NOCNE ZWIEDZANIE
10 ścieżek poznania inspirowanych zasadą działania escape roomów oraz bogactwem znaczeń ukrytych w eksponatach i polichromii dąbrowskiej byłej synagogi chasydzkiej oraz ciekawe biografie ludzi z regionu odkryte przez historię w ciągu minionych 6 lat stanowiło podstawę programu tegorocznej akcji Nocnego Zwiedzania Ośrodka Spotkania Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej.
Scenariusz przygotowali i koordynowali jego realizacje przewodnicy pracujący na co dzień w dąbrowskim muzeum: Katarzyna Bogusz oraz Paweł Chojnowski.
Noc muzeum w wydaniu dąbrowskim była okazją do prezentacji niezwykłych sylwetek nieznanych bohaterów Powiśla: Stanisława Cisły, Augustyna Kupca i anonimowego chasyda – ofiary holocaustu uwiecznionego w rzeźbie Jana Pawłowskiego z Włodawy.
W przeprowadzeniu animacji społecznej pomagali pracownicy DDK: Małgorzata Burzec, Zuzanna Pisarczyk i realizująca staż Maria Łata. W II Nocnym Zwiedzaniu wzięło udział około 140 osób, ostatnia grupa rozpoczęła swoją przygodę na ścieżce poznania o godz.0:45 w nocy…
Niewątpliwą atrakcją kulinarną były przysmaki kawiarni koszernej „The Nosh”, w której do skorzystania z usług cateringowych zachęcał osobiście jej właściciel Gerald Vineberg. Można było między innymi spróbować czulentu, zupy marokańskiej, ciasta marchewkowego, wspaniałej kawy. Po raz pierwszy turyści, zwiedzając w nocy dąbrowską synagogę, mogli zakupić pamiątki promujące miasto i region (magnesy, kubki, torby bawełniane, nowo wydane pocztówki w 6 wzorach).
DDK