Dzisiaj:
Środa, 25 grudnia 2024 roku
Anastazja, Eugenia, Piotr, Spirydion

Odsłonięcie i poświęcenie pomnika

6 września 2018 | Brak komentarzy

1 września to data, która na zawsze wpisała się w historię świata, Polski, a także gminy Olesno. To również czas refleksji na temat jednych z najtragiczniejszych wydarzeń w dziejach ludzkości. Tegoroczna, 79 rocznica wybuchu II wojny światowej w Gminie Olesno została uczczona w sposób szczególny.

1 września 2018 roku w Ćwikowie odbyło się symboliczne odsłonięcie i poświęcenie odnowionego Pomnika poległych w latach 1914-1921 i 1939-1945 mieszkańców Ćwikowa.

Monument usytuowany jest w centrum miejscowości Ćwików, na skrzyżowaniu najbardziej uczęszczanych dróg, przy trasie wiodącej do Bolesławia. To miejsce wyjątkowe nie tylko dla mieszkańców wioski, ale także gminy i regionu. Jest symbolem patriotyzmu, męstwa i odwagi, tych którzy zginęli walcząc za wolną Ojczyznę, a jego niezwykle bogatą historię można podzielić na trzy etapy:

ROK 1922
Szczegóły powstania i symbolika Pomnika opisane zostały w akcie erekcyjnym z 1922 roku. W dokumencie wymienione są również nazwiska 34 mieszkańców Ćwikowa, którzy oddali życie walcząc w różnych zakątkach Polski i świata. Poniżej fragment aktu erekcyjnego z 1922 roku (pisownia oryginalna, jak w cytowanym dokumencie):
„W Imię Pańskie! Amen!
Pokoleniu dzisiejszemu ku radości i pożytkowi, wiekom potomnym ku zbudowaniu, Bogu na chwałę a Ludowi Polskiemu na chlubę!
Działo się Roku Pańskiego Tysięcznego Dziewięćsetnego Dwudziestego drugiego w dniu 23-im Maja, a w roku Czwartym istnienia Wskrzeszonej Przesławnej, Niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej. Gdy Naczelnikiem Rzeczypospolitej był Józef Piłsudski, za rządów Sejmu Ustawodawczego, gdy Marszałkiem Tegoż był Trąmpczyński a Wicemarszałkiem poseł Ziemi Dąbrowskiej Jakób Bojko, gdy Prezydentem Rady Ministrów był Ponikowski, starosta powiatu Dąbrowskiego Hendrich, proboszczem parafji Oleśnińskiej ks. Dziekan Jan Pilch, wikariuszami: ks. Ludwik Mazur i ks. Kurek Władysław, naczelnikiem czyli Wójtem wsi Ćwikowa Giza Stanisław, kierownikiem tutejszej szkoły Sioło Władysław, młodszą nauczycielką Panna Satkówna Zofja – wtedy Koło Młodzieży przy Małopolskiem Towarzystwie Rolniczem w r. 1921 zawiązane pod prezesurą Franciszka Drewnianego, pragnąc uczcić pamięć Trzydziestu Czterech Bohaterów, pochodzących ze wsi Ćwikowa, których nazwiska i imiona są:

czytaj więcej 

źródło: gbpolesno.nazwa.pl

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)