Dzisiaj:
Piątek, 10 stycznia 2025 roku
Agaton, Dobrosław, Jan, Nikanor, Paweł, Wilhelm

Nowa poradnia z nową metodą w Wierzchosławicach

14 stycznia 2016 | Brak komentarzy

Ortopedzi to specjaliści, do których gabinetów ustawiają się dość długie kolejki. Słaba dostępność tych porad jest jedną z przyczyn uruchomienia nowej poradni o takim właśnie profilu w Centrum Zdrowia Wierzchosławice.

Od połowy stycznia będzie w niej przyjmował lek. med. Radosław Wojtas. Prócz tradycyjnych stosuje on w pracy także nowoczesne metody terapii. Jedną z nich jest wykorzystywanie czynników wzrostu.

To innowacyjna, skuteczna i bezpieczna metoda stymulacji regeneracji tkanek. Opiera się na własnym potencjale organizmu do naturalnego gojenia się uszkodzonych narządów przy pomocy płytek krwi, które zawierają czynniki wzrostu. Preparatem zawierającym substancje stymulujące procesy naprawcze jest tzw. osocze bogatopłytkowe. Opanowanie procesu pozyskiwania tej substancji umożliwia stosowanie metody zwłaszcza przy leczeniu uszkodzeń ścięgien i wiązadeł. Jedną grupą schorzeń leczonych w ten sposób są zatem zmiany zwyrodnieniowe, związane z mikroprzeciążeniami, mikrourazami, które doprowadzają do uszkodzeń w dłuższej perspektywie. Do drugiej grupy należą ostre uszkodzenia urazowe. Metoda jest wykorzystywana w leczeniu ostrogi piętowej, sprawdza się także w zapaleniu ścięgna Achillesa oraz w terapii tzw. łokcia golfisty i łokcia tenisisty, generujących przewlekłe dolegliwości bólowe. Specjaliści sięgają po nią w leczeniu dolegliwości bólowych stawu kolanowego, czyli w tzw. kolanie skoczka i kolanie biegacza. Ponadto dobre rezultaty daje też leczenie w ten sposób przewlekłego zespołu bólowego barku.

Terapia tego typu nie jest uniwersalnym lekiem, pozwalającym na wyleczenie każdego schorzenia ortopedycznego. Potrafi jednak skutecznie wzmacniać naturalne procesy naprawcze organizmu – tłumaczy lek. Radosław Wojas.

Specjalista pracujący na co dzień na Oddziale Chirurgii Urazowej i Ortopedii Szpitala im. E. Szczeklika w Tarnowie dodaje, że problem z leczeniem przewlekłych stanów zapalnych ścięgien i ich przyczepów do kości polega na tym, że te rejony są słabiej ukrwione. Dlatego właśnie ich regeneracja przebiega trudniej. Osocze bogatopłytkowe pozyskiwane jest z własnej krwi pacjenta. Po zakwalifikowaniu do terapii pobiera się do specjalnych probówek kilkanaście mililitrów krwi. Następnie krew poddaje się procesowi wirowania, aby czerwone krwinki zostały odseparowane od frakcji osocza, bogatej w płytki, w których znajdują się czynniki wzrostu. Aby jeszcze bardziej zagęścić płytki osocze poddaje się procesowi filtrowania. W rezultacie stężenie czynników wzrostu jest do 10 razy większe, niż w krwi wyjściowej. Zagęszczone osocze podawane jest z powrotem do organizmu pacjenta, co pozwala na uzyskanie zwielokrotnienia naturalnego bodźca do naprawy tkanek. Podanie następuje przez zastrzyk w chore miejsce, wykonywany pod kontrolą USG. Czynniki wzrostu pomagają w regeneracji tkanek, które nie były w stanie zregenerować się same, bądź pod wpływem wcześniej prowadzonej terapii. Leczenie tego typu stosowano początkowo u sportowców. Ponieważ metoda przyniosła dobre rezultaty, zaczęła być stosowana również u innych pacjentów. Co ważne proces przygotowania osocza bogatopłytkowego odbywa się w hermetycznych, jałowych probówkach, gdzie nie może być możliwości skażenia.

Nowa poradnia w Wierzchosławicach na razie będzie działać na zasadach komercyjnych. Jest w niej także możliwe badanie USG narządu ruchu, w tym bioder noworodków i niemowląt w kierunku dysplazji stawów biodrowych. Warto dodać, że w wierzchosławickiej poradni kardiologicznej zmienił się lekarz udzielający porad. Obecnie chorych przyjmuje specjalista kardiologii Semir Smida. Do wszystkich poradni Centrum Zdrowia Wierzchosławice można się rejestrować telefonując pod numer: 14 679 70 22.

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)