Dzisiaj:
Niedziela, 29 grudnia 2024 roku
Antoni, Dobrowiest, Emma, Godzisław, Teofila

Odmalują Malowaną Wieś

13 marca 2017 | Brak komentarzy

3 miliony złotych na Dwór w Dołędze i Zagrodę Felicji Curyłowej w Zalipiu. Oba zabytki architektury drewnianej będą remontowane i dodatkowo wyposażone. Ostatnie prace w tych miejscach odbywały się w latach 70. Inwestycje są planowane na ten i przyszły rok.

Najpierw zaplanowano remont Dworu w Dołędze. To konserwacja drewna, nowe tynki czy fundamenty. Będzie też budowa starej chałupy do zajęć edukacyjnych.

Od lat staraliśmy się także o środki na zagospodarowanie pobliskiego spichlerza, co wreszcie się udało – mówi Andrzej Szpunar, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie. – Trzeba wymienić dach gontowy, wprowadzić całą infrastrukturę. Przygotowujemy go jako przestrzeń edukacyjną, piętro natomiast będzie pełnić funkcję magazynową dla Muzeum Etnograficznego, które cierpi na deficyt takich przestrzeni – dodaje.

W Zagrodzie Felicji Curyłowej odnowiony będzie dom i obiekty wokół niego – to obora, stodoła czy studnia. – Przewidujemy między innymi kompleksową konserwację drewna. Zdarzają się sytuacje, że na stół, przy którym pracują dzieci, nagle z sufitu spada jakiś spuszczel, czy inny stwór, który ma zwyczaj żyć w drewnie. Jest to natychmiast mała sensacja wśród dzieci, natomiast ja bym chciał, by takie sytuacje się tam nie zdarzały – mówi dyrektor Muzeum Okręgowego.

Jak dodaje, w stodole mają być między innymi eksponowane przedmioty związane z uprawą roli, które w tej chwili powoli zanikają. – Duńczycy przyjechali do nas w odwiedziny i dla nich największą sensacją było to, że można drewniane grabie kupić w Zakliczynie na targu. U nich zjawisko już nieistniejące. Więc okazuje się, że są to już przedmioty, które warto chronić – wyjaśnia Andrzej Szpunar.

W Zalipiu planowane jest też wprowadzenie – jak zaznacza dyrektor – dyskretnych elementów elektronicznych. Miałby to być między innymi plan szlaku malowanych domów. Odnawiana ma być też chata biedniacka. Planowane jest również przenoszenie i odtworzenie chałupy wybitnej malarki Stefani Łączyńskiej.

Inwestycje będą realizowane w ramach projektu Skansenova zainicjowanego przez Województwo Małopolskie. Przewidziany koszt to prawie 3,5 miliona złotych, z czego 85 procent to środki unijne, resztę pokryje Urząd Marszałkowski Małopolski i Muzeum Okręgowe w Tarnowie.

źródło: RDN Małopolska 

 

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)