błąd w sztuce lekarskiej. Od dobrze przeprowadzonego KTG zależy zdrowie i życie rodzącego się dziecka, dlatego w przypadku podejrzenia jakichkolwiek zaniedbań, matka ma prawo wnieść pozew o odszkodowanie.
Podczas porodu doszło do zaniedbań personelu medycznego? Masz prawo uzyskać za nie odszkodowanie
Jeżeli podejrzewasz, że w trakcie trwania ciąży lub porodu lekarze zaniedbali kwestię badania KTG, możesz ubiegać się o rekompensatę finansową za szkody i krzywdy poniesione przez rodzinę. Im szybciej skontaktujesz się z prawnikami z Ośrodka Pomocy Poszkodowanym, tym większe masz szanse na uzyskanie wysokiego odszkodowania. Twoi świadkowie będą pamiętać więcej szczegółów pomocnych na rozprawie sądowej, a uzyskanie potrzebnych dokumentów okaże się dużo prostsze. Warto wiedzieć, że sprawa błędu medycznego popełnionego przez lekarzy ulega przedawnieniu po 3 latach od dnia, kiedy szkoda ujrzała światło dzienne. Dziecko również może starać się o rekompensatę w terminie nie dłuższym niż 2 lata od momentu uzyskania pełnoletności.