Dzisiaj:
Sobota, 23 listopada 2024 roku
Adela, Erast, Felicyta, Klemens, Klementyn, Orestes, Przedwoj

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

2 marca 2015 | komentarzy 8

Tegoroczne, dąbrowskie, obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zostały zorganizowane przez dąbrowskich „Strzelców”, tj. Jednostkę Strzelecką OSW JP-3059 przy współudziale Parafii NMP Szkaplerznej i Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Tarnowskiej.

„Strzelcy” po Mszach Św. rozdawali, przygotowane przez Urząd Miejski, ulotki informacyjne o Rotmistrzu Pileckim oraz Danucie Śiedzikównie ps. Inka, oraz uczestniczyli w Mszy Św. odprawionej w intencji Żołnierzy Wyklętych.

Główną częścią święta był wykład mgr Sławomira Batora, nauczyciela historii Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej ukazujący czas walki bohaterów Podziemnego Państwa Polskiego w obronie niepodległego bytu. Prelekcja przybliżyła zebranym żołnierzy tzw. „drugiej konspiracji”, którzy nie uznali końca II wojny światowej i wystąpili, nierzadko zbrojnie przeciw sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

Stanowili oni antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r. Dziś wiemy, że wystąpili w obronie niepodległego bytu, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego. Jednak w PRL-u nadano im piętno zdrajców i dopiero w latach 90-tych rozpoznano ich heroizm i ofiarę jaką ponieśli.
Znaczna część prezentacji poświęcona została antykomunistycznemu ruchowi oporu na terenie Powiatu Dąbrowskiego.
Przedstawiona została spektakularna akcja uwolnienia 80 żołnierzy AK osadzonych w Powiatowym Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego w Dąbrowie Tarnowskiej przeprowadzona w maju 1945 r., w której brał udział, m.in. porucznik Władysław Ryczek ze Smęgorzowa – obecnie Prezes Koła Smęgorzów – Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

W wykładzie, który odbył się w Auli Domu Katechetycznego, uczestniczyli m.in. Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej – Krzysztof Kaczmarski, Proboszcz ks. Stanisław Cyran, porucznik Władysław Ryczek – Prezes Koła Smęgorzów – Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, major w st. spoczynku Marian Mleczko – oficer byłego nieistniejącego już 14 Kołobrzeskiego Pułku Zmechanizowanego w Tarnowie, chorąży ZS – Roman Głowacki – przedstawiciel Komendy Głównej Związku Strzeleckiego Strzelec Józefa Piłsudskiego, Jan Kiljan – Dyrektor ZSP Nr 2, dr Andrzej Skowron oraz licznie zgromadzeni dąbrowscy „Strzelcy”.

Dąbrowskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zakończyło złożenie wiązanki kwiatów przy Pomniku w Parku Miejskim.

Uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych tradycyjnie zostały zorganizowane także na Cmentarzu Komunalnym w Tarnowie – Krzyżu. W sobotę, 28 lutego oddano hołd żołnierzom z terenu naszej gminy oraz oznaczono brzozowymi krzyżami dwa niedawno odnalezione miejsca pochówku Wyklętych.

Przed południem z parkingu przed cmentarzem zgromadzeni przeszli w uroczystym przemarszu na miejsce spoczynku pomordowanych w kwaterze XII. Przemarsz prowadziły poczty sztandarowe i strzelcy z jednostek strzeleckich „Strzelec” z Brzeska i Tarnowa oraz Dąbrowy Tarnowskiej, którzy wcześniej wystawili warty honorowe przy mogiłach pomordowanych. Potem nastąpiło oznaczenie brzozowym krzyżem ostatnio odnalezionego miejsca pochówku Antoniego Trzepli ps. „Krakus”, w czasie okupacji żołnierza oddziału dywersyjnego AK, a po wojnie członka Rady Zrzeszenia „WiN” w Brzesku. W związku z tym, że na szczątkach drugiego z odnalezionych żołnierzy – urodzonego w Radgoszczy Jana Kmiecia – w latach siedemdziesiątych został wybudowany betonowy grób dla innej osoby, organizatorzy usypali ziemny kopiec obok tego grobu, na miejscu, gdzie dotychczas nie było żadnego pochówku. Po zakończeniu modlitwy zgromadzeni złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie niezłomnych; Mieczysława Cielochy i Stanisława Kiełbasy oraz Antoniego Trzepli i Jana Kmiecia.

W uroczystościach udział wzięli: bohaterowie tamtych wydarzeń; pułkownik Zdzisław Baszak, który osobiście znał Antoniego Trzeplę, a także podkomendny Mieczysława Cielochy z Woli Rzędzińskiej Jan Sitko – więzień okresu stalinowskiego.

WYKLĘCI – POWIAT DĄBROWSKI 

UM w Dąbrowie Tar.

 


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 2 marca 2015 o 22:33
    Gloria Victis :
    Chwała Wyklętym!
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +5 (w sumie : 9)
  2. 3 marca 2015 o 13:31
    wątpiący :
    A czy w tych uroczystościach brał udział przedstawiciel UG Radgoszcz , np.Pan Wójt? Czekam na informację od uczestników.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +3 (w sumie : 3)
  3. 3 marca 2015 o 21:57
    Tara :
    Czyzby piszacy w imieniu Urzedu Miasta/tak nalezy rozumiec skrót?/ nie wiedział, ze p.Jan Kiljan jest dyrektorem ZSP nr 2, a dr Andrzej Skowron pracownikiem tejze placówki?
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: -1 (w sumie : 3)
  4. 4 marca 2015 o 21:51
    karolina :
    ciesze się że takie uroczystości odbywają się w naszym mieście, a przy okazji gorący apel do wszystkich rodziców: mówcie dzieciom o historii, o ludziach którzy walczyli za nasz kraj; szkoła nie odrobi tych lekcji za Was, to jest Wasz obowiązek. "Takie mamy Rzeczypospolite jakie młodzieży chowanie". Pozdrawiam gorąco :)
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: 0 (w sumie : 2)
  5. 5 marca 2015 o 20:25
    OBIEKTYWNY28 :
    No ładnie to wygląda, reprezentatywnie... ale temu młodemu Stalmachowi to wydaje się, że już chyba generałem został :) Ale niech się cieszy :)
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: 0 (w sumie : 0)
  6. 6 marca 2015 o 21:58
    Do Tara :
    Przecież jest dokładnie tak napisane jak Taro tego oczekujesz. Było się na wagarach, gdy uczyli o przecinkach. Radzę się przyjrzeć tekstowi jeszcze raz.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +1 (w sumie : 1)
  7. 8 marca 2015 o 17:48
    Tara :
    do "DO Tara" oj,tam, oj,tam...chodziło sie, uczyło. Wyjasniam...bylo 1, zostało poprawione na 2 ..i dobrze. Przecinek jest i był, ale nie o to chodziło. Przy innych nazwiskach zamieszczono informacje, jaką instytucję reprezentują, przy doktorze A.Skowronie - nie. Ale tak naprawdę, to nie ma o co kruszyć kopii. Pozdrawiam .
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: 0 (w sumie : 0)
  8. 9 marca 2015 o 14:15
    Do Tara :
    Miłego dnia ;)
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: 0 (w sumie : 0)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)