Dzisiaj:
Piątek, 27 grudnia 2024 roku
Cezary, Fabiola, Fabia, Jan, Radomysł

Nowe zbiory z polityki społecznej

5 października 2011 | Brak komentarzy

Dzięki staraniom pracowników dąbrowska Biblioteka Pedagogiczna wzbogaciła się o kilkanaście nowych pozycji z zakresu polityki społecznej.

Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu lokalnego środowiska służb społecznych doskonalących swe umiejętności, a także na potrzeby studentów kierunków opiekuńczych pozyskaliśmy dwie serie książek wydanych w ramach realizowanego ze środków unijnych projektu „Społecznie Odpowiedzialna Uczelnia” przez Wyższą Szkołę Pedagogiczną TWP w Warszawie.

Pierwsza seria „Współczesna polityka społeczna” dotyczy rozwoju usług społecznych w Polsce. Na serię składa się  jedenaście pozycji. Informacja wydawcy głosi, iż „publikacje poruszają zagadnienia związane z teorią i praktyką wielosektorowej polityki społecznej, pedagogiki społecznej, gospodarki społecznej i społecznie odpowiedzialnego biznesu. Seria prezentuje prace uznanych zagranicznych ekspertów, którzy wnoszą nowe spojrzenie na zagadnienia społeczne.”

Druga seria zatytułowana „Nowa polityka społeczna” dotyczy rozwoju usług społecznych i socjalnych w Polsce. Składają się na nią cztery pozycje: Przeobrażenia sfery usług w systemie zabezpieczenia społecznego w Polsce pod red. M. Grewińskiego i  B. Więckowskiej, Środowiskowe usługi społeczne- nowa perspektywa polityki i pedagogiki społecznej pod red. M.  Grewińskiego i B. Skrzypczaka, Polityka aktywizacji w Polsce. Usługi reintegracji w sektorze gospodarki społecznej pod red. wymienionego wyżej M. Grewińskiego oraz M. Rymszy. Ostatnią część serii stanowi tom zatytułowany Usługi społeczne odpowiedzialnego biznesu pod red. M. Bonikowskiej i  M. Grewińskiego. Publikacje omawiają zagadnienia związane z rynkiem usług społecznych i społecznie odpowiedzialnego biznesu (odpowiedzialność a biznes, zatrudnienie a równość płci, itp.) To ostatnie zagadnienie ukazane jest przez pryzmat polityki społecznej, co odróżnia dotychczasowe opracowania, które zagadnienie odpowiedzialnego biznesu omawiają od strony firmy (korporacji) i korzyści, które osiąga dzięki realizacji tej strategii.

Na polskim rynku problematyka opisywanych tu publikacji stanowi- jak twierdzą autorzy- „produkt eksperymentu intelektualnego”. Do zbadania zagadnień zostali zaproszeni eksperci z różnych sfer gospodarczych, społecznych i akademickich. Pionierskość niektórych założeń i dotychczasowy brak literatury z tej tematyki tym bardziej zachęca zainteresowanych czytelników do zapoznania się z omawianymi książkami.

Lidia Marzec

Biblioteka Pedagogiczna w Dąbrowie Tarnowskiej

 

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)