O działalności Jakuba Bojki w Centrum Polonii
„Zarys działalności politycznej, gospodarczej i społecznej Jakuba Bojki w latach 1879 – 1935” – pod takim hasłem Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego zorganizowało seminarium połączone z promocją książki o tym zasłużonym działaczu ludowym.
Spotkanie zorganizowano w ramach projektu „Dziedzictwo kulturowe Powiatu Dąbrowskiego”. Organizator, czyli Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego, połączył seminarium z promocją książki Andrzeja Skowrona pt. „Problemy krajowe i lokalne w publicznej działalności Jakuba Bojki (1879 – 1935)”.
W ramach projektu współfinansowanego z funduszy Województwa Małopolskiego i Powiatu Dąbrowskiego 11 października odbyło się podobne seminarium.
Zgromadzonych gości powitał Tadeusz Kwiatkowski, który podkreślił, że Centrum Polonii w Brniu jest najlepszym miejscem do promocji książki o działaczu ludowym związanym z Powiatem Dąbrowskim. Publikacja ta, z kolei, „jest formą promocji dziedzictwa kulturowego Powiśla Dąbrowskiego jak również wybitnych osób, zasłużonych dla kraju i Naszej Małej Ojczyzny”.
O życiu i działalności społeczno – politycznej Jakuba Bojki opowiedział dr nauk humanistycznych Andrzej Skowron – autor promowanej książki. Skowron jest absolwentem Uniwersytetu Rzeszowskiego i nauczycielem w ZSP 2 w Dąbrowie Tarnowskiej. Publikacja jest pracą doktorską autora, a jej przygotowywanie i opracowywanie zajęło mu pięć lat. Książkę wydało Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego i Powiatu Dąbrowskiego.
Andrzej Skowron, przedstawiając postać działacza ludowego ściśle związanego z Powiślem Dąbrowskim, uwzględnił w szczególności kilka okresów w jego życiu, m.in.: początek działalności społeczno – politycznej, piastowanie stanowiska wójta Gręboszowa, udział w Stronnictwie Ludowym i działalność parlamentarną.
Obecny na spotkaniu wicewojewoda Andrzej Harężlak podziękował za zaproszenie na seminarium. – Jakub Bojko był, bez wątpienia, postacią wielką. Podjął szereg działań, które służyły całemu społeczeństwu. O takich ludziach nie powinniśmy w żadnym wypadku zapomnieć. (…) Równie istotne jest to, że ta książka będzie służyć wielu ludziom. Zachęcam młodych ludzi, by zapoznali się z tą książką, bo to jest kawałek historii – powiedział Harężlak.
– Wielu nie zna historii tej Małej Ojczyzny, jaką jest dla nas Powiat Dąbrowski – dopowiedział Tadeusz Kwiatkowski, który poinformował, że namawia Andrzeja Skowrona do napisania kolejnej książki, tym razem o wybitnych postaciach Powiśla Dąbrowskiego.
Indywidualne spotkania z autorem stworzyły uczestnikom seminarium możliwość zapoznania się z publikacją i zaznajomienia z historią Powiatu Dąbrowskiego. W ramach udanej promocji powiatu każdy uczestnik spotkania otrzymał książkę i kilka widokówek.
Nie bez znaczenia był fakt, że seminarium odbyło się w malowniczym Centrum Polonii w Brniu, które powoli odzyskuje dawną świetność.
Ula Skórka